A Szózat megzenésített változatában a második versszakban miért mondjuk úgy a harmadik sort, hogy "itt élned, élned halnod kell"?
A szótagszám dolog biztos nem működik. Ha megnézitek a szótagszámokat:
Hazádnak rendületlenűl -> 8
Légy híve, ó magyar; -> 6
Bölcsőd az s majdan sírod is, -> 8
Mely ápol s eltakar. -> 6
A nagy világon e kivűl -> 8
Nincsen számodra hely; -> 6
Áldjon vagy verjen sors keze: -> 8
Itt élned, halnod kell. -> 6
Szóval az biztos nem. A nyomatékosítás még lehetséges.
Viccből írtam a választ, ezért a végén a mosolygós fej :)
De ha már ennyire komolyan vetted a választ, akkor:
" Mellesleg kiemeltem, hogy a ZENEI sor szótagszáma nem egyezett meg a verssor szótagszámával"
Ezt összevetve azzal, hogy a vers előbb született meg mint a zenemű (vagyis a zenét komponálták a vershez, és nem a versszöveget írták a zenéhez) logikailag teljesen rendben van az, hogy a zeneszerző elronthatta a vershez írt zenét. Valószínűleg nem így történt, de ez nem bizonyítható.
Lehet firtatni vagy találgatni, hogy miért úgy írta meg a zenét a szerző, ahogy; de nem hinném, hogy létezne 100%-ig biztos válasz. A neten legalábbis nem találtam erre vonatkozó infót.
Úgyhogy maradok a valószínűsíthető okoknál:
1. Zeneszerzői szabadság.
2. Egressy Béni sajátos stílusa. (Kifejezetten jellemző rá a sok hajlítás, trillázás, cifrázás.)
3. A zene egy pályázatra készült, azaz "pályamunka". A pályázók célja pedig – nem meglepő módon – az, hogy nyerjenek, ezért Egressy talán a szokásosnál is különlegesebb dallamot talált ki.
(Ha megnézitek, egyik sor sem hasonlít a másikra, tehát a szerkezeti képlete ABCD.)
A pályadíjról két különböző adatot találtam, nem tudom, melyik igaz:
"A Szózat keletkezéstörténete különös és egyszerű; a ma embere aligha képzeli ilyennek egy nemzeti imádság születését. Bartay András zeneszerző, a Nemzeti Színház igazgatója 1843-ban pályázatot hirdetett a Vörösmarty-versre komponálandó legszebb népmelódia írására. A bírálóbizottságban helyet foglalt maga Vörösmarty is, mellette az akkori Pest-Buda legkiválóbb két muzsikusa: Erkel Ferenc és Mosonyi Mihály. Egybehangzó ítéletük szerint a pályadíjat, 20 aranyat, Egressy Béni műve nyerte el."
"1843-ban a Nemzeti Színház igazgatója pályázatot hirdetett Vörösmarty Mihály Szózat című versére komponálandó „népmelódia” írására. A pályázatot és a 70 arany pályadíjat Egressy Béni nyerte el."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!