Miért gyakori jelenség a pártoskodás a vallásosok körében?
Ezt a kérdést azért ide teszem ki, mivel a valláskritika oldalon nem férne szerintem el.
Köztudott ma már a kisebb vallások vagy szekták azon véleménye, miszerint csak egy Isten létezik (például Jehova Tanúi, Hit Gyülekezete, Krisztus követői). Ők csak egy Istent ismernek el, miközben szerintem a dolog nem ennyire leegyszerűsíthető. A XX. század már tagadja ezt az álláspontot. Milyen tudományos alapon közelítik ők meg a vallást? Miért ne lehetne igaza másoknak is? Csak egy igaz Isten van? Bár hozzátoldásként annyi, hogy én sehová nem tartozom. Viszont mélységesen nem értem azt, miért hisznek csak a saját vallásuk által kreált vagy elfogadottnak tartott Istenben. Várom a tudományos megközelítéseket.
"A tudomány a bennünket körülvevő világ megismerésére irányuló tevékenység és az ezen tevékenység során szerzett ismeretek összessége. A tevékenységnek bárki által megismételhetőnek kell lennie és végeredményben azonos eredményre kell vezetnie ahhoz, hogy az eredményt tudományos eredménynek nevezhessük. A tudomány eredménye egyetemes érvényű."
Hogyan akarod ezt összeegyeztetni a vallásokkal?
De a kérdésre válaszolva: A vallások között nagyon gyakori az "egy igaz Isten" fogalma. Még a többistenhiteknél is sokszor van főisten, és az "ősibb", természetközeli vallásoknál is gyakran létezik egy földanya, vagy valami öröktől létező hatalmas dolog, ami minden élet forrása vagy hasonló. Persze van kivétel.
Szerintem ezek a szekták csak annyit állítanak, hogy az ő vallásuk az, ami a leginkább Istennek tetsző. De ritka az, hogy egy vallás vagy szekta azt állítja hogy a többi vallás Istene egyáltalán nem is létezik. Konkrétan a zsidó, keresztény, muszlim Isten is egészen biztos ugyananaz a (létező vagy nem létező) személy, de a hindu és az egyiptomi főisten is kapcsolódik hozzá, az egyiptomiakon keresztül pedig a görög és római főistenek is.
Konkréten a szektáknak két fajtája van: az egyik az valami nagy vallásból alakul ki, és valamiért úgy gondolják, hogy ők azok, akik visszatérnek az "eredeti úthoz". A másik pedig valami teljesen új, kitalált baromság, amit (személyes véleményem szerint) maga a szekta alkotója, prófétája se hisz el igazán, viszont az idióták igen.
Kicsit zavaros a téma, nem világos, mire várod a választ.
Nem a vallásosok körében, hanem a vallások körében van "pártoskodás". Minden vallásnak van intézményrendszere, annak vezetői. Közülük egyesek (nagyon sok ok miatt, de ebbe nem mennék bele) úgy gondolják, hogy az előző intézményrendszer nem minden állítása/szertartása jó, alkotnak újat, hirdetik, és követőkre találnak. Ez egy dolog.
Hogy hány és milyen isten van, azt ezen a vallások fő tudorai határozzák meg elég bonyolult hatások alapján. A másik vallásban pedig közönséges konkurenciát látnak nem többet. Akadnak persze elvakult követők, akik nem tudják elviselni, hogy más is van, mert nem értik. Így van ez mindenben, például a politikában is. A másságot mindig a tudatlanok utasítják el.
A hit a vallás alapja. Éppen ezért semmi köze a tudományhoz, akkor se, ha a vallás egyes elemei vizsgálhatók tudományos eszközökkel/módszerekkel. A hitre szükségük van egyes embereknek ahhoz, hogy egyébként normális, sőt jó köznapi életet élhessenek. Ezt nem érdemes keverni vagy összevetni szélsőséges és ostoba esetekkel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!