Jelen meg arról publikáció (net, könyv, cikk, stb. ) ami logikailag teljességgel igazolja, hogyha valami nem létezik, akkor nem bizonyítható annak a dolognak a nemlétezése?
"Kérdés, hogy többre vitte-e volna az emberiség, ha idővel leráz magáról mindenféle istenhitet"
Ha a hithez igencsak előre megfontolt módon nem kötődnének tömegirányító vallások, valószínűleg előbbre járnánk. De önmagában a hit nem akadály. A demagóg tudományellenesség nem a hithez, csak egyes vallásokhoz kötődő fogalom.
Az oktalan, értelmetlen csodavárás akadály lehet, de ott a régi mondás: Segíts magadon, Isten is megsegít.
Ez sem arról szól, hogy ülj és várd a deus ex machinát. :)
Nos, nem, a hit nem akadály. Sőt. :)
Hozzátenném saját véleményemet.
Mivel a teremtő létezését logikai alapon sem kötelező érvényűen megokolni, bizonyítani, de ugyanígy elvetni sem lehet, színtiszta matematikai alapon létezésének esélye 50%.
Mivel a teremtő létezésébe vetett hit semmiféle hátrányos mellékhatással nem jár, nem létezése esetén az eredmény semleges, létezése esetén viszont pozitív. Az ateizmus a teremtő nemlétezése esetén semleges, de létezése esetén hátrányos eredményt ad.
Ez alapján az emberi élet számára előnyösebb a hit a teremtő létezésében.
:)
Wadmalac! Ill. Kérdező!
Sztem. Roger Ocham testvérhez kell fordulni, ha el akarjuk dönteni, hogy létezik-e valami, vagy nem. Híres borotvája azt vágja le az elméletről, amit csak lehet. Az entitások felesleges szaporításának tilalma szerint gondolkodom én pl. Ha tehát a magyarázathoz nem kell egy plusz entitás, ne tegyük bele. A magam megfogalmazásában Ocham alapján úgy gondolkozom, hogy csak olyasminek a létét tételezem fel, aminek van valami JELE az univerzumban. Isten nyivánvalóan ilyen, mert nagyon sok ember fejében ott van, annak azonban, hogy a fejeken kívül máshol is ott lenne a nyoma, az ég világon semmi jele sincs. Logikailag sincs rá szükség, a Világegyetem magától is keletkezhetett, és akkor is ugyanilyen lenne, ha Isten teremtette volna, mert akkor is természettudományos módszerekkel megismerhető törvények szerint működik. Ocham borotvájának alkalazása persze elhatározás kérdése, de ha alkalmazzuk, akkor nem kell feltételeznünk Isten létét.
Neandervölgyi
Neandervölgyi:
A logika így teljesen rendben van. Viszont hozzátartozik az igazsághoz, hogy Ocham borotvája NEM FELTÉTLENÜL a helyes megoldáshoz vezet, csak valószínűsíti azt. Én inkább az ezzel egyébként teljesen rokon logikájú, de mégis más eