József Attila szerintetek is inkább kétkedő volt mint ateista?
Figyelt kérdés
Azért én nem gondolnám, hiszen József Jolán is írja a könyvében, hogy gyerekkorukban sokat jártak templomba. Egyik versében írja: "A görögkeleti vallásban nyugalmat nem lelt csak papot". Később jelennek meg nagyon szép istenes versei, de aztán a Bűn: "Én Istent nem hiszek, ha van ne fáradjon velem." Ez egy teljes ambivalencia. Ti hogyan látjátok ezt a kérdést?2014. júl. 8. 17:15
1/7 anonim válasza:
Személy szerint nem hiszem, hogy egy József Attilához hasonló, politikai véleménnyel is rendelkező költő valójában filozófiai-teológiai értelemben foglalkozna a vallással. A költő művészi kifejezést ad a benne felmerülő gondolatoknak.
2/7 anonim válasza:
József Attila nem volt egy lelkileg kiegyensúlyozott személy, ás ide-oda csapódott a világban. Ez meglátszik szerelmi életében, világnézetében (pl. Trianon után "Nem nem soha!", pár évvel később "A Dunában úszik a dinnyehéj"), és így tovább... Szerintem képes volt rá, hogy néha nagyon higgyen Istenben, másnap meg egy fikarcnyit se higgyen...
3/7 A kérdező kommentje:
Így is meg lehet közelíteni. Viszont 1990-ig az úgynevezett Istenes lírája valamiért nem kapott elég teret. Nem került be az irodalmi kánonba, aztán a rendszerváltás után kezdtek több figyelmet fordítani az akkor elnevezett istenes lírájára. Több műve is a transzcendens lény lelki jelenlétét tárja fel vagy olyan képzeteket halmoz, amelyek utalhatnak a hitre, később a kétkedésre vagy teljes lelki zűrzavar hatalmasodott el benne. De ezek itt csak saját gondolatok némi szakirodalom elolvasása után. Azaz nyugodtan lehet vitatkozni velem. Más véleményt is szívesen látok természetesen.
2014. júl. 8. 18:09
4/7 anonim válasza:
5/7 A kérdező kommentje:
Kedves Válaszolók!
Köszönöm szépen a hozzászólásaitokat. Teljes mértékben igazad van utolsó válaszoló. Azaz valóban voltak ilyen periódusai és azok is, amelyekről korábban írtam.
2014. júl. 8. 21:21
6/7 anonim válasza:
Jocó könyve eléggé koncepciózus (az utolsó mondat mindent visz!). Az meg a másik, hogy a templomba járás nem feltétlenül függ össze a hittel.
Az istenes versek a '30-as évektől jellemzőek, és én Adyhoz hasonlítanám az Isten iránti vágy miatt. Nem gondolnám ateistának, keresgélte a kapaszkodót.
7/7 anonim válasza:
Most látom, hogy félreérthető, amit írtam Jocó könyvéről. Szóval az a lényeg, hogy ne abból indulj ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!