Valóban igaz az, hogy a Kádár-korszakban üldözték a vallást, vallásos embereket?

Figyelt kérdés
2014. júl. 23. 15:50
1 2 3
 11/22 Sándor papa válasza:
89%
Én nem vettem észre,hogy üldözték volna a vallásos embereket 1970-ben egyházi esküvőnk volt 1973-ban megkereszteltük gyermekünket soha semmi retorzió nem ért ezek miatt,igaz hogy a rendszer nem nagyon szerette az egyházakat de eltürte, ez a világnézetből fakadt azért a papok elég jól megéltek.Most viszont lassan az egyházak veszik át a hatalmat,ennyi ájtatos ember még talán soha sem volt,aki pártgyülésre járt az most a legnagyobb hívő,mindig voltak köpönyegforgatók undoritó!Ismerős aki teleszájjal szidja a kommunistákat kiderült,hogy KISZ esküvője volt,erről ennyit
2014. júl. 25. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim válasza:
49%
Én nem tudom, hogy a válaszolók nagy része hol élt, vagy mit tapasztalt, de a kommunizmusban határozottan üldözték a keresztény vallást, keresztény iskolákba gimnáziumokba nem mertek beiratkozni az emberek. Önmagában nem volt főbenjáró bűn, de nyomott a latba. Továbbtanulásnál, állások, pozíciók betöltésénél.. stb. igenis figyelembe vették. Persze nem nagyítóval keresték, hogy valaki vallásos e, de kifejezetten szorongatták az egyházakat, mellesleg halkan jegyzem meg a mostani baloldal sem éppen egyházbarát, az egyházi elöljárók tudnak erről mesélni.
2014. júl. 25. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:

Hidd el, mi is itt éltünk. Én 80-ban kezdtem az egyetemet, volt egy csomó évfolyamtársam, akik egyházi gimnáziumból jöttek. Semmivel sem voltak okosabbak, mint a többi, pedig, ha hátrányos megkülönböztetés érte volna őket, akkor a közülük az egyetemre mégis felvetteknek magasabban lett volna a léc, és akik megugrották nyilván jobbak kellett volna, hogy legyenek, mint mi. De hát nem.

Persze nem mindegy, hogy a Kádár-rendszer melyik szakaszáról beszélünk. Van olyan kollégám, aki 10 évvel előttem még azért hagyta ott az egyházi gimnáziumot, és érettségizett államiban, mert úgy gondolta, másképp nem lett volna esélye az egyetemre, melyet aztán nem könnyen végzett el. Nem is lett volna nagy kár érte, ha nem lesz belőle orvos...

2014. júl. 25. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim válasza:
90%

Baromság, mint annak a kb. 80%-a, amiket az előző rendszerről mostanában mondanak.

Én abban a korszakban nőttem fel, a családom járt templomba, én voltam elsőáldozó, bérmálkozó (ennek ellenére nem vagyok vallásos, de ez nem a korszak miatt van)

Nyugiban, jólétben éltünk. Hagytak dolgozni, a munkát megfizették, senki nem üldözött senkit.

2014. júl. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
100%

"Én nem tudom, hogy a válaszolók nagy része hol élt, vagy mit tapasztalt, de a kommunizmusban határozottan üldözték a keresztény vallást, keresztény iskolákba gimnáziumokba nem mertek beiratkozni az emberek."

Keresztény körökben mozgok, egyházi iskolában tanultam és a Kádár-korszakban is keresztelkedtek, jártak hittanra, elsőáldoztak, bérmálkoztak, templomban esküdtek, és pappal temettettek. A városomban levő templomok, egyházi iskolák is működtek akkor (Bár a '80-as évek elején születtem, de amennyit ebből megtapasztaltam, illetve idősebb sorstársaim elbeszélései is erre engedtetnek következtetni).


Viszont igaz ami igaz, a magánembernek nem volt ajánlatos hitével előhozakodni kommunista közegben, illetve az egyházakat nagyon is kordában tartották/megfigyelték/próbálták szétzülleszteni.

2014. júl. 26. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
100%
Az MSZMP politikája természetesen vallásellenes volt, de a konszolidált Kádár rendszer idején ez nem valamiféle harcos, agressziv hozzáállással valósult meg, hanem az ereje és igaza biztos tudatában levő bölcs tanító türelmességével. A társadalom afféle gyermekbetegségének gondolták a vallásosságot, a "sötét" múlt örökségének, ami a "fényes" jövőben majd lassan elmúlik. Persze aki egyházi körökben mozgott akár nap, mint nap is tapasztalhatta a repressziót, ilyen-olyan kisebb szemétkedéseket különösen helyi szinten egy tanulatlan, hatalmaskodó, bunkó párttitkár részéről esetleg, de a kérdésben használt "üldözés" szó erős túlzás. Az is valószínű, hogy az állambiztonság komolyan "rádolgozott" egyesekre, akik egyházi körökben mozogtak, és az ilyenek ezt teljes joggal nevezhetik üldözésnek. De a kádárék nagyon is vigyáztak a renoméjukra nyugaton, hiszen az egész gusztustalan rendszert jelentős részben nyugati kölcsönökből tartották fenn.
2014. júl. 27. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim válasza:
Bp-i, zenei általános iskolába jártam. Igazgatói utasításra a gyerekeknek nem volt szabad az egyházi életükről beszélni és tilos volt keresztet hordani. Ha valaki mégis megtette, előbb szóban büntették, majd kilátásba helyezték az igazgatói intőt.
2014. júl. 29. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim válasza:
Kellemes, provokatív kérdés. Nos, persze, bujtatottan. Aki párttag volt, vagy akart lenni, nem volt célszerű templomba járni. Személyes példámból annyi, hogy Vörösdiplomás főnököm, aki egyébként nagy balek volt: dolgozott, invitált a párttagok közé, épp középvezető voltam_80-s évek dereka; elhárítottam. Nem történt semmi: dolgozhattam tovább: napi 9-11órát, azt annyi. Aki balek, az balek. Viszont pontosan tom, hogy a XVII. kerben jó két évvel előre tudták a ker. PB ''elvtársai'', hogy ''vmi bűzlikDániában"; tele is lett velük a ker. nagyvállalatok felső vezetése (Hungarocamion, stb); egy figura, az ideológiai titkár, persze már 84-ben lépett, és megcsinálta a szomszédban(Pestlőrinc) a Karinthy -gimnáziumot. ...Nem volt egy népünnepély a ''zelvtarsak_vilaga''de ma sötétebbre festegetik_lakkozzák, mint vót.Összegezve-a 70-s évek végétől már más baja is vózót a 'zevtásak'nak, mint a vallást üldözni.
2014. júl. 29. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Nem, a nagyszüleim templomba járó emberek voltak és soha semmi bajuk nem volt, de még a környezetükben sem fordult elő semmi ami üldözésre emlékeztetne.


A vallásosságot inkább csendesen megmosolyogták, a szüleim például már ateisták voltak, mert nem volt divat, nem volt menő a vallásosság. A vallásos embert akkoriban a közmegítélés kicsit butácskának, gyengécskének, szánalomra méltónak, szerencsétlen lúzernek tartotta. Ilyen volt a közhangulat, de ezt sem mesterségesen gerjesztették, hanem következett a gondolkodásmódból.

2014. aug. 1. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
Kádárék nem üldözték úgy a vallásos embereket mint most a vállalkozó embereket.
2014. aug. 2. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!