Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarországon a második...

Magyarországon a második világháború alatt volt a Francia Maquis-hoz hasonló ellenálló mozgalom?

Figyelt kérdés

2015. ápr. 1. 10:38
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Valami volt, de nem sok. A Tanácsköztársaság bolsevikjei többnyire emigráltak, vagy börtönökben ültek, de az MKP szervezett néhány akciót, például A Gömbös szobor felrobbantását, továbbá néhány kisebb csoport foglalkozott üldözöttek segítésével, mentésével. Ezek egy része üzleti alapon ment, pénzért, más része humanitárius szempontok miatt. A nyilas korszakban zsidókat is mentenek, de egymással alig vannak kapcsolatban, elszórt, nem jelentős akciók ezek.

Lényegében a Horthy kormány alatt az enyhébb törvények miatt sok menekülő érkezik hazánkba, lengyelek, csehek, még németek is, meg zsidók, osztrákok, akik egy része tovább tud menekülni, keveseket bujtatnak, de a legtöbbjüket később deportálják.

Nem lehet hasonlítani a francia, vagy az olasz ellenálláshoz.

2015. ápr. 1. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
68%

Hát nem sok hős ellenálló volt köztünk.


Volt egypár igaz ember aki megpróbált zsidókat bújtani, volt egy-két kommunista sejt akik itt-ott meghuzigálták a fasiszták bajszát és hát az úri népség is rájött a vége felé, hogy rossz lóra lett és megpróbálkozott egy harmatgyenge bátortalan kiugrási kísérlettel, de nem akarták elégé ahhoz, hogy sikerüljön.


A fasiszta csürhe szabadon garázdálkodhatott és a nép többsége passzívan nézte, behúzva fülét-farkát.


"Vétkesek közt cinkos aki néma", úgyhogy nem lehetünk nagyon büszkék.

2015. ápr. 2. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Doctoris válasza:

Azt az országot, ahol elismert ellenállási mozgalom volt, a békekötés alkalmából nem számították a vesztesek közé. A Szovjetunió nem fogadta el a magyar mozgalmakat, így nem is adott ezekhez támogatást. Talán már a 40 éves ideiglenes

itt tartózkodásukra bazíroztak?.....

2015. ápr. 5. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 bernarfater válasza:
Teljesen eltérő volt a magyar helyzet a franciától. Franciaországot a háború kezdetén megszállták a németek, Magyarországot pedig csak 1944. március 19-én. Sem a földrajzi, sem társadalmi, sem a történelmi körülmények nem kedveztek egy kiterjedtebb ellenállási mozgalomnak. A társadalom nagyobb része egészen a megszállásig úgy érzékelte, hogy ide inkább menekülnek más országokból, mintsem innen kéne menekülni. Másrészt, a Tanácsköztársaság nem igazán alapozta meg a szovjet felszabadítókra való lelkes várakozást. Bezárólag pedig, akik a kommunista pártot korábban vezették, vagy börtönben, vagy Moszkvában voltak. Ennek ellenére voltak próbálkozások, de ezek inkább attól kezdve, hogy a Vörös Hadsereg megérkezett. Ezért szokták a partizánok és antifasiszták szövetségét azzal gúnyolni, hogy "kevesen voltunk elvtársak, de egyre többen leszünk." Később ugyanis sokan "igazolták" egymást, mint ellenállót.
2015. ápr. 7. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 alice_L ***** válasza:

Mar miért lett volna?


Magyarorszagnak az ég vilagon semmi nyerni valoja nem volt az ullo és a kalapacs kozt orlodve.

Franciaorszagbol vigan deportaltak mar marcius 42 ben a haboru végéig, a magyarok ugy laviroztak, hogy 44 még mukodtek zsido gimnaziumok. Pontosabban: Magyarorszagrol 18000 ezer zsidot deportaltak ukran teruletre 41-ben, abbol a németek lemészaroltak 10000-et, és utana Horthy egyszeruen megtagadta deportalasukat. Ez mukodott marcius 44-ig mig Magyarorszag naci fennhatosag ala kerult. Ez csak egy példa arra hogy hasonlitani nehéz. Mi a valodi ellenallas? Még egy példa : a franciak hurra Pétain-t kiabalatak mikor bemasirozott hozzajuk egy darab pancélos hadsereg, ebbol magyarorszagon 5 volt (cf: Anthony Beevor).

Tehat, alljanak ellen a naciknak, hogy gyorsabban daralja fel oket a voros hadsereg? Amugy, miként Renaud énekli: "De Gaulle était bien planqué à Londres". Nagyapam ellennallo volt, kabé kétszer ha beszélt rola, utalta az utolso pillanatban csatlakozott opportunistakat, ami azért a java volt. (Ja, a francia nagyapam).


(Aki meg piszkalodni akar: félig magyar, félig francia vagyok, és kicsit sem hazafiaskodom egyik oldalon sem, de ezekkel a fals hasonlitasokkal, on-lekopkodéssel tele van a hocipom.)

2015. ápr. 11. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem volt erős ellenállási mozgalom nálunk. Sokan rokonszenveztek a németekkel azért, mert segítettek lebontani a trianoni békét. Kevés volt a németellenes csoportosulás.
2017. jún. 6. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!