Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért van az, hogy a magyar...

Miért van az, hogy a magyar őstörténet kutatás az egyértelmű régészeti leleteket nem veszi figyelembe?

Figyelt kérdés
Rég óta próbálnak bennünket beleerőltetni egy olyan múltba, ami nem a miénk. Például az ősvallás. Tudott, hogy Árpádék megérkezése előtt avarok lakták ezt a vidéket. Rengeteg olyan avar kori régészeti leletet találtak, amik a mai Irán területéről származnak (stílusukat tekintve), és rengeteg olyan lelet van, amelyek a keleti fénytisztelő vallásra utalnak.. Ezen leletek alapján bátran kijelenthetjük, hogy az avar vallás keleti jellegű volt. Az érdekes az, hogy a "honfoglaló" magyarok sírjaiban is hasonló leleteket találtak. A temetkezési mód is megfelelt az avar és más tűzimádó népek temetkezési szokásainak (a sírok kelet-nyugat irányúak voltak). A másik érdekesség, hogy ha elfogadjuk azt, hogy az avarok legközelebbi rokonai a fehér hunok (a szomszédos népek közül voltak, akik így hívták őket), fel lehet tenni egy kérdést, ami a mai napig nyitva áll a hivatalos tudomány előtt. Mi lett az avarokkal? Ez ugyan így vonatkozik a székelyekre is. Tehát, ha bejön ide egy finnugor lovas nomád nép, és keresztülverik európát barbár hadjáratokat vezetve, akkor mégis mi lett az itt élt maradványnépekkel. Hiszen ha a magyarok lemészárolták volna őket, arról azért valami forrásnak fent kellett volna maradni. Több, mint 400.000 embert nem lehet csak úgy eltüntetni. Sokan azt mondják, hogy asszimilálódtak. De kérdem én? Ha a magyarok Európa szerte fosztogattak, gyilkoltak, miért pont az elfoglalt területen élőket hagyták volna életben. A másik, hogy egyetlen arra vonatkozó információ sincs, hogy az itt élő népek más nyelvet beszéltek volna. Működik az asszimilációnak ez a tökéletes módja ilyen rövid időn belül; akkor, ha a népek, melyekről szó van, ismerik egymást, jó szándékkal viseltetnek egymás iránt. Megkockáztatom rokon népek, akik egy nyelvet is beszélnek.

2014. jún. 12. 12:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Már ne is haragudj, de ez az ilyen nép-olyan nép egy jelenkori gondolkodásmód ráerőltetése a múltra. A XIX. sz. előtt nem létezett a mai értelemben vett nacionalizmus. Adott nyelveket beszélő közösségek voltak, de a két- vagy többnyelvűség megszokottabb volt, mint a nemzetállamok korában. Az emberek nem elsősorban kulturális alapon határozták meg magukat, hanem városi/törzsi alapon, a törzsek pedig az alapján, hogy kinek a fennhatóságát ismerték el. Ezek valójában sokkal fontosabbak lehettek, mint az, hogy "én magyar vagyok, mert a későbbi Magyarország lakói azén törzsemtől (is) fogják származtatni magukat".
2014. jún. 12. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 hollófernyiges ***** válasza:
48%
A honfoglalás idején nem volt egységes magyar nemzet (hét törzs volt + kabarok, akik szövetségben voltak egymással), nem volt egységes avar nemzet sem (avar felső réteg + a határvidékre telepített szlávok, + maradék romanizált, kelta, germán lakosság + frank telepesek +kettős honfoglalásos onogurok, akik beszélhettek magyarul) A bejövő magyarok hülyék lettek volna lemészárolni az őslakosokat, nekik adóztatható nép kellett, Nyugatról is rengetek rabszolgát, mesterembert hoztak magukkal. Az asszimiláció sebességét meg jelzi, hogy a pozsonyi csata idején, azaz alig egy évtizeddel a morvák országának megdöntése után, a német krónikás leírja, hogy a magyar seregben magyar hajviseletű, szőke hajú morvák is harcoltak.
2014. jún. 12. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Kedves 1-es válaszoló. Kár, hogy nem a kérdésre válaszoltál.

