Használtak a honfoglaló magyarok buzogányokat?
Nem..
Kardot, íjat, lándzsát és fokost/kopját használtak.
A 12. századig csak a papság használta a folklór szerint, ha mégis hadba vonultak, annyi bizonyos nem volt népszerű fegyver. Akkor hozták be a kunok is hozzánk be hozzánk és lett a nyugatiaktól kissé lemaradva olcsó és hatékony tömegfegyver a páncélozott erők ellen.
Persze nem kizárt, hogy használtak mert a buzogány (vagyis a bot végére erősített kemény akármi) talán az első eszköz is lehetett akár, amit az ember saját fajtársainak eliminálásra használt, esetleg még a hegyes botot (meg a friss gyümölcsöket) is megelőzve. Régóta ismeretes volt a kora középkori kultúrkörben is, ahol Nyugaton és Keleten is párhuzamosan terjedt el.
De tömegesen kizárt, hogy használták volna eleink.
A monda szerint 960 körül egy Botond nevű magyar harcos állt ki a görög hadsereg hatalmas katonája ellen. Botond úgy hajította el egyesek szerint szekercéjét, mások leírása szerint buzogányát, hogy az a bizánci érckapun akkora nyílást eredményezett, hogy ott gyerekek is átfértek. Majd később a görög vitézt is legyőzte Botond.
Logikailag nézve a buzogányt valóban kiemelkedően erős fizikumú ember tudta folyamatában használni és jelentősége a vért megjelenése után magasodott ki, így az augsburgi csatában 910-ben. Véleményem szerint a honfoglaláskor nem volt jellemző a magyarokra a buzogány viselése!!
Érdekes, de az ókori rómában gladiátorok használták önálló fegyverzetként is egymás ellen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!