Lehetséges hogy a Gizai piramisok építéséhez igavonó állatokat használtak? A történelem tudomány ma még nincs azon a szinten hogy válaszoljon arra kérdésre?
Miért ne használtak volna?
Mi ebben a különleges, amúgy? :) Igavonó állatokat az emberiség eléggé sok helyen használt.
Amúgy még a második világháború történetében is vannak homályos foltok, holott alig 60 éve volt, és pár évig tartott csak.
Az ó-egyiptomi birodalom baromi hosszú ideig fenn állt, és baromi régen.
De, rengeteg elméletet kipróbáltak, és a jelenleg legelfogadottabb támasztja alá legjobban.
Idézet, wikipédiáról:
A Hufu-piramis kivitelezésének időtartama
Ma a legelterjedtebb nézet szerint a piramis 20 év alatt épült fel. Azonban ezt az időtartamot egyetlen ókori forrásból merítik, Hérodotosztól. Csakhogy Hérodotosz sem volt egykorú, sőt időben közelebb van a jelenkorhoz, mint a piramisépítő királyokhoz. Ez az adat mindenképpen csak feltételezés részéről vagy azok részéről, akiktől hallotta. Emellett semmi sem indokolja azt, hogy az uralkodó teljes uralkodási idejéből kellene kiindulni. Az egyetlen egykorú ismert adat egy tényleges építés valódi időtartamáról egészen más képet mutat. Bizonyosan tudjuk, hogy Sznofru tört falú piramisának alsó egyötöde, vagy húszméteres csonkja két év alatt készült el. Ez a piramis teljes térfogatának több mint 2/3 része, következéskép minimum három, maximum öt éves teljes építési időtartammal számolhatunk ennél a piramisnál.
Mark Lehner NOVA-projekt nevű piramisépítési kísérlete alapján 12 munkás napi 8-9 köbméternyi sziklát termelt ki. Egy munkacsoport tehát 312 500 munkanap alatt fejezte volna be a 2,5 millió köbméter kitermelését, ami 965 év. Tehát körülbelül 160 munkacsoport (1920 ember) alig hat év alatt kifejthette a szükséges mennyiséget.
Mark Lehner számításainak és kísérleteinek eredménye az volt, hogy 1212 kőfejtő, 1360 kőszállító és 680 kőrakó ember (összesen 3252 fő) elegendő ahhoz, hogy 20 év alatt épüljön fel a nagy piramis. A munkásváros befogadóképessége alapján ez egy jó számnak tűnik. A négyezerhez közeli érték azért is megfelelő, mert valószínűsíthetően a munkáscsapatok legnagyobb egysége 2000 fő volt, ennek pedig csak akkor van értelme, ha legalább kettő volt belőlük.[36]
Ebből már viszonylag pontosan megmondható, hogy napi 7000-7500 köbméter kőanyagot kellett beépíteni, ha csak az évenkénti száz munkanapot vesszük figyelembe. (Illetve a közmunkás kőfejtők és szállítómunkások évente valójában kilencven napot dolgoztak itt, hiszen le kell számítani a dekádonkénti pihenőnapot.) A szakmunkások, akik a csiszolást, a belső helyiségek készítését végezték, az év 324 napját töltötték itt munkával (dekádonkénti egy munkaszünet, valamint az év végi öt isteni születésnap vonódik le). Már csak az a kérdés marad fenn, hogy hány főnyi közmunkással kell számolni: ezen adatnak birtokában megmondható lesz, pontosan mennyi egy munkás napi teljesítménye. Mai ismereteink szerint mintegy 2-3 ezer főnyi közmunkás elképzelhető (az építőmunkások feltárt települése alapján, amelynek mintegy 8000 fős összkapacitása ennyit enged meg), azaz napi 2-2,5 köbméter körüli egyéni teljesítmény mutatható ki - ami egyáltalán nem elképzelhetetlen, hiszen durva átlagban egy köbméteres kvádereket használtak, azaz egy munkásra 2 kváder jut naponta, vagy egy tízfős munkacsoportra 20, óránként kettő. Mindebből az is következik, hogy Kheopsz sírja elkészülhetett mintegy 1 050 000-1 060 000 munkaóra alatt. Azaz 3000 munkással számolva 353 munkanap, vagyis nem egészen négy év alatt (kétezer munkással sem egész hat év az eredmény!), egyáltalán nem kell a kb. két évtizedes uralkodásának teljes idejét figyelembe venni. Következésképp bőven maradt idő és kapacitás a halotti körzet fejlesztéséhez is, és talán éppen ennek köszönhető, hogy Hufu olyan komplexumot hagyhatott hátra, mely minta- és példaképe lett az összes további halotti körzetnek.
