Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Filozófia: okság-e a tény?

Filozófia: okság-e a tény?

Figyelt kérdés
2015. jan. 18. 15:05
 1/2 anonim ***** válasza:

A tény a valóság egy mozzanata, az, ami van, megtörtént (befejeződött), amit megtettek (készen van). Miről szól a kérdés? Okság-e vagy következmény?


A meghatározásból az jön le (világlik ki) elsőre, elsőként, hogy megvan, befejeződött, készen van valami, tehát következmény jellegű. Ugyanakkor ez cáfolható vagy módosítható is.


Minden létező valami - tény - kettős szereppel bír az események, illetve dolgok láncolatában, melyben elhelyezkedik:

- Egyik az, hogy már megtörtént, vagy létrejött, tehát következmény.

- Másik oldala ennek pedig az, hogy minden, ami van, kiindulópontja, oka, eredete valami másnak, ami még nem létezik, nem következett be. Az első szempont szerint következmény a tény, a másik szerint pedig kezdőpont, tehát okság, így rövidre zártan.


Tehát a tény szemléletileg egyszer befejezett, kész következmény, máskor pedig védhetetlenül, törvényszerűen bekövetkezendő dolgok alapja, másvalamiknek az eredete, az előzmények ismeretében és a körülmények függvényében. Ez utóbbi az oksági oldala, nézőpontja. A két nézőpont nemcsak megfér párhuzamosan, de kölcsönösen feltételezi is egymást.


(Szubjektív vélemény!!)

2015. jan. 18. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Igen, szerintem minden tény okság. Hiszen minden magyarázható valamivel.
2015. jan. 18. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!