Szerintetek 100 év múlva milyen lesz a világ?
Száz év múlva a háztartásokban nem lesznek elektromos vezetékek. Az akkori ember nem fogja érteni, hogy tudta a robbanómotor több mint száz évig meghatározni a közlekedésünket. A ruhák papírból lesznek és eldobhatók, persze újrahasznosítható formában. Csak a legmenőbbek fognak textilruhát viselni. De az emberek ugyanilyenek lesznek, az utcák ugyanott vezetnek, mint ma, sőt sok mai ház is áll még akkor.
Az lehet, hogy már nem lesz a mai értelemben vett képviseleti demokrácia, de politika akkor is lesz, és lesz a lehetőségek szempontjából különbség az emberek között.
Az hogy 100 év múlva milyen lesz, ma elképzelni sem tudjuk.
Tekintve hogy a technológia egy exponenciális görbe mentén fejlődik, ennek a görbének most vagyunk a "térdénél", pl. a 2000-2020ig tartó időszak fejlődése az egész múlt század fejlődésével lesz egyenértékű, 2020-2040ig viszont már 200 évnyi fejlődés fog végbemenni ha a régi tempóval nézzük, és így tovább.
Pár év múlva a számítógépeink képesek lesznek szimulálni az emberi agy működését, kb 2030ra pedig a teljes emberi agyat meg bírjuk majd alkotni virtuálisan, ennek a teljesítménye viszont milliószorosa lesz a mi agyunknak, mivel nem "lassú" biokémiai jelek alapján fog működni.
Ekkorra tehető majd az első igazi értelemben vett MI-k megjelenése, amelyek gyökeresen fogják a világunkat átformálni, ezt nevezik technológiai szingularitásnak, mivel ezután a pillanat után megjósolhatatlan mi fog történni.
Ha érdekel a téma, ajánlom Ray Kurzweil könyveit:)
Nem tudom, de én azért tippelek, mert jól esik elmélkedni róla: az már most látszik, hogy a robotkultúra nagy fejlődés előtt van, aki ért hozzá, az szívesen bütykölget ilyesmiket egyenlőre hobbiból (meg mert a gyári még nagyon drága), de azért már most beszerezhető robothelikopter, robotporszívó, robotfűnyírő, robotereszcstorna-takarító, meg amit akarsz. Szóval a robotokkal talán nem lőttek mellé a sci-fi-k, az bejöhet.
Persze ezzel arányosan kevesebb lesz az emberi fizikai munka, talán több időnk lesz magunkra, meg a környezetünkre - a turizmus ezért szinte biztos, hogy növekedni fog, de én remélem, hogy a hátizsákos és gyalogturizmust is újra-felfedezi magának az ember, s nem arról fog szólni a hétvége, hogy beülünk a kocsiba és elmegyünk valami szép helyre. Ma Magyarországon évről évre több autó van, egy bizonyos pont után már nem fogja bírni az infrastruktúra (főleg a két szélsőséges helyen: ritkán lakott vidékeken és a nagyvárosokban), egyre több olyan hely lesz, ahol talán tiltani fogják az autómobilokat, legfeljebb kerékpárral, motorral vagy menetrendszerű buszokkal lehet majd közlekedni (vagy külön engedéllyel, ami nyílván minden politikusnok és csókosnak lesz a jövőben is). A teherfuvarozásban a szélé a jövő: vitorlásokkal gyakorlatilag 0 energiabefektetéssel szállítható árú a Föld bármely részéről egy másikra, akár vízen, akár levegőben (de talán szárazföldön is) - persze ez sem újkeletű technológia, csak a mai ember szeret pazrolni és sietni (minden kell és minden most kell). Ennek ellenére a belsőégésű motor nem hiszem, hogy ki fog menni a gyakorlatból, csak lehet, hogy nem kőolaj alapú, hanem biogáz, biodiesel vagy etanol lesz a hajtóanyag. Lakossági energiát szinte teljes egészében napenergiából fogunk termelni, csak télen kell majd egy kis fosszilist égetni (a mi éghajlatunkon).
A tartós használati cikkek is egyre gyakoribbak lehetnek - talán már nem 1-2, hanem 8-10 évre fog venni az ember egy cipőt (anyagtechnológia fejlődés), vagy egy izzó is ki fog bírni 30-40 évet (mondjuk a LED-ekkel ez már ma sem lehetetlen). Persze ez most még a gyártók érdekével ellentétesnek tűnik, de amilyen ütemben jelennek meg minden piacon új cégek, lehet, hogy meg fogja érni a cégeknek garanciaszolgáltatás keretében árulni a termékeiket: magyarán hiába ég ki az izzó 10 év múlva, annyira alacsony lesz a gyártási költség, hogy megéri majd a gyártónak inkább kicserélni, mint hogy te átmenj a konkurenciához.
A csomagolóanyagokat teljes egészében lebomlóakra cserélik: nem lesz nylon szatyor és plasztik doboz, vászonba és új szövetekbe fogjuk pakolni a dolgainkat, a szemétfeldolgozás sokkal egyszerűbb lesz, műanyagot minimálisan fognak használni, lesz, ahol a fa hódítja vissza a helyét (mivel az erdőterületek aránya folyamatosan nő, ennek beszerzése nem lesz gond), van ahol beton, fém, vagy üveg cserélheti le.
A friss élelmiszer ellátás is egyszerűbbé vállik - ugyan megmaradhatnak a mai szuper- és hipermarketek, de a klasszikus piacot számítógépes rendszerek váltják, ahol már hónapokra előre lehet rendelni termelői élelmiszereket olcsón - mi megmondjuk a gazdának, hogy paradicsom és paprika ellátásra hetente van szükségünk - ő ezt nagyrészt gépi segítséggel megtermeli és mindenki jól jár, a rendszer akár kontinensek között is működik, az árut nem kell feltétlen előrecsomagolni, nagy tételben is szállítható, de mivel kihagyják a kereskedőket a láncból, ezért sokkal hatékonyabb.
Nagyjából ennyi gondolat jutott hirtelen eszembe, nem visszaélni velük, ha valamelyiket jónak találod! :P
Egy két pillanatkép 1915-ből:
Na 100 év múlva, pont ilyen réginek fog tűnni minden, amit a 2015-ös fotók ábrázolnak... És igen, a fotók és a videók minősége is hasonlóképpen régiesnek fog hatni. Manapság ugye 4K meg színes 360 videók.
Képzeljük el milyen lehet odamenni egy lovaskocsit hajtó kalapos figurához 1915-ben és a kezébe nyomni egy tabletet... mintha most jönne 2115-ből egy forma és odaadná azt a kütyüt amit nap mint nap használ...
Azon se lepődnék meg, ha hologramos kivetítők, meg tökéletes virtuális valóságok lennének...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!