Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A késő középkori (14-15....

A késő középkori (14-15. század) Magyarországon milyen íjat használtak?

Figyelt kérdés

Megmaradt a korábbi szaruíj? Fejlődött, átalakult?

Esetleg valami teljesen más volt? Gondolom a számszeríj elterjedt itt is.



2014. okt. 16. 12:48
 1/4 anonim ***** válasza:

"Az kézi-íj kedvelt fegyvere volt évszázadokon át a magyarságnak, amit a XIV. században a számszeríj váltott fel."

"A Magyarok rettegett fegyvere a visszacsapó íj. A középkorban nem pontos célzásra használták a csatamezőn, hanem területet lőttek be vele. Egyszerre 800-1000 íjász dolgozott vezényszóra. Hatásosságát tekintve egy történész azt mondta, hogy ereje akkor meg felet egy mai Mig-29-es vadászgépével. A vesszőre, (ami nádból vagy könnyebb fajsúlyú fából készült) fém hegyet erősítettek, melynek kovácsolt acélhegye volt. 30-50 méterről egy homokkal teli fém vödröt át lehetett vele lőni."


"Számszeríj: Az íj továbbfejlesztett változata. Lassabb, mint a visszacsapó íj, felhúzása nehezebb, ezért a csatákban minden számszeríjász mellé egy gyalogost állítottak hogy védjék azt. Előnye viszont az ereje, illetve, hogy pontos célzásra alkalmas volt. Az akkor használatos páncélt könnyedén átlőtte akár 200-300 méterről is."


Dante

2014. okt. 16. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
igen akkor már voltak fejlesztett számszeríjak, különféle kampós vagy felhúzószerkezetes kialakítások azoknak a páncél sem jelentett gondot. ilyennel lőtték meg Nagy Lajos királyunkat a combján és és elvileg több év volt míg begyógyult a sebe. de egy időben egyházi rendelet is tiltotta a használatát keresztény ember ellen mert olyan brutális sebeket ejtett
2014. okt. 16. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem inkább törökös reflex íjakat. A számszeríj igaz ugyan, hogy erős, de lassú. Sosem vették át a hagyományosabb íjak helyét. Aztán meg már a puskák jöttek a sorban.
2014. okt. 21. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Régi a kérdés, de hátha még érdekes másnak is. Az utolsó válaszolónak van igaza, a XV. század végéig biztosan elterjedtek voltak a reflexíjak, német és olasz leírások is fennmaradtak, sőt olasz múzeumok még őriznek is magyar íjakat ebből az időszakból. Ezek alapján a dizájnon érződött az oszmán-török hatás, de kialakításában és anyagában sok archaikus elemet megőrzött.


Plusz érdekesség, hogy I. Miksa német-római császár (1459-1519) fiatalkorában az apja szolgálatában álló magyar katonáktól megtanulta a lovasíjászatot.


A legkésőbbi ábrázolások a XVII. századból származnak, erdélyi katonák fegyverzetének részeként.


[link]

2023. szept. 22. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!