Egy elméleti nyelvész hogyan tudja hasznosítani a tudását a gyakorlatban?
Öö.. fordítani?
Bocsi, hogy a kérdésedre visszakérdezek, de definiáld már légyszi a saját szavaiddal, hogy szerinted mit jelent az, hogy "elméleti nyelvész" és "alkalmazott nyelvész"? Mivel foglalkozik szerinted egy nyelvész általában?
Ömm... hát lehet, hogy rosszul tudom, mert erre vonatkozóan még senki nem válaszolt nekem egy kérdésre sem, hogy egy nyelvész konkrétan mit csinál :)
Elméleti nyelvész, mondjuk ismeri a nyelv leírásának szabályaival, milyen is egy akármilyen nyelv grammatikailag.
Alkalmazott nyelvész meg aki a nyelvészeti ismereteit valamilyen kutatásokba fordítja, például ugye folyamatos fejlesztés alatt áll a gépi fordítás, vagy a pszicholingvisztika is ide tartozik, ha jól tudom, ott is van millió dolog, amit lehet kutatni
Talán az lenne a legjobb, ha megnéznéd itt, mert úgy érzem, kicsit zavarosak a nyelvészettel kapcsolatos fogalmaid. Ami azt illeti, nem is csodálom, rengeteg ágazat van az itt megadott link leírásain kívül is.
Azért ártani nem árt, olvasd el! :)
Úgy sejtem, anyagilag nem túl jövedelmező állás :/
Szeretnék nyelvész lenni, és a legjobban az elméleti nyelvészeten belüli ágak érdekelnek a legjobban, csak ebből meg lehet-e élni vajon :) Egyetemen való tanítással meg amúgy nincs bajom, nagyon szeretek tanítani.
Egy adjunktus, docens, tanszékvezető stb. meg tud belőle élni rendesen. Csak nem kevés idő felmászni ezen a ranglétrán! Nagy a verseny és jónak is kell lenni, nem lesz mindenkiből egyetemi tanár!
Egy sima tanársegéd viszont már-már rosszabbul keres mint egy középiskolai tanár (nincs is benne a pedagógusi bértáblában), és viszonylag sokáig kell ilyen pozícióban lenned, amíg feljebb jutsz. Szóval gondold meg...
Persze vannak ösztöndíjak, mindenféle kutatóprogramok is, de az a helyzet, hogy összességében egy ilyen szakmában nincs garancia a gyors előrejutásra. És még a kapcsolati tőkéről nem is beszéltem, akkor tudsz könnyen előrejutni, ha megvannak az ismerősök is, ha a tanáraidnak jó mélyen benyalsz. Hülyén hangzik, de egyetemen is pont ugyanez van.
(előbbi elte-s vagyok)
Még annyi, hogy van a 2-n kívül egyéb kisebb szakirány is (fonetika pl.), de ezek helyzete méginkább ilyen. Ha van kérdésed, írj nyugodtan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!