Amúgy ha jobban megnézed, a történelem korábbi szakaszaiban pontosan a vallás határozta meg, hogy miféle ember vagy. Ha zsidó voltál, akkor te egy voltál Jehova kiválasztott népéből. Ha egy szkíta törzs tagja voltál, a szkíta szeretetvallást vallottad. Ha középkori európai keresztény voltál, akkor mindenkit, aki máshogy gondolkozott, eretneknek tartottad. Igazad van, hogy a nemzeti hovatartozás nem volt nagy jelentőségű. DE a kulturális hovatartozás határozta meg, hogy ki is vagy valójában.

Kedves Hollófernyiges! Ne haragudj, de te sem tettél semmit, mint a kérdésem kifejtésének a második felét boncolgattad. De a kérdésre semmi válasz. A másik dolog pedig az, hogy amikor egy erős nép/nemzet/hatalom/törzs-kinek melyik tetszik- legyőz egy másik nemzetet, a legyőzött népnek nem veszik el rögtön a történelme. És ha kihagyjuk a történetből a frankokat, meg a szlávokat, akkor is azt látjuk, hogy nincs a történelemben olyan tétel, amely azzal foglalkozna, hogy a túlnyomó részt avar törzsek által lakott területen bármiféle nyelvi, kulturális asszimiláció előfordult volna. Példaképpen amikor a zsidók a kánaánita népekkel életek, az asszimiláció minimális volt. Hagyták, hogy a szemiták saját nyelvüket beszéljék, saját vallásukat gyakorolják. Ha a "honfoglaláskor" itt lakó népeknek saját (más) nyelvük, vallásuk lett volna, akkor azt vagy megtartották volna, vagy lennének források arról, ahogy a barbár, nomád, erőszakos magyarok kiirtották volna az idegen kultúrát. Nem tudok másra gondolni- a kérdés kifejtésében leírtakkal együtt (régészeti leletek...)- , hogy az ide bejövő törzsek és az itt lakó törzsek nyelve, kultúrája nagyon hasonló, ha nem ugyanaz volt.

2014. jún. 12. 16:20
 4/12 anonim ***** válasza:
56%

Mindebből nekem az jön le, kérdező, hogy te itt nem egy kérdésre akarsz választ kapni, hanem a saját - éredkesnek tűnő, de korántsem alátámasztott - elméletednek megerősítését várod.

Ehhez azonban kellene valami kézzelfoghabb bizonyíték is, mint a saját kútfőd. Tudnál az elképzeléseken és feltételezéseken kívül konkrét, tudományosan is igazolt adtokat felmutatni?

Türelmetlenül várom őket!

A kommentedben leírt vallás/eredet elmélet pedig nekem kicsit sántít...

2014. jún. 13. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
53%

Lehet, hogy avarul beszélünk, mert a honfoglaló magyarok simán beolvadtak az avarok közé.

Úgy, mint a bolgár törökök a helyi szláv lakosságba. És ma " bolgár" - nak nevezik azt a nyelvet, amit a hódítok ott találtak.

Pont ez volt a László Gyula problémája is. Csak ő azt nem tudta elképzelni, hogy mi nem azt a nyelvet beszéljük, mint Árpád, hanem azt tételezte fel, hogy Árpád népe magyar nyelvű lakosságot (késő avarok) talált itt.

Én pedig vagyok olyan elvetemült, hogy még azt is el tudom képzelni, hogy ugyanaz történt a honfoglaló magyarokkal, mint a bolgár törökökkel. Mert szerintem semmit nem tudunk arról, hogy a honfoglalók milyen nyelven beszéltek.

2014. jún. 13. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

A magyarság genetikai vizsgálata alig tér el a szomszéd népektől, a szlovákok, horvátok, lengyelekkel szinte azonosak velünk, de a nyelvi különbségek határozottak.

