Szerintem nem vagyok olyan nagy "sötétségben". Idézet a wikipediából:
"A globalizáció még nagyobb lendületet kapott az ipari forradalom után, sorra létesültek a vasútvonalak, kikötők. Az államok szabadkereskedelmi szerződéseket kötöttek egymás között, létrejött a valuták átválthatóságát biztosító aranyalap."
"Szabadkereskedelem alatt az áruk és a szolgáltatások országok közötti zavartalan, vámoktól és egyéb kereskedelmi akadályoktól mentes áramlását értjük. A szabadkereskedelem közgazdasági indokoltságát elsőként David Ricardo fejtette ki az 1817-ben megjelent A politikai gazdaságtan és az adózás alapelvei (On the Principles of Political Economy and Taxation) című művében."
De olvashatsz erről máshol is, ha neked a wiki esetleg nem felel meg. Ajánlhatom pl. Eric J. Hobsbawm: A birodalmak kora c. könyvét.
@11: De igen egy lapon említem. Szerintem nagyon naív képed van a dologról. (A szót nem sértő értelemben használom!)
A természetben is az egyedek egyéni előrehaladása határozza meg a dolgokat. Az ételért megharcolnak, ha kell akár saját fajtársaik kárára. A vezérhímek igyekeznek kigolyózni a gyengébb hímeket és minden nőstényt maguknak megszerezni. Ha kell elpusztítják más hímek kölykeit. És még elég hosszan sorolhatjuk.
Mi emberek is túlélő egyedek leszármazottjaik vagyunk, akiknek az elődei minden szükséges lépést megtettek azért, hogy életben maradjanak a külső és belső riválisokkal és ellenfelekkel szemben. Ma hajszálpontosan ugyanaz folytatódik. A gazdaság is egy fajta "természeti környezet", ahol a legsikeresebbek élnek túl.
Az, hogy ez mennyire passzol az aktuális erkölcsi normáinkhoz egy tök más kérdés... Embert ölni bün szinte minden erkölcs szerint. Viszont, ha valaki ölési szándékkal rádtámad és az egyetlen mód saját magad megvédésére, ha te ölöd meg őt, akkor erkölcs ide, erkölcs oda az evolóció szerinti sikeres egyed fog tovább élni. (Az események erkölcsi értékelésébe pedig nem megyek bele, mert nem ehhez a témához tartozik.)
Tetszik nekem a globalizáció? Nem, nem tetszik. Elfogadom tokkal vonóval az egészet? Nem, nem fogadom el. Viszont azt elfogadom,hogy totálisan nem lehet szembeszállni vele. (Van kismillió csili-vili utópia, hogy mi lehetne helyette, de még egyet sem találtunk, ami működne is.)
A globalizáció ellen "totális harcot vívni" olyan, mint kiállni a viharba és azt mondani, hogy ejnye-bejnye ez már milyen csúnya dolog, hogy tönkretesz egy csomó fát és épületet, azonnal szűnjön meg. Megteheted, de csak viharba kiáltott szavak lesznek. Amit megtehetsz, hogy fölkészülsz rá. Ahol teheted, nem hagyod, hogy kárt okozzon.
@10: A globalizáció valójában a gyarmatosítás korában kezdődött el, még a kapitalizmus kialakulása előtt. :)
Az persze nem meglepő, hogy a XIX.sz-ban elterjedő kapitalizmus táptalaján még nagyobb erőre kapott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!