A fenti elméleti számításokra bizonyítékot is találhatunk a Reisner-papiruszon, melynek alapján feltehető, hogy egy munkás napi normája mintegy tíz köbkönyöknyi kő volt. Ez a mennyiség valamivel nagyobb mint 2,5 köbméter, vagyis kicsit több, mint amennyit a fentiekben egy munkásnak számoltunk. Ez azt jelenti, hogy a nagy piramis felépítéséhez (nem számítva a szakmunkákat) szinte pontosan egymillió munkanap kellett, azaz 11 111 munkaév. A fent említett munkásfalu befogadóképessége mintegy 8000 fő lehetett - szállítók és kőfejtők, valamint minden kisegítő személyzet és családtagjaik együtt -, napi 6-6500 köbméter, évente több mint félmillió köbméter követ építhettek be, azaz maximum öt év kellett a szerkezetkészséghez. Ez a számítás még kisebb teljesítményt követel meg, mint amit Sznofru munkásai a tört falú piramisnál bizonyosan elértek. A burkolat finoman megmunkált lapjainak felrakása és a belső helyiségek végleges megmunkálása már csak a végső simításokat jelentették; ez elvben független attól, hogy a burkolatot az építéssel egyidejűleg, vagy utólag rakták fel."
A szövegértés nem az erősséged, ügye? :)
De nem gond, kiemelem külön a "kísérlet" szavakat, így láthatod, hogy ki is próbálták, nem csak papíron tippelgettek :)
"Mark Lehner NOVA-projekt nevű piramisépítési KÍSÉRLETE alapján 12 munkás napi 8-9 köbméternyi sziklát termelt ki. Egy munkacsoport tehát 312 500 munkanap alatt fejezte volna be a 2,5 millió köbméter kitermelését, ami 965 év. Tehát körülbelül 160 munkacsoport (1920 ember) alig hat év alatt kifejthette a szükséges mennyiséget.
Mark Lehner számításainak és KÍSÉRLETÉNEK eredménye az volt, hogy 1212 kőfejtő, 1360 kőszállító és 680 kőrakó ember (összesen 3252 fő) elegendő ahhoz, hogy 20 év alatt épüljön fel a nagy piramis. "
Pontosssan értettem, azért írzam le kételyeimet.
Hogy valaki pár tucat emberrel ügyetlenkedik néhány hetet, az még messze van a kisérlettől. Komolyabb lenne ha más építkezések alapján számítanák ki, de még így is csak találgatás.
Ez olyan horderejű kérdés hogy érdemes lene néhány évet, egy komolyabb gárdával rá szánni.
Minek? Mi értelme lenne egy valag pénzt elverni arra, hogy megnézzük azt, amire az ember többször is képes, hogy képes-e még többször? Nem egy darab követ faragtak ki, és cipeltek el, hanem többet, így egyértelmű, hogy a technika működik. Innentől kezdve csak idő és munkáskéz-számról van szó. Az meg régen volt.
Te komolyan azt akarod, hogy kb 4000-6000 embert fizessenek vagy 6-10 éven át, mert máskülönben "nem túl hihető a kísérlet"?
Szerintem te egyszerűen kitaláltad, hogy te mégpedig nem hiszed el, és pont :)
A Mark Lehner NOVA-projekt nevű piramisépítési KÍSÉRLETE, olyan viccesmint az az elmélet hogy ladikkal, vagy ufókkal építették a piramist. Persze csúcs az az elképzelés hogy belül folyosókon tologatták a köveket ami már a Monthy Payton filmbe illő.
Mark Lehner NOVA-projekt nevű piramisépítési KÍSÉRLETE szerint hatezer ember öt hat év alatt felépítene egy több mint száz méteres piramist, sőt még szépen le is smirgliznék az oldalát! Le merném fogadni hogy egy háromhónapos kétszáz emberes kisérlettel, belátnák hogy nagyon elbízták magukat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!