A nyelvünk inkább befogadó, felveszi azt minden népünk, svábok, szlávok, kunok, minden betelepülő, akik végül magyarrá váltak.

A zsidók és a cigányok más szempontok szerint értékelendők. Az elsőnél valóban dominál az a vallási szempont, amit a kérdező említ, a másodiknál más szempontok akadályozták meg a teljes asszimilálódást, de a többi nép nagyjából egységesen viszonyult ehhez a kérdéshez.

Nyomai azért maradtak az idegen nyelveknek, a 19. sz. ban még sokan beszéltek tótul és részben szerbül, horvátul is. Petőfi apja még tudott szerbül, hogy példát is említsek, de a költő már alig.

A középkorban Magyarország egy kis Amerika volt, mindenki a magyar király alattvalójának számított és ide szívesen jöttek még nyugatról is betelepülők, mert nem bántunk az idegenekkel rosszul és nem volt rossz életük a bevándorlóknak, a törvények, a szokások humánusabbak voltak, mint saját hazájukban.

Voltak francia telepesek is, de bajor, száz és sváb részről többször is, meg természetesen délszláv és cseh, meg lengyel is. Ezek a betelepítések időnként országos kampány keretében folytak, mint a tatárjárás után, vagy a pestisjárványok elmúltával, de részleteiben állandóan folytak, az olyan főurak szervezésében, akik rokonsági kapcsolataik folytán más országban is birtokosok voltak. Természetesen ők igyekeztek kiegyenlíteni a birtokaikon élők számát, mert hazánkban a népsűrűség a gyakori háborúk következtében, amik néha katasztrofális pusztulást idéztek elő, alacsonyabb volt, mint máshol Európában.

Nem említem a hazánk területén eleve itt élő nemzetiségeket.

A honfoglalás után viszonylag hamar megszerveződött a feudális hierarchia, hiszen már a kezdeti jelei amúgy is jelen voltak és egy, egy falu értékkel bírt, nemzetiségtől függetlenül.


Mindez a tolerancia valószínűleg annak is tulajdonítható, hogy már a honfoglaló magyarság is több nép szövetségéből tevődött össze.

A hét vezér, a hét törzs legendája is erre utal, meg a vérszerződés, mert testvérnépnek erre nem lenne szüksége.

Innen származik az idegen népekkel szembeni tolerancia, de a nyelvi rokonság az más, nem reprezentálja a genetikai azonosságokat.

Legközelebbi nyelvrokonainkkal, a szamojédokkal, a hantikkkal és manysikkal, majd a távolabbi finnekkel már semmi genetikai azonosságunk nincs.


Az avarok zömmel kivonultak a mai Magyarország területéről. Más átutazó népek is laktak itt korábban. A gótok egy csoportja biztosan, dél, délnyugat Mo. -on a Balaton vonaláig. Gepidák is, akik inkább észak és kelet felé tendáltak, a Dunántúlra csak elvétve jöttek, de ők is kivonultak. A gepidákról nem tudjuk miért, de a gótok történelme részben ismert, főleg a bizánci kapcsolataik miatt.

2014. jún. 14. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 mustafa33 ***** válasza:

A zsidók hagyták hogy a zemita népek saját nyelvüket beszéljék, és amikor a kánaánita népekkel éltek az aszimiláció minimális volt?

Hogyne olyan minimális, hogy Jehova parancsára a kánaánitákat úgy kiirtották, hogy még a házi álataikat sem hagyták életben. Olvasd a Tórában.

2014. jún. 17. 03:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
69%

Ez egy érdekes kérdés, de az vitatható, hogy a magyar nyelv befogadó lenne. Való igaz, hogy sok külföldi szót képes ideig óráig magában tartani gyakran magyarosítja is azt, de nagy távlatokban kikopnak ezek a szavak. Érdemes 20 eleji újság cikkeket olvasni. Tele van német szavakkal a kor divatja szerint átvettek és használtak, ma töredékét ismerjük fel eredeti jelentésüket, vagy használjuk.

computer-t se használja már senki!

