Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért Nyugat-Európában kezdődö...

Miért Nyugat-Európában kezdődött az ipari forradalom?

Figyelt kérdés

2015. febr. 21. 19:51
 1/6 anonim ***** válasza:
32%
Mert gazdagabb volt, és nyugaton voltak a hajósnemzetek, akik gyarmatosítottak, minek következtében beáradt az arany, minek következtében szétvált a mezőgazdaság és az ipar. Az arany nem Kelet-Európába áradt, nem ott jöttek létre a tőkés rétegek, akik iparosítottak.
2015. febr. 21. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem!

Az ipari forradalom Angliában kezdődött. A gőzgép feltalálásával lehetővé vált a pamutvászon gyártás gépesítése. A szerencse itt az volt, hogy kicsivel korábban a királyi abszolutizmus ellen hozott monopóliumtörvény lehetővé tette, hogy a kizárólagos jogok a feltaláló kezébe kerüljenek. Ez, és nem az arany hozta a vagyonosodást. Ez azért fontos, mert így minden társadalmi réteg számára világossá vált, hogy a jó ötlet, a termelékenység növelése vagyonokat eredményezhet, és ez iszonyú nagy motiváló erő az iparosodáshoz.

Ennek a kelet felé terjedése azért volt kevésbé eredményes, mert errefelé sokkal rosszabb volt az infrastruktúra, amit nem utolsósorban a Habsburg birodalom konzervativizmusa és hatalomféltése eredményezett. És akkoriban szabadultunk fel például mi a török uralom elől, kisebb gondunk is nagyobb, mint hogy iparon gondolkodjunk.

Ennek az egésznek pedig az 1300-as évek közepén Európában végigsöprő pestisjárvány adta meg az alapját. Irtózatos pusztulás után óriási munkaerőhiány volt. Angliában akkor még a királyi és földesúri intézményrendszer nem volt olyan erős, ezért az következett be, ami ilyenkor szokott: nőttek a bérek, ahhoz alakultak ki az intézményrendszerek, ezért születhetett egy sor liberális törvény é a monopóliumtörvény is. Keleten stabil földesúri rendszer volt, ami lehetővé tette, hogy a munkaerőhiányt belső szabályozással "irányítsák", tehát nem volt lehetőség versenyre, ami felhajtja a béreket. Így errefelé nem alakult ki érdekrendszer, hiszen a többlettermelés a földesúré lett. Ez a képzést sem kényszerítette ki, hiszen nem is volt érdemes tanulni, például gépkezelést se.


A beáramló arany a spanyolokat segítette leginkább, ahol ennek következtében nemhogy ipari forradalomnak nem volt esélye, ellenkezőleg, a legeredményesebb királyi és egyházi hatalomösszpontosítást tette lehetővé, amely minden ipari fejlődést eltiport. Az akkor világ leggazdagabb birodalma a legelmaradottabb volt.

2015. febr. 21. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Anglia tényleg olyan volt a 17.-18. században, mint egy új Atlantisz, de nem világos, miért. Tengere és kereskedelmi, gyarmatosítási lehetősége Indiának, Kínának, az indiánoknak is volt... Az egyik kulcs Nyugat világuralmához szerintem a szabadabb gondolkodás , amelynek feltétele volt, hogy Európa szakítani tudott vallásának szó szerinti értelmezésével és csak a képmutatás szintjén volt kötelező hinni, a gyakorlatban fütyültek a vallási előírásokra. A vallás háttérbe szorulásával előtérbe került az ember, és vele együtt a pragmatikus individuum is. Aki cselekszik és gondolkodik. De ez csak egy körülmény a sok közül.
2015. febr. 28. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A Tengerész ***** válasza:
Egészen pontosan Angliában. Mert ott találták fel(James Watt) a gőzgépet.
2015. febr. 28. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Juliusz48 ***** válasza:
Valószínűleg azért mert itt volt a túlnépesedés már akkor is olyan magas, hogy nem tudták már kézi erővel kielégíteni a vásárlóerőt. Szükség volt termelékenyebb de silányabb cikkekre amire válasz az ipari forradalom.
2015. márc. 1. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Egész pontosan Angliában kezdődött, mert ott találták fel és vezették be a gőzgépet.
2015. márc. 2. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!