Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség az analitikus...

Mi a különbség az analitikus és a szintetikus állítások között?

Figyelt kérdés

Kant ugye azt írta, hogy az analitikus állítás eldönthető az állításban szereplő fogalmak tartalma, jelentése alapján. Ugye a "minden agglegény nőtlen", erre egy klasszikus példa.


A szintetikus állítások olyanok, amik nem analitikusak.


A modern filozófiában viszont az analitikus állítás olyan, ami az állításban szereplő fogalmak definíciójából, vagy az adott axiómarendszerben logikailag levezethető.


Gyakorlatiasabb példa, hogy Kantnál a 7+5=12 nem analitikus, mert a hét fogalma meg az öt fogalma nem tartalmazza a tizenkettő fogalmát. A modern értelmezésben ez egy analitikus állítás mert az adott axiómarendszeren belül ez logikailag igaz, mindenféle empirikus ellenőrzés szükségessége nélkül.


A kérdés tulajdonképpen az lenne, hogy jobban kibontva, hol a határ a modern értelmezés és a kanti értelmezés között. Mik azok a logikai módszerek, amiket alkalmaz a modern filozófia egy állítás analitikusságának meghatározásakor, amiket Kant nem vett figyelembe?



2013. dec. 10. 22:52
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
Kant belőtte magát mariskával, ami legális volt akkor.
2013. dec. 11. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom, segít-e:

"

Analízis:

Analízisnek nevezzük azt a gondolkodási műveletet, amely valamely egészet (tárgy, jelenség, szöveg, stb.) az elmélet vagy gyakorlat síkján kisebb részekre bont fel. Ezután az egyes részek külön egységet alkotnak. Nem tarthatjuk analízisnek tehát valamely tárgy tulajdonságának a megjelölését azért, mert a tulajdonság nem tekinthető a tárgy olyan részének, amely külön egységet jelent.


Szintézis:

Az analízis ellentétes művelete. A részeket gondolatban és/vagy cselekvésben összekapcsolja. Az analízis és szintézis a legalapvetőbb gondolkodási műveletek, amelyeket a bonyolultabb gondolkodási műveletek magukba foglalnak.

"

[link]

2013. dec. 11. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, kicsit mesterséges (és félrevezető) egy állításról azt vizsgálni, analitikus, vagy szintetikus. Az analízis és szintézis módszertanok, amelyek a világ megismerését segítik elő. Egyik a másik ellentéte és egyik a másik nélkül nem sokat ér. Az emberi megismerésben mindig szükség van annak vizsgálatára, hogy egy objektum (tárgy, állítás, eszmerendszer, stb.) milyen módon épül fel kisebb egységekből, ekkor analizáljuk az objektumot. Más esetekben tudni szeretnénk, miféle összefüggések vannak objektumok között, azok alkothatnak-e egy újabb objektumot, és ha igen, miféle összefüggések alapján. Ekkor szintetizálunk.

És természetesen - mint Kant tette - magát ezt az eszmefuttatást is vizsgálhatjuk, részint hogy helyes-e, részint, hogy hasznos-e valami másra. Ekkor azonban már a filozófia berkeiben tévelygünk.

2013. dec. 11. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!