Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A bölcsész tényleg nem teremt...

A bölcsész tényleg nem teremt értéket?

Figyelt kérdés

[link]


Nyilván egy bölcsész nem fog olyan tárgyi értéket létrehozni, mint egy híd vagy egy processzor, de tényleg nincs szükség bölcsészekre?

Egyáltalán, az összes bölcsészt hogy lehet egy kalap alá venni? A nyelvszakosokra sincs szükség? A tanárokra? Vagy akik a kultúrát kutatják, régészek, antropológusok? Történelme a műszaki tudományoknak is van, aminek pedig ott van a társadalomtörténeti háttere is, az abszolút nem fontos? És a jelen társadalmával foglalkozó tudományok? Magyarországon épp elég társadalmi probléma van.



2013. jún. 14. 16:50
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
10%
Hogyne teremtene értéket ? A nyolc általánost végzett kezébe teremti a mekis hamburgert.
2013. jún. 14. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
43%

Bölcsész és bölcsész között is van különbség. Aki tanít a diplomájával irodalmat, nyelvészetet, stb. segít a kultúrát fenntartani. A könyvtáros bölcsész ABC sorrendbe teszi neked a könyveket a polcon, így gyorsabban megtalálja a mérnök amit keres a könyvtárban, így hatékonyabban, gyorsabban dolgozhat.

A háttértevékenység elvégzése nem alávaló munka. Mindenki tudja ki az a Neil Amstrong például, de arról a pár 10.000 emberről senki sem beszél, aki ezt lehetővé tette. Amstrong helyettesítette az első űrrepüléskori majmot igazából, nem éppen tartozik a legokosabb, leginnovatívabb, vagy legügyesebb emberek közé.

2013. jún. 15. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
56%
Nem lehet a bölcsészeket egy kalap alatt megítélni. Sokan vannak köztük, akik hasznos munkát végeznek, ők vannak többen, de tény, hogy van jó néhány szak, ami csak alibidiplomát ad, nem valós, használható végzettséget.
2013. jún. 16. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim válasza:
7%
Párápápáppá.......Anyád!
2013. jún. 16. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
41%

A világot általában kétfajta ember viszi előre.

1. A katona (nem kell magyarázni)

2. a bölcsész, aki kidolgoz, felállít, létrehoz, megszervez... stb politikai rendszereket, ideológiákat, amelyek vagy rossz irányba viszik a társadalmat, vagy nem.

Ez akkor is igaz, ha az érdemük ebben (mármint az ilyen fajta embernek) ki is merül, mert bár Hegel vagy Marx "rendszert alkotott", a megvalósítás már egyáltalán nem rajtuk múlott és elképzelhető, hogy az eredmény nekik sem tetszett volna. A bölcsész önmagában soha nem visz előre egy civilizációt. De nélkülük nincs civilizáció. Nem túlzok, amikor azt mondom, hogy Watt találmánya nélkül is meglennénk, mert előbb-utóbb úgyis eljutottunk volna a gőzgépig.

De ahogy valaki megmondta már, a történelem kerekét csak a vér viszi előre. Az ember pedig eszmékért hal meg. A család, az egyház, a haza is egy eszme.


(megj.: hozzászólásommal semmiképpen sem szerettem volna szembeállítani a humán és a műszaki beállítottságú embereket, vagy fényezni a manapság lesajnált filozófusokat, történészeket...stb. Sőt még azt se állítom, hogy a rasztahajú szociológus értékesebb, mint egy informatikus. Aki így értelmezi a hozzászólásom, az nem értette meg a mondanivalómat.)

2013. jún. 20. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim válasza:
0%
Nem teremt értéket??? A kezedben lévő finom,meleg Duplasajtos McRoyal nem érték?
2013. jún. 20. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 rémuralom ***** válasza:
56%

"A világot általában kétfajta ember viszi előre.

