Milyen tervek születtek Európa I. világháború utáni újrarendezéséről?

Figyelt kérdés
Itt most a háború előtt és közben született tervekre gondolok. Nem a béketárgyalások vitáira, szláv korridor, meg ilyenek.
2010. jan. 17. 15:12
 1/3 anonim ***** válasza:
Romsics Ignácnak van egy könyve:A trianoni békeszerződés a címe,de nem csak trianonról szól,hanem leírja a többi elképzelést is.Szerintem ami neked kell a témához.
2010. jan. 26. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Olvastam.

De az Magyarországról szól. Én meg Európát kérdeztem.

2010. jan. 26. 12:52
 3/3 anonim ***** válasza:

Németországot jobban megfaragták volna a franciák és az oroszok. A franciáknál felmerült a Rajna-határ, az oroszoknál pedig Kelet-Poroszország eltüntetése a térképről (ami aztán 1945-ben vált valósággá). De Nagy-Britannia és az USA sohasem támogatta ezeket az ötleteket, mivel az Németország túlzott meggyengítését jelentette volna, ami már az európai erőegyensúlyt veszélyeztette volna szerintük. Belgium függetlenségének helyreállítása mindvégig a célok között szerepelt. Az oroszok kidőlése után jött a független lengyel államiság helyreállítása is, mint cél.


A legnagyobb és állandóan váltakozó dilemma az antant számára az Osztrák-Magyar Monarchia sorsa volt mindvégig a háború alatt. Egészen 1918 tavaszáig két lehetőséget fontolgattak: szétszedni a Monarchiát független nemzetállamokra (ez lett, mint tudjuk), vagy pedig némi területi csonkítás után valamilyen föderalizált formában átmenteni azt.


A németek egy nekik szorosan alárendelt bábállamokból álló Európát képzeltek el (Mitteleuropa-terv) a központi hatalmak győzelme esetén. Az Oroszországtól elhódítandó területeken "független" lengyel, ukrán, belarusz, észt, lett, litván, finn államokat hoztak volna létre (1918-ban meg is csinálják), s hasonló lett volna a Balkán sorsa is (német bábállam lett volna Szerbia, Románia). Szerbiával és Romániával szemben csak némi stratégiai határkiigazítás jött szóba komolyan, ugyanakkor német katonai megszállás és teljes gazdasági alárendeltség lett volna a sorsuk.

2010. jan. 27. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!