Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mitől mássalhangzó a j hang...

Mitől mássalhangzó a j hang fonológiai szempontból?

Figyelt kérdés

Miért nem diftongus?

Miben különbözik az i-szerű magánhangzótól?


2014. dec. 20. 14:31
 1/4 anonim ***** válasza:

Mondja ki hangosan.

Jö, Jé

Nelég önmagában kimondani. Szavakba foglalva, vagy legalább e gy maganhangzoval áll a nyelvünkre

2014. dec. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Nelég = nehéz.... Kbtt autocorrector.
2014. dec. 20. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A magyar nyelv sztenderizált változatában a j mássalhangzó és nem félhangzó (szerintem te arra gondoltál a diftongus helyett). Hogy őszinte legyek, nem tudom a magyar nyelv melyik dialektusban fordulnak egyáltalán elő félhangzók, hirtelen nem jut eszembe.

A magyarra inkább a hiátus jellemző, főleg egyes nyelvjárásokban ez nagyon erős tud lenni.


Visszatérve az eredeti kérdésre, a j egy zöngés, palatális réshang, azaz a nyelved ugyanúgy felső nyelvállásban van, mint az i esetén, de laposan (nem kúposan) hozzányomod a nyelved középső részét a szájpadlásodhoz és átpréseled rajta a levegőt.


Az i egy palatális, illabiális magánhangzó. Itt egy kicsi távolság van a nyelved és a felső szájpadlásod között. És a hang kiejtésében nagyon fontos az ajak helyzete.


Próbáld kimondani: íjjíjjíjjíjj. És érzed, hogy mozog a nyelved, úgy szerintem világosabb lesz.


De nem vagyok nyelvész, csak hobbi szinten érdekel, szóval lehet, hogy valamit nem a legpontosabban fogalmaztam. Úgyhogy kérlek, pontosítsatok. ;)

2014. dec. 21. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

A régi hangtannal pont az volt a probléma, hogy nem tudott mit kezdeni a j és h hanggal, hiszen nem akadályhangok. Ehelyett a fonetika fejlődésével relatíve új rendszerezés került előtérbe, mely azon alapul, hogy aszerint osztályoz, a toldalékcsőben mi a helyzet a hang létrejöttekor, mert hiába van vagy nincs zöngeképződés a gégefőben, a nem akadályhangok esetében mint a h és j (meg a β, de ez jóval speciálisabb) ez nem elég arra, hogy osztályozni tudjunk. Ezért az újabb fonetikában/fonológiában az osztályozás úgy történik, hogy ha a toldalékcsőben van akadály hangképzéskor, akkor mássalhangzóról beszélünk, ha nincs, akkor meg magánhangzóról.

Mivel a j egyszerre magánhangzós és mássalhangzós képzésű, tehát van is rés a toldalékcsőben meg nincs is, azaz elég szűk a rés, tágrés hangnak vagy szemivokálisnak(=szemi mint "elő", vokális mint "magánhangzó") nevezzük. Az különbözteti meg az i-től, hogy az i tisztán ejtett hang, a toldalékcsőben egyértelműen nyílás van a képzésekor.

Ami még nagyon fontos, hogy amikor nem egyértelmű, hogy egy hang most akkor msh vagy mgh, akkor előtérbe kerül, hogy fonológiailag milyen jellemzői vannak. A j egyértelműen a mássalhangzókra jellemző szerepekkel bír, pl hiátustöltő (hiátus a hangűr,"teja", "fija").

Végül pedig, ha ennyire érdekel a téma, a volt tanárom összefoglalóját tudom ajánlani:

[link]

2015. jan. 3. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!