Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha valaki elvégez egy tanári...

Ha valaki elvégez egy tanári osztatlan képzést, és utána pszichológiát szeretne tanulni, akkor a pszichológia BA-val kell kezdenie, vagy a tanári képzés lehet alapja a pszichológia doktori képzésnek?

Figyelt kérdés
Azért nem vagyok benne biztos, mert az osztatlan tanári képzés egy mesterképzés szintű diplomát ad, és valamilyen szinten tanulunk itt is pszichológiát, viszont nem olyan szinten, mintha valaki elvégez egy pszichológia BA-t, és egy pszichológia MA-t.

2015. márc. 11. 21:54
 1/7 anonim ***** válasza:
58%
Természetesen pszichológia BAval.
2015. márc. 11. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
79%
Pszichológiai BA-t kell végezni. A pedagógia nem foglalkozik olyan mélységekben a pszichológiával... Van benne pszichológia, de az nem olyan mély, illetve csak a gyereknevelés szempontjából fontos dolgok vannak kiszemezgetve. Vagyis a tanári diploma nem kompatibilis a pszichológia doktorival.
2015. márc. 12. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
18%

PhD-ra bármilyen mesterszintű egyetemi diplomával lehet jelentkezni, nem kell, hogy szakirányú legyen. A doktori iskolai felvételiken az számít, hogy az adott tudományterületen már legyen valamilyen publikációd, TDK-d, előéleted. Kell még nyelvvizsga is és, hogy legyen egy erős témavezetőd, aki küzd érted.


Mondok egy extrém példát:

Ha a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen végeztél muzikológus, zeneszerző vagy zeneteoretikus mesterszakon és egyáltalán semmilyen pszichológiát nem tanultál soha, akkor is simán felvesznek mondjuk az ELTE Pszichológiai doktori iskolájába, ha rangos nemzetközi pszichológiai folyóiratokban már az ötödik magas impactfactorú cikked jelent meg zenepszichológiai kutatásaidból.

2015. márc. 14. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
29%
Sőt tovább megyek, a zeneművész mesterszakod után megszerzett pszichológiai PhD után habilitálhatsz is és így pszichológiát sohasem tanult pszichológusprofesszorként akár taníthatod is az egyetemen azokat akik itt azt írták neked, hogy pszichológia PhD-ra csak pszichológia MA után lehet menni.
2015. márc. 14. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
79%

Na jó, de azért nem mindenki fog úgy zenepszichológiai (?) cikkeket publikálni, hogy semmilyen előismerete nincs pszichológiából. Az alapokat az adott szakokon fogod megtanulni. Nem mindenki Einstein. Vagyis ha pszichológia phd-re akarsz menni, nem árt elsajátítani a pszichológia szak ismereteit, hogy legyen valami fogalmad az egészről. Ehhez pedig elengedhetetlen a pszichológia BA+MA képzés.


Egyébként pedig bármelyik egyetem honlapján a phd képzésre rákattintva meg lehet nézni a felvételi követelményeket.


Egyébként:

[link]

2015. márc. 14. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
47%

Nos, az előző válaszoló által belinkelt szabályzat nagyon hasonló a más egyetemeken alkalmazott szabályzatokhoz és a dologban kicsit is járatosak számára ebből is teljesen nyilvánvaló lesz, hogy a szabályzat elején nagy műgonddal ismertetett pontozási rendszer egy humbug.


A felvételi eljárás lépéseinek 3. pontjában a következőt olvashatjuk: "Az előzetesen benyújtott dokumentumok és a felvételi beszélgetés tapasztalatai alapján a felvételi bizottság kialakítja jelentkezők rangsorát."


Hát ez a lényeg. Tök mindegy, hogy hány pontot kaptak a jelöltek a diplomamunkájukra meg a nyelvvizsgájukra, meg a TDK dolgozataikra, mert a pontszámok nagy részét nem ezek, hanem (elvileg) a benyújtott tervek, dokumentumok és a felvételi beszélgetés eredményének szubjektív pontozása fogja eldönteni. Ez a rangsor valójában attól fog függeni, hogy a jelölt témavezetője mennyire erős ember és mekkora az érdekérvényesítő képessége. Ha egyformán erős emberek vitáznak, csak akkor számít a jelölt teljesítménye és azon belül is elsősorban a tényleges tudományos teljesítménye, cikkeinek száma, idézettsége, impact factora... hiszen ez minél jobban megközelíti a PhD védéshez szükséges követelményeket, annál nagyobb az esélye a sikeres és hamar megtörténő védésnek.

(Ez utóbbi is csak azért fontos valamennyire, mert a Doktori Iskolák a sikeresen végzettek arányában kapnak újabb ösztöndíjas helyeket, így ez picit motiválja őket.)

2015. márc. 14. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
47%

Ja igen, és a feltett kérdésre adandó egzakt válasz is olvasható a belinkelt szabályzatban:


"A Doktori Iskola nagy munkabírású és kiemelkedő tanulási képességekkel rendelkező hallgatókra számít, ezért nyitott bármely egyetemi diplomával rendelkező jelentkező számára."

2015. márc. 14. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!