Arisztotelész politikai elképzelései?
Az oldal történetének legkiszámíthatatlanabb válasza következik:
Arisztotelész: Politika
Lehet, hogy két éves ez a kérdés, és már nem is biztos, hogy látja az, aki ezt feltette, de leírom azt, amit alapvetően tudni kell az egész témával kapcsolatban, mivel nagyon unatkozom, és nem tudok mit csinálni, valamint elmeélesítésnek is jól jöhet a témával kapcsolatban. Szóval kezdjünk is bele. Aristotelés, mint Nagy Sándor tanítója eléggé determinálva volt politikailag. Az állam irányítását tekintve három részre osztotta azt:
1) ha egy ember irányít,
2) ha egy kis csoport irányít,
3) ha az egész társadalom irányít.
Mind a három eshetőségnek két lehetséges variációja fordulhat elő. Van a jó megvalósulása és a rossz. Ha egy ember irányít és jó a megvalósulása, akkor királyságnak (basileiá-nak) nevezzük, ha rossz a megvalósulása, akkor tyrannis a neve. Ha egy kis csoport irányít és az arra méltók valósítják ezt meg, akkor ezt arisztokráciának nevezzük, ha pedig rosszul valósul meg, akkor oligarcha a rendszer neve. Az oligarcha sajátos tulajdonsága még, hogy bárki bekerülhetett az irányítók közé, ha volt elég pénze, mivel egy oligarchában azok irányítanak, akiknek van pénzük. Ha az egész nép irányítja a rendszer és jó a megvalósulása, akkor politeia a neve, ha rosszul valósul meg, akkor az a demokrácia. A fentiekből látszik, hogy Aristotelés demokrácia ellenes volt, ellenben a legjobb politikai berendezkedésnek a basileiát tartotta. Itt mutatkozik meg a determináltság, mert Aristotelés, mint Nagy Sándor nevelője, a basileiát tartotta a legjobb politikai berendezkedésnek. A wikipédián pedig iszonyatosan nagy balgaságokat írnak le a témával kapcsolatban. "[...] végre mikor a nép gyakorolja az államhatalmat a közjó érdekében, azt valamennyi alkotmány közös nevével politeiának nevezzük. [...] Az említett alkotmányok korcs alakjai pedig: a királyságé a tyrannis (zsarnokság), az arisztokráciáé az oligarchia, és a politeiáé a demokrácia." A wikipédián a demokráciát jónak, a politeiát pedig rossz államformának írják le, holott Aristotelés pont azt mondja, hogy a demokrácia a rossz. A kettő legjobb iromány a témához: Politika és Nikomakhosi Etika. Aristotelés könyveit nem érdemes külön-külön olvasni, hanem mindegyik könyvét olvasni kell, illik, ha valaki a témával foglalkozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!