A Római Birodalom bukása után a rabszolgaságban lévő embereknek mi lett a további sorsa? Belőlük lettek később a jobbágyok?
A kereszténység bevezetése után meghasonlott a Római Birodalom, mert a keresztény eszmék kifejezetten rabszolgaellenesek lettek volna. Kezdetben a templomban fel is szabadulhattak, de ezt hamarosan korlátozták, mert összeomlott volna a gazdasági élet. Lassan és fokozatosan azonban a rabszolgatartás kiment a divatból, bár jogilag is próbálták többször szabályozni, de ez csak szőr mentén sikerült. Mire a Birodalom felbomlott, gyakorlatilag már nem volt rabszolgaság, csak a legsötétebb zugaiban voltak meg a maradványai.
A jobbágyok nem csak belőlük lettek, tulajdonképpen minden ember azzá vált, kivéve a nemességet, amelynek a létszáma a középkorra éri el az 1%-ot.
Igen, az #5-ös írta le szerintem a legjobban. A Római Birodalmat nem úgy kell elképzelni, hogy végig rabszolgatartó állam volt, majd egyik napról a másikra összeomlott és minden megváltozott. Egyik sem igaz.
A rabszolgatartás intézménye már a 100-200-as években hanyatlani kezdett, mert leálltak a nagy hódító háborúk, nem volt honnan rabszolgákat hozni (habár továbbra is háborúztak a germánokkal és a perzsákkal stb., de ezek legtöbbször már védekező háborúk voltak, sokkal kevesebb rabszolgát hoztak be). Valójában a Birodalom utolsó évszázadai inkább a defenzíváról szóltak, mint az expanzióról. Az egyes területek eltérő fejlettsége, elszigetelődése, a kereskedelem visszaesése (Nyugaton), az önellátó gazdálkodás, a földművelés szerepének felértékelődése mind a későbbi, középkori feudalizmus felé mutatott. Az 5. századra gyakorlatilag a colonus rendszer vált általánossá, és nem a rabszolgaság, ahogy az előttem szóló is leírta.
És ez a rendszer fenn is maradt a Birodalom megszűnése után, ami csak politikai értelemben szűnt meg, mert a germán királyságok kialakulása után ez a társadalmi/gazdasági folyamatokat igazából nem nagyon érintette. A 475-ben, 476-ban, 477-ben élő emberek semmi különbséget nem éreztek mindennapi szinten az életmódjukban. Az igaz, hogy a germán királyságoknak köszönhetően új vezető rétegek jelentek meg a régi mellett (!), de a római és a germán jog nagyon sokáig párhuzamosan létezett egymás mellett, az egyik a romanizált rétegekre, a másik a germán rétegekre vonatkozott.
A a colonus-rendszer mellett a germán társadalmi rendszer a másik összetevője a feudalizmus kialakulásának (ezt nem fejtem ki részletesen, de a hűbériség csírái, előzményei a germán társadalmi rendben gyökereztek).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!