1. A katona (nem kell magyarázni)"


De, kell. A katona, aki háborúkban vesz részt (tehát rombolásban, emberéletek kioltásában - legalábbis passzívan segédkezik, de gyakran aktívan is), az hová is viszi előre a világot?


"Nem túlzok, amikor azt mondom, hogy Watt találmánya nélkül is meglennénk, mert előbb-utóbb úgyis eljutottunk volna a gőzgépig."


Ja, de akkor sem a katonáid meg a filozófusaid találták volna fel, hanem egy másik műszaki szaki. Akkor nem Watt nevét ismerné a fél világ mint a gőzgép feltalálóját, hanem másét, de ez a lényegen nem változtatna.

2013. jún. 21. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 helix válasza:
szerintem teremthet értéket, ez csak az adott emberen múlik. minden szakmában, és minden emberben ott rejlik a lehetőség. nem értek egyet azzal, hogy a természettudományokkal szemben alsóbbrendűnek tekintjük a bölcsészetet, ez előítélet. persze, lehet élni könyvek, nyelvtan, stb. nélkül, csak szerintem minek. már hogyne lenne egy regény maradandó??? azon kívül a szavak is gyógyíthatnak, vagy árthatnak, nemcsak a szike. hogy csak néhány gondolatot villantsak fel.
2013. júl. 1. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
58%
Már bocsánat, de miért is kell mindenkinek értéket "termelnie"? Ha csak ez számít, gyártsunk egy csomó gipsz oroszlánt az emberiségre meg atomot, azt' lesz hirtelen jó sok "értékünk". Önmagában egy ember munkájának eredménye (értéke) rengeteg dolgon múlik. Mely korban, milyen társadalomban, milyen tevékenységet végez. Egy normális társadalomban igény van a kőművesre és a klasszika filológusra is, és fel sem merül, hogy kire van nagyobb szükség, mert mindkettőnek helye van.
2013. júl. 2. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
84%

De teremt. Érdeke,s mindenki azt mondja, hogy egy jó regény így meg úgy, pedig az írónak nem kell egyetemre járnia. A nyelvészek pl. a következőket (is) csinálják:

- szótárak írása (nem csak 2 nyelvű, akár orvosi szótárat is)

- szerkesztőségben korrektúráznak, olvasószerkesztenek

- a siketek jelnyelvi oktatásával foglalkoznak

- a magyar mint idegen nyelv tanárai lesznek

- nyelvkönyveket és nyelvtankönyveket írnak

- ők csinálják a fordítógépeket

-ők csinálják a beszélőgépeket, a mobilok sms-felolvasó alkalmazását, a vakoknak történő számítógépes monitorfelolvasó alkalmazásokat, az automatikus szövegeket, pl. egy pályaudvaron bemondott szövegeket, azt a funkciót, hogy belebeszélsz a telefonodba, és megírja az sms-t a hallott szöveged alapján

- foglalkoznak a nyelvjárásokkal

-retorikával, szónoklással, szövegírással

- reklámszövegeket írnak

- feltárnak régi szövegeket és nyelvemlékeket

-logopédusoknak segítenek

-vizsgálják, hogy működik az agy beszédkor (neurolingvisztika)

- feltalálják a braille-írást a vakoknak

- foglalkoznak diszlexiás stb. gyerekek oktatásával (ez persze gyógypedagógia is)

- kriminalisztikában fontos lehet

- jogi szövegekben

- lefordítják a műveket, amiket olvasok

- filmszinkronhoz szöveget írnak

- külföldön a legtöbb elektronikai nagyvállalat tart fenn nyelvészeti labort (nálunk nem jellemző)

- kommunikációelméletet, üzleti tárgyalást, saját magunk jobb eladását vizsgálják (komm.elmélet, pragmatika)

- a gyerekek anyanyelv-elsajátítását is vizsgálják


Ez csak példa volt, és csak egy szakma.

2015. okt. 21. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!