Mi lenne a tökéletes (vagy legalábbis a legjobb) államforma/államberendezkedés?
Mondhattok létező államformákat (abszolút monarchia, alkotmányos monarchia, köztársaság, népköztársaság stb.), vagy leírhattok egy nem létező, de általatok ideálisnak tartott rendszert is.
Ja, és nem Magyarországra értem, hanem úgy általánosságban.
Úgyhogy a politikai élet szapulását lehetőleg mellőzzétek
"A megvesztegetést, esetleg a tanácstagok megölését most ne tárgyaljuk."
Pedig pont ez a lényeg.
Amúgy tényleg az abszolút monarchia lenne a legjobb. de ehhez kell egy megfelelő ember. És ki választja ki? Egy testület? És ők honnan vannak? És ők is emberek, tehát befolyásolhatók. Lefizethetők.
Ezt nem hagyhatod figyelmen kívül. Ilyen az emberi természet.
Ennyi erővel a polgári demokrácia is jó lenne, ha olyan politikusok lennének, akik a nép javát nézik.
Amúgy nem mindenki rühelli a fizikai munkát, csak akik nem, azok túl kevesen vannak
A választójog korlátozása tényleg ildomos lenne. Amig mindenki szavazhat és választódhat addig csak zűrzavar lenne. Annak eldöntésére pedig hogy ki alkalmas a politikára nem tudom hogy mi lenne az ideális. Igazából a vagyon nem jó, a születés se, de a végzettség se. Egy egyetemet végzett ember is lehet olyan aki nem felelős döntéseket hoz, aki nem a közösséget helyezi a célpontba hanem magát.
Érdekes felvetés volt a Robert A. Heinlein: Csillagközi invázió címmel fordított művében a katonák irányította társadalom. Mindenkinek egyenlőek a jogai kivéve a politikában. Csak az szavazhat illetve avatkozhat a közösség ügyeibe aki bizonyította az elkötelezettségét a közösség iránt. Ez alatt azt értették hogy jelentkezz a seregben, ahol képességeidtől függően aktakukac, elitkommandós, pilóta vagy épp kísérleti patkány lett belőled. Ha leszereltél akkor teljes jogú polgár vagy.
A születés és a vagyon tényleg nem jó. Talán a végzettség lenne a legjobb. Bár igazad van, ott is kijöhetnek olyanok, akik abszolut nem alkalmasak, de szerintem ha csak olyanok szavazhatnak/választhatnak, akiknek meg van a megfelelő végzettsége (mondjuk legalább egy egyetemi/főiskolai diploma), akkor sokkal jobb lenne a rendszer.
A katonai juntával ugyanaz a baj, mint a diktatúrával. Senki nem ellenőrzi, így a vezetők azt csinálnak, amit akarnak.
Amúgy amit leírtál, az az ókori Rómában már egyszer megvalósult.
Egy római polgár csak akkor kezdhetett bármit is a politikában, ha előtte x évig volt legionárius.
Mellesleg ez csak egy militarista államban működik. Manapság elég veszélyes lenne, ha így mindenki elkezdene fegyverkezni.
A XIX. században, meg a XX. század elején ez valóban jó rendszer lett volna, de ma már nem
A monarchiás író vok :D
Igazad van kérdező. De minden apró lényeget nem lehet ide leírni. Ezért is nem fejtettem ki teljesen és taglaltam mindent. Igencsak hosszú iromány lenne ha minden részletet kidolgoznék. Amint írtam; igaz eléggé fantazmagória; de az én általam elképzelt monarchia csak is a jövőben tudna érvényesülni. Ugye azt írtam, hogy a fizikai munkát, robotok vennék át. A legtöbb fizikai munka a termelésben van, ergó kicsit átértékelődnének az anyagi javak elosztása is. (mellesleg megjegyzésként mondom, ezeknek a robotoknak is vmiféle energiaforrás kellene, amihez szintén erős technikai háttér kellene). Nah már most ha nem igényel a termelés human erőforrást, a gépek sokkal gyorsabban tudnának, tökéletes munkát végezni, ez azt eredményezné, hogy olcsóbbak lennének a kész termékek. <-ez ugye egyenesen arányos a robotok energia ellátásához szükséges energia "árával". Ehhez a technika fejlettsége szükséges. A technika, a tudás igen is tudna segíteni egy sokkal jobb társadalmi ideológiát létrehozni. Legalábbis ami a gazdasági részét illeti. (megj: ehhez is sokkal több mindent tudnék írni, mint pl a robotok által termelt javak egy része alanyi jogon járna az embernek, hiszen egy robotnak nem kell fizetni, csak a szükséges energiát, ami a technológia révén szinte ingyen lenne...) Nah de most kanyarodjuk a politikai részére. A testületi tagok, csak felügyelnék az adott imperátort, aki a legfelsőbb hatalom. Az imperátor (uralkodó) kiválasztása itt a legnagyobb gond. Szerintem nem elsődlegesen a végzettsége számítana. Kell a végzettség, de a legfontosabb az lenne, hogy eltudja-e látni az adott pozíciót. Mondjuk egy sor pszichológiai kérdésen menne át, mennyire jó stratéga és valóban eltudná-e végezni ezt a munkakört. Ez már egy sokkal nehezebb kérdés. A törvény is szigorodna, ami nem ártana véleményem szerint. Teljesen új törvénykezés kellene a monarchiába, mert a demokráciában ami működik, az nem működik a monarchiában. Egyelőre ennyi jutott eszembe, de azt mindenképp le kell szögezni, hogy ezt a fantazma ideológiát, nem lehet precízen kidolgozni egy oldalban. Ja még annyit, h a vezetőt a hatalom élére a testület emelné, akik szintén hasonló "ceremónián" esnének át mint maga a vezető. Folyt köv. (((:
Jó elképzelés. Viszont megintcsak bejön a megvesztegetés problémája. A delikvenst megvizsgálják, hogy alkalmas-e, de mi van, ha lefizeti a "vizsgabiztosokat", hogy odaíják a megfelelő eredményt, amikor az messze nem valós?
