Amikor a nagyhatalmak felosztották egymás közt Afrikát, akkor a Monarchia miért nem kapott gyarmatot?
Mert ez nem úgy ment, hogy összegyűltek Párizsban és eldöntötték, hogy kié melyik terület lesz.
Ezt a folyamatot "Scramble for Africa"-nak vagy "Versenyfutás/Hajsza Afrikáért"-nak nevezzük, amely az 1860-as évek végén kezdődött el és az első világháborúig tartott (a jelentősebb területek már a századforduló idején is foglaltak voltak). Nos, Ausztria illetve a későbbi Monarchia belpolitikája 1867-ig zavaros és feszültségekkel teli volt. Utána meg már gyakorlatilag késő volt mivel a közeli azaz észak-afrikai területek már foglaltak voltak és a Monarchia nem volt olyan helyzetben, hogy távoli területeket hódítson meg.
Jellemző, hogy a két a XIX. században, későn egységesülő ország (Németország, Olaszország) és a belpolitikai zavarokkal küzdő Osztrák-Magyar Monarchia gyarmatok és domíniumok nélkül maradt és ez lett az első világháború nagyon közvetett oka, ugyanis többféleképpen is meg lehet magyarázni a háború kitörését.
Ausztria sosem volt nagyhatalom a tengeren. Márpedig a gyarmatosításhoz az kellett volna. Lsd. angol, francia, holland, spanyol, portugál népek - mindegyik több száz év óta intenzíven jelen volt a tengereken, óceánokon.
Meg egyszer olvastam valahol, hogy az osztrákoknak nem is volt valahogy túl nagy ingerenciájuk a kiterjedt gyarmatbirodalom létrehozására. Talán ez a központi fekvésből adódik: elég jól lehetett itt Európa közepén a szárazföldön terjeszkedni. És azért ebben sikeresek voltak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!