Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi jut eszetekbe, mikor ezt...

Mi jut eszetekbe, mikor ezt halljátok valakitől: "nyelvész vagyok"?

Figyelt kérdés
Kíváncsi vagyok, kinek milyen az első benyomása, ha azt hallja, valaki foglalkozását tekintve nyelvész. Pl mivel foglalkozik pontosan az illető, hasznos-e, hol dolgozhat nyelvészeti képesítéssel, hol helyezkedhet el szerintetek stb.
2012. márc. 2. 10:33
 1/9 anonim ***** válasza:
85%

Szubjektív, laikus válasz:

Nekem az jut eszembe, hogy az illető egyfajta bölcsész végzettségű (anglisztika, germanisztika, stb). Tanár lehet, például nyelvtanár, nyelvművelő előadó (a rádióban volt sok ilyen jó kis műsor), vagy nyelvi kultúrával foglalkozó kutatásokon dolgozhat, vagy etimológiai kutató (bár az nem egy állás, inkább hivatás), dolgozhat még szótárak, enciklopédiák, lexikonok szerkesztésén, lehet lektor, stb.

2012. márc. 2. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
63%

Az egyéb körülményektől is függ, érdekes dolgokkal foglalkozó szakember pl Grétsy László, szeretem a cikkeit olvasni. Ha ellenszenves az illető akkor szakbarbár nyelvtannáci, aki saját privilégiumának tartja a nyelvet, a nyelvet a beszélőktől függetlenül kezeli, több évtizedes késéssel ismeri el az új szabályokat/kivételeket, szerinte nem az a magyar nyelv amit a magyarok beszélnek. Életszerűtlen szófordulatokat támogat.


Hol dolgozhat egy nyelvész? Egyetemen, netán nyelvtanárként.


Hasznosság: létjogosultsága mindenképpen van a dolognak, csak nem anyagi természetű. Annyira azért nem fontos mint egy nyelvész gondolná, nyilván mindenki elfogult a saját szakterületével. Én inkább érdekesnek tartom mint hasznosnak.

2012. márc. 2. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kommenteket, hasznosak!
2012. márc. 13. 17:41
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__275036..


Itt van linkelve egy cikk a 2. hsz-ben, érdemes elolvasni az eleján h a nyelvészek nem úgy állnak hozzá mint a nyelvtannáci nethuszárok, hanem igencsak korrektek. Ezzel nagyot nőtt szememben a szakma, nem szabad őket a neten vagdalkozó amatőr "nyelvészek alapján megítélni.

2012. márc. 13. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Ó, igen, Nádasdy professzorunk, köszi a cikket! :) Ismerem a munkáit, jómagam is többek között tőle tanultam.


Épp ezért voltam kíváncsi a véleményetekre, hiszen a nyelvészek társadalmi megítélése általában nem túl pozitív.


A számomra legfájdalmasabb kritika, amikor azt mondják, hogy a nyelvészek meg akarják szabni, hogyan kell és hogyan lehet helyesen beszélni. Volt ilyen tendencia is, de az utóbbi 50-60 évben egyre inkább eltávolodott tőle az egész szakma.


Még egyszer köszi!

2012. márc. 14. 08:19
 6/9 anonim ***** válasza:
85%

Hm... Az attól függ: elméleti vagy alkalmazott nyelvész? :P (hint: az előbbi szimpatikusabb ;))


Komolyra fordítva a szót, nyelvész az, aki a nyelv egy vagy több szintjén vagy azok között strukturális összefüggésekkel foglalkozik.


A hasznossága lényegtelen - a bölcsészettudományok önmagukban nem hasznosak, ugyanakkor civilizációs és szellemi evalvációs fokmérőnek tekinthetők.


Egyetemeken, tudományos akadémiákon dolgozhat, legtöbbször mint tanár - ugyanakkor ez a foglalkozás lehetőséget teremt a kutatásra.

2012. okt. 9. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Attól is függ. Ha egy fiatal egyetemista mondja, akkor azt, hogy túlzás ezt állítani.


Ha egy tapasztaltabb valaki, akkor ezt:

[link]

2015. ápr. 1. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Miért szimpatikusabb az elméleti nyelvész?
2015. ápr. 1. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
78%

Ha valaki ezt mondaná nekem, hogy ő nyelvész, azonnal letámadnám a kérdéseimmel. Hol tanult, mivel foglalkozik, és melyik tudományterületen belül, miből írta a szakdogáját, mit gondol erről és arról (megkérdezném tőle az aktuális kérdéseim a nyelvekkel kapcsolatban)


Amúgy ha a nyelvész szakmáról (vagy akár hivatásról) van szó, nekem az jut eszembe, hogy egy szép napon majd én is az leszek. Gyerekkorom óta tudom, és ez az egyetlen dolog, amivel képes vagyok napokat eltölteni egyetlen kérdés után kutatva, mondhatni teljesen bele tudok bυzυlni a témába :D


Egyelőre inkább csak „lingvistának” mondanám magam (tanulok sok nyelvet, és szeretek velük foglalkozni nyelvészetileg), vagy „nyelvészkezdeménynek” :D


Egy nyelvész munkáját meg kutatásokban tudom elképzelni, egyetemen tanítás (ráadásul én például még szeretek is tanítani), bár kicsit tartok attól, hogy mivel ez egzisztenciálisan nem túl jövedelmező állás, nem ad akkora anyagi biztonságot.


Nem kifejezetten hasznos szerintem. Legalábbis mondjuk egy orvossal szinte összehasonlíthatatlan. Valaki előttem jól mondta, hogy ez inkább egy érdekes tudomány. Én ott tudom elképzelni, hogy maximum egy új idegennyelv elsajátításakor vagy akár tanításakor is, sokkal könnyebb dolga lesz annak, aki ismeri a nyelvészet bizonyos területeit. Vagy mondjuk ebben a pillanatban is egy bizonyos nyelvet használok, tehát egy nyelvész szinte mindenhez hozzá tud szólni, ahol szavak hangzanak el, vagy írásjelek olvashatók. Egy nyelvész számára talán még más tudományok szaknyelve „sem kínai”, én például biológiai szakszavaknál vettem észre, hogy sokkal többet értek belőle laikusként, mint egy nem nyelvekkel foglalkozó laikus :)

2015. ápr. 20. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!