Ez óriási és messze menő következményekkel járna.
Nyah.
Ez a veszély nem jelentene problémát. A pszichológiai vizsgálatok, teszteken keresztül történne amit egy program értékelne ki. Emberi beavatkozás nem lenne ebben az esetben. Tehát így kizárhatjuk a vesztegetést. Viszont eltudnám azt képzelni, hogy a fontos pozícióban lévő emberek alanyi jogon megkapnák azokat a javakat amiket akarnak. Ezt egy törvény szabályozná, h meddig mehetnek el. Amolyan állami tulajdon lenne, de ők a haszonélvezők. Ház, autó, miegyébb. Ha ez neki nem jó mehet a levesbe :)) Ezt könnyen megvalósítható lenne egy olyan helyen ahol gépek készítenek el mindent. Így talán a megvesztegetést is el lehetne kerülni. Minek pénz egy olyan embernek, akinek megvan mindene? Ha többet akar, legyen kereskedő. Ebben az államformában, nem kapnának fizetést, a tanácstagok és az imperátor sem. Ezzel kilehetne szűrni a pénzre éhes amolyan érdek embereket is. És, h mi motíválná az embert arra, h imperátor legyen? Szerintem ezzel sem lenne baj (:
Folyt köv.
"Minek pénz egy olyan embernek, akinek megvan mindene?"
Alábecsülöd az emberi mohóságot és nagyravágyást.
Épp hogy az akar többet, akinek mindene meg van.
Akinek éppen csak annyija van, hogy ne haljon éhen, az többnyire elégedett.
Huhh! Elég sok mindent leírtatok ide, így nehéz is bekapcsolódni a társalgásba. Én is a monarchiát látom a lehető legjobb megoldásnak. Talán ötvözni kellene az ókorban jól működő vének tanácsával. Az uralkodó fiatal tettre kész, dinamikus ember lehetne, akit pszichológiai tesztek alapján nyilvánít alkalmassá a vének tanácsa. A tanács meghatározott páratlan számú, különböző végzettségű 60 éven felüli emberből állna. Akiknek kellő tapasztalata és rálátása van az államvezetésre. Ők lennének azok, akik szavazattal rendelkeznek az uralkodó személyére vonatkozólag, és ők azok, akik megvonhatják a bizalmat tőle, lemondásra kényszeríthetik. Minden más az uralkodó jogkörébe tartozik. Fizetést egyik sem kapna, és a robotizálással is egyetértek, csak az dolgozna, aki szeretne, a többiek pedig nem. Mindenkinek járna a létminimum, ami nem azonos a mostani minimálbérrel, mert az vicc. Bár ennek is megvannak a veszélyei, hisz' tömeges szellemi eltunyuláshoz vezethet, mert ma leginkább az sarkallja az embereket tanulásra, hogy jobb pozíciót tölthessenek be, jobb munkát kapjanak, több pénzük legyen, és megengedhessenek maguknak luxus cikkeket. Tehát a szellemi munkát honorálnám, így talán kivédhető lenne az elbutulás is.
Egy másik bb :)
Elméletileg valóban a monarchia lenne a legjobb, de ugyebár ehhez egy tökéletes uralkodó kell.
Ezt a "vének tanácsával" meg lehetne oldani, bár én inkább képzettség alapján válogatnám össze mint kor szerint, mert az, hogy valaki elmúlt 60, még nem jelenti azt, hogy képes is jól dönteni. Persze azért egy korlimit se árt.
Viszont az a probléma továbbra is fennáll, hogy a tanács tagjait valaki lefizeti, akkor azt ültetik a trónra, akit a "pénzes ember" akar. Vagy az uralkodó is lefizetheti őket és akkor azt csinál, amit akar, a tanács meg kellő zsebpénzért elnézi neki.
Vagy az is felléphet, hogy a tanács megzsarolja az uralkodót, hogy ezt, meg azt adjon neki (gazdasági monopóliumot, alacsonyabb adót stb. hosszú lehet a sor), vagy megbuktatják.
Összességében működőképesebbnek tűnik, mint a mai, polgári demokráciának csúfolt oligarchia, de azért ennek is vannak hiányosságai
Még folytatom, a kidolgozását, de te nagyon rá vagy hangolva a megvesztegetés témára, kedves kérdező :D
De ha már a robotok világában élünk, akkor talán ez az ötlet nem fog annyira kilógni. Nincs pénz. Jobban mondva készpénz nincs. Csak kártyák, chippek vannak, a fizetéshez. Minden embernél, nem csak a felső vezetésnél. Mint korábban írtam, a felső vezetés nem kapna pénzt. Csakis javakat (ház, autó, amit akar) a törvény egy bizonyos keretein belül. A kártyákon és chippeken a pénzmozgást, programok kezelnék, felügyelnék. Ezzel a dologgal most már csak 1%-ra csökkent az esélye a megvesztegetésnek. Ebben a korban, már nem a pénz, a hatalom a legnagyobb kincs...
folyt köv ^^
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!