Ki volt Andrejka Jenő?
Név Születési adatok Születési időpont Haláleset helye időpontja élt (évet):
Andrejka Jenő Karád 1917. febr. 22. Bp. V. Honvéd u. 28-30 1956.24.okt 39
kanizsai vagy? én sem tudom (a fenti adatok az alábbi linkről vannak, de korántsem biztos, hogy ő az [link] )
nekem is az dereng, de nem találtam mást mint a fenti
(sic transit gloria mundi)
'19-es hős nem lehetett, mert 17-ben született (l. lentebb)...
Ennyi van egy Zalai Hírlapban (1957 január 7):
Kedves ünnepség zajlott le vasárnap a tüzéralakulatnál. A KISZ-tag katonák ünnepi gyűlésükön egyhangú lelkesedéssel határozták el, hogy szervezetüket Andrejka Jenőről, az 1956-os ellenforradalom mártírjáról nevezik el. Megkapó pillanat volt, amikor a gyűlés során a mártír özvegye, Andrejka Jenőné szólt a katonákhoz.
A gyűlés után kedélyes hangú baráti beszélgetés alakult ki, a KISZ-tag katonák ajándékot nyújtottak át az özvegynek és fiának, majd színvonalas szórakoztató műsort mutatott be az alakulat kultúrcsoportja
Aztán egy cikk arról, hogy mit mennyivel vásárolhatunk olcsóbban.
Egy másik:
"S mi ragadta meg a figyelmet?
— Andrejka Jenő alezredes elvtárs emlékét — akit orvul meggyilkoltak Budapesten 1956-ban,—Nagykanizsán is őrzik. Itt találkoztam a csapatmúzeumban a fényképével, utcát neveztek el róla, az új lakótelepen a víztoronynál — mondja Major Gizella.
Bolla Rita diáklány: — Hatvannyolc oklevél... kiváló katonák ... élenjáró szakaszok... Nálunk is van múzeum, de ott nincs ilyen sok oklevél, persze a mi iskolánk még fiatal, de a tanulásban, a sportban és a KISZ-munkában elért eredményekről vannak okleveleink. Ugye, ha megkezdődik a tanítás eljössz és megnézed Attila?
A tizedes megígéri, hogy elmegy és figyelmesen megtekinti azokat az okleveleket... "
Aztán '71ben a Nemzet Gyermekeiről:
"1956. Andrejka Jenő alezredes este tíz órakor érkezett haza vidéki kiküldetéséről Budapestre. Hazaérkezése után telefonon a Honvédelmi Minisztériumba rendelték. Ott több társával együtt azt a parancsot kapta, hogy azonnal induljon az Akadémia utcai pártház védelmére. Géppisztolyt, kézigránátot vettek magukhoz. Éjfél múlhatott néhány perccel. Az éjszakai Budapest néma volt. A Szikra Nyomda előtt (ma Kossuth Nyomda) Andrejka elvtársékra váratlanul tüzet nyitottak az ellenforradalmárok. Egy pincelejárat beszögellésébe ugrott, százados társával együtt. A többiek már elöl jártak, értesíteni kellett valahogyan őket. A százados gyorsan átfutott az úton. Andrejka alezredes tüzelésre tartva fegyverét, kihajolt, figyelte társát. Ekkor érte a halálos lövés.
Árvái 1956-ban a tragédia idején még kisgyermekek voltak. Jenő tizedik, Gyuri hatodik évében járt. Az özvegy édesanya súlyos idegöszszeroppanással kórházba került. Később még súlyosabb baj támadta meg. Halálos betegség.
Andrejka alezredes gyermekei félárvaságból árvaságba jutottak.
Ám nem maradtak egyedül, kenyér nélkül. Nem ismerték meg a létbizonytalanság szörnyű érzését. A hadsereg segítségükre sietett. "
'86ban még kijut egy fényképes riport:
"Az ablakok mögül előtűnnek a gyilkosok fejei. Tárnoki matróz a géppisztolytár egész tartalmát az ablakokra lövi, majd odarohan a vonagló tiszthez, fejét ölébe kapja,
szólítja: — Őrnagy elvtárs! Itt vagyok, segítek! — De már késő. A gyilkos lövedék az őrnagy fejét fúrta át. Tárnoki matróz lassan leereszd a halott bajtárs fejét, zsebéből előveszi igazolványát és olvassa: Andrejka Jenő őrnagy.
Könnyektől fátyolos szemmel nézi az árvaságra jutott két kisgyermek és a feleség fényképét. Közben elkerüli a figyelmét, hogy most már őt veszik célba. A gyilkosok felé tekint.
— Megbosszulom, őrnagy elvtárs! — és géppisztolyát a fegyveres gyilkosok felé fordítva lőni akar.
A fegyver azonban hidegen kattan egyet, lövés nem következik. Üres a tár. Megragadja a halott őrnagy géppisztolyát és vad tüzet zúdít a gyilkosokra. "
'99ben már:
"Csodákat mesélnek most újra a kecskéről és annak gyógyító tejéről. Andrejka Jenő, felcsúti vállalkozó azt is tudja, hogy 1998-ban váratlanul amerikai szakértők utaztak Magyarországra, hogy megvizsgálják: igaz-e, hogy a világon a legértékesebb tejet a kárpát-medencei kecskéktől fejik. "
innentől már csak mint felcsúti kecskések szerepelnek, kivéve:
Hadtörténeti közlemények, 2006:
"Andrejka Jenő őrnagy alezredes*
Karád 1917. 02. 20. Paradicsom Ilona
előadó HM Kiképzési Csoportfőnökség Budapest
Budapest V., Honvéd u. 28-30. 1956. október 24.
Fejlövés. A Vörös Csillag Nyomda őrségének megerősítésekor még az utcán érte a találat. HH "
Emellett van az archívumban néhány bizonyítvány hogy hogy vergődött át a tapolcai polgári fiúiskolán, majd a VIII. kerületi Szentkirályi-utcai Műszerész Szakirányú Fiú Iparostanonciskolán
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!