Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Római Birodalom bukása után...

A Római Birodalom bukása után a rabszolgaságban lévő embereknek mi lett a további sorsa? Belőlük lettek később a jobbágyok?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 22. 10:34
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A római birodalom bukása után azok a rabszolgák akik életben maradtak, továbbra is rabszolgák maradtak. Azért a bukást nem úgy kell elképzelni, hogy egyik napról a másikra bukott minden. A bukás elősegítette a sok háború amit Róma ellen vívtak, és a győztes fél a rabszolgák felett is győztek, így az ő rabszolgái lettek.
2014. ápr. 22. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A rabszolgaság még nagyon sokáig fennmaradt, gyakorlatilag végig a középkorban volt, csak kisebb méretekben. A genovaiak a Krímről, a portugálok Észak-Afrikából hoztak be rabszolgákat, és akkor az adósrabszolgákról meg gályarabokról nem is beszéltünk. Igazából csak az újkorban törölték el Európában, de Szaúd-Arábiában a 60-as évekig legális volt, Mauritániában meg most is az félig-meddig.
2014. ápr. 22. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A kereszténység bevezetése után meghasonlott a Római Birodalom, mert a keresztény eszmék kifejezetten rabszolgaellenesek lettek volna. Kezdetben a templomban fel is szabadulhattak, de ezt hamarosan korlátozták, mert összeomlott volna a gazdasági élet. Lassan és fokozatosan azonban a rabszolgatartás kiment a divatból, bár jogilag is próbálták többször szabályozni, de ez csak szőr mentén sikerült. Mire a Birodalom felbomlott, gyakorlatilag már nem volt rabszolgaság, csak a legsötétebb zugaiban voltak meg a maradványai.

A jobbágyok nem csak belőlük lettek, tulajdonképpen minden ember azzá vált, kivéve a nemességet, amelynek a létszáma a középkorra éri el az 1%-ot.

2014. ápr. 22. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
95%
Aki éhbérért dolgozik és nem jut egyről a kettőre,azok most is rabszolgák,csak nem veszik észre.
2014. máj. 1. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nagyon röviden és felületesen az történt a Római Birodalom nyugati területein az utolsó évszázadokban, hogy hódító háborúk és ezáltal pénz hiányában a gazdaság kezdett egyre inkább összeomlani, amire a vezetők azzal reagáltak, hogy még több és több adót és kötelezettséget vetettek ki. Ezáltal az elvileg szabad rétegek is kezdtek lesüllyedni, őket is odakötötték a földekhez, a birtokot nem hagyhatták el, és a terményeiknek nemcsak egy kis részét, hanem most már a túlnyomó többségét be kellett szolgáltatniuk. Őket hívták colonusoknak, és így a helyzetük ha jogilag nem is, de gyakorlatilag kezdett közelíteni a rabszolgákéhoz. Ezzel párhuzamosan a rabszolgáké meg valamicskét emelkedett, mert egy idő után nem volt fontos megkülönböztetni őket a colonusoktól: a kettőből egy egységes, elnyomott, félszabad osztály lett. És igen, valahogy ebből az osztályból alakult ki később a jobbágyság Nyugat-Európában. Bár az megint egy nagyon hosszú folyamat volt, hiszen a Római Birodalom bukásával Nyugaton megszűnt az egységes jogrendszer, és mire a több, párhuzamosan létező és versengő törzsből, illetve hozzájuk kapcsolódó jogrendből végül kialakult egy viszonylag egységes felfogás, a feudális, hűbéri rendszer, az újból sok száz évig tartott...
2014. dec. 3. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Igen, az #5-ös írta le szerintem a legjobban. A Római Birodalmat nem úgy kell elképzelni, hogy végig rabszolgatartó állam volt, majd egyik napról a másikra összeomlott és minden megváltozott. Egyik sem igaz.


A rabszolgatartás intézménye már a 100-200-as években hanyatlani kezdett, mert leálltak a nagy hódító háborúk, nem volt honnan rabszolgákat hozni (habár továbbra is háborúztak a germánokkal és a perzsákkal stb., de ezek legtöbbször már védekező háborúk voltak, sokkal kevesebb rabszolgát hoztak be). Valójában a Birodalom utolsó évszázadai inkább a defenzíváról szóltak, mint az expanzióról. Az egyes területek eltérő fejlettsége, elszigetelődése, a kereskedelem visszaesése (Nyugaton), az önellátó gazdálkodás, a földművelés szerepének felértékelődése mind a későbbi, középkori feudalizmus felé mutatott. Az 5. századra gyakorlatilag a colonus rendszer vált általánossá, és nem a rabszolgaság, ahogy az előttem szóló is leírta.


És ez a rendszer fenn is maradt a Birodalom megszűnése után, ami csak politikai értelemben szűnt meg, mert a germán királyságok kialakulása után ez a társadalmi/gazdasági folyamatokat igazából nem nagyon érintette. A 475-ben, 476-ban, 477-ben élő emberek semmi különbséget nem éreztek mindennapi szinten az életmódjukban. Az igaz, hogy a germán királyságoknak köszönhetően új vezető rétegek jelentek meg a régi mellett (!), de a római és a germán jog nagyon sokáig párhuzamosan létezett egymás mellett, az egyik a romanizált rétegekre, a másik a germán rétegekre vonatkozott.


A a colonus-rendszer mellett a germán társadalmi rendszer a másik összetevője a feudalizmus kialakulásának (ezt nem fejtem ki részletesen, de a hűbériség csírái, előzményei a germán társadalmi rendben gyökereztek).

2014. dec. 3. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Az is igaz, hogy a rabszolgaság továbbra is fennmaradt, de visszaszorult, létezett, de nem volt általános. Az alávetett rétegeknek sokéig elég sokféle jogállásuk volt, rabszolgák, félszabadok, lesüllyedt, volt fegyverforgatók stb. voltak köztük. Csak hosszú évszázadok múlva alakult ki Európa királyságaiban a jogilag egységes jobbágyság.
2014. dec. 3. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!