Egyetemeken is elkopnak a latin szavak. Egyszerűen, ha nincs kényszer vagy trend az idegen nyelv használatára, akkor kifejezőbb a magyart használni.

2014. jún. 18. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 mustafa33 ***** válasza:
Azért az Uegli tónál az Uralon túl, folytatott és folyó ásatások lényegesen új tényeket hoztak felszínre. Szó szerint is és áttvit értelemben is.
2014. jún. 19. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
74%

A kérdésedre a válasz röviden: Mert nem tudnak (és sajnos nem is akarnak) holisztikusan gondolkodni.

Hosszabban: Az őstörténet kutatása során a következőket kell figyelembe venni: (1.) a rendelkezésre álló történeti forrásokat, (2.) a történelmi tényeket, (3.) a nyelvet, (4.) a kultúrát, (5.) illetve a genetikai vizsgálatokat.

Vegyük sorra a fenti pontokat:

1-2. A történelmi források egyértelműen azt mondják, hogy a magyarok a hunok utódai (így tudták ezt a magyar, de a nyugati krónikások is). Eldönthetjük, hogy hiszünk-e ezeknek (bár érdekes, hogy máskor ennél kevesebb helyen fellelhető információt is vakon el szokott hinni a tudományos társadalom), de ha mindenki így tudta, akkor azért lehet alapja. Az ellenérv itt az szokott lenni, hogy a krónikások minden keletről jövő lovasíjász népet szkítának vagy hunnak neveztek, függetlenül azok eredetétől. Kérdés, hogy a 2 álláspont között van-e lényegi különbség, akkoriban a Római Birodalom utódállamaitól keletre volt egy viszonylag egységes lovas nomád kultúra, mely sok népet fogott össze (köztük a magyarok őseit is), és ezt a kultúrát Európában hunoknak nevezték, innentől kezdve a magyarok is hunok, függetlenül attól, hogy pl. Attila hunjai melyik törzset is képviselték. Amúgy a honfoglalás után sem volt egységes magyarság, a törzsek többé-kevésbé autonómiát élveztek Istvánig, de István halála után is voltak még időszakok, amikor az országnak több ura volt, ld. kiskirályok Károly Róbert alatt.

3. nyelv: A hun nyelv nem maradt fenn, néhány (kb. 3) szó alapján a türk nyelvek közé sorolják, de ez igazából csak a saját megnyugtatásukra szolgáló spekuláció. Másodsorban azokon a krónikákon alapul, akik a hunokat "türk" népeknek nevezik, a gond az, hogy ezek a források általában a magyarokat is türk népnek nevezik. Tehát ha a magyarok kihaltak volna, és nyelvünk nem maradt volna fenn, valószínűleg a magyart ma ugyanúgy a türk nyelvek közé sorolnák (a hun besorolásához hasonló alapossággal). Innentől kezdve lényegtelen, hogy elfogadjuk-e a finnugor elméletet, vagy nem. Nem fogja kizárni a hunokkal való rokonságot. Bár az urál-altáji nyelvcsalád valószínűleg feloldaná ezt az ellentétet, de ennek bizonyítására megint nincs (a nyelvészek számára) elegendő forrás. Az "őshaza" kérdésével nem lehet foglalkozni, azt egyértelműen a finnugor nyelvek állítólagos "közös alapszókincs"-ében található néhány növénynév alapján állapítottak meg, amelyek közül a magyarban sajnálatos módon egyetlenegy sem található meg. Innentől kezdve nincs értelme őshazáról beszélni, amúgy sincs rá semmilyen bizonyíték. De nincs is feltétlenül szükség "őshazára", mert oda is valahonnan jöttek az emberek. Kínai forrásokat megvizsgálva talán később több adat is előkerülhet a hun nyelvről, akkor talán érdemes lesz újra átgondolni ezt a kérdést.

4. Kultúra: a magyarok népdalai, művészeti motívumai egyértelműen keletre mutatnak (de a finntől viszont pl. már teljesen eltérnek). A manysiké már hasonkló, de a manysik a magyar ágat (amit valamiért "ugor" ágnak neveznek) képviselik, így ez egyáltalán nem furcsa. És nem is lehet érv a finnekkel való rokonságunk mellett. Érdemes összehasonlítani a honfoglaló magyarok motívumait a hsziungnuk, azaz a keleti hunok művészetével. Szintén érdemes megnézni, hogy az ún. székelykapu pontosan merre fordul elő Eurázsiában. Talán akkor az őshazát is másfelé fogjuk keresni.

5. Genetika: ez a népek vándorlásával együtt változik, ahogy keverednek más népekkel, így a népekm kultúrák és nyelvek eredetének kutatása során csekély jelentősége van. Inkább a mai populációk egymáshoz viszonyított hasonlóságait, ileltve különbségeit vizsgálja. A római kori hunoktól és a honfoglaló magyaroktól vett minta összehasonlítása sem lehet célravazető, mivel a közben eltelt néhány évszázad során a teljes népesség getetikája jelentősen megváltozhatott. Így sem a hasonlóságnak, sem a különbségnek nem lenne bizonyító ereje.

+1 Amúgy érdekes, hogy a magyar nyelv nyilvánvaló türk kapcsolatait szeretik elintézni azzal, hogy ezek "jövevényszavak, melyek később kerültek a nyelvünkbe", ellentétben a "finnugor" szavakkal, melyek az "alapszókincs részei. Ezzel a gond az, hogy az alapszókincsben nagyon sok türkkel rokon szót lehet találni (pl. családi nevek, személyes névmások, egyes testrészek, növények és állatok, alapvető jelzők (sok, kicsi). Ezek nem lehetnek jövevényszavak. Ezért is kellene inkább ural-altaji nyelvcsaládról beszélni, mivel a számok alapján pedig inkább a "finnugor" népekhez állunk közelebb. Bár az egy helyen élő népek nyelvében is sokszor és sok irányban lehetett szócsere vagy nyelvcsere, így a nyelvészeti bizonyítékoknak önmagában nagy jelentősége nincsen. De gondolkodjunk el azon, hogy ha anno nem az uráli, hanem a türk szavak alapján határozzuk meg az alapszókincset (a hunnál ezt kevesebb szó alapján is meg merték tenni a nyelvészek), akkor fordított logika alapján máshová kerülne az őshaza, más lenne a vándorlás iránya, és akkor ezt bizonyítékként lobogtatva mondhatnánk, hogy a "finnugor" szavak később kerültek a nyelvünkbe, így jövevényszavak. És ez a logika sem lenne helytelenebb a másiknál. Az ún, "szabályos hangmegfelelések"-re pedig a türk szavainknál is akad jónéhány példa.

No, ezek a tények. Innentől kezdve mindenki gondolkodjon el, és vonja le maga a tanulságot. De ne kövessünk vakon olyan elméleteket, amelyek bár jól kidolgozottnak látszanak, de valójában számos helyen saját magukat bizonyítják be, illetve a nekik ellentmondó tényeket nem veszik figyelembe. Valójában az összes, egymásnak látszólag ellentmondó tényt is be lehet illeszteni egy elméletbe (ural-altaji nyelvcsalád, többé kevésbé egységes, de többnyelvű (azonban nyelvrokonságban álló) eurásziai lovas nomád kultúra, amit anno sok helyen szkítának vagy hunnak neveztek, és az avarok, magyarok is innen erednek). De bizonyos körök ezt jelenleg mereven elutasítják. Pedig a tudománynak csak akkor lehet értelme, ha minden adatot, minden területről, holisztikusan megvizsgálunk, így lehet összerakni a teljes képet a mozaikokból. Bocs, hogy hosszú lett, de rövidebben nem lett volna teljes.

2014. jún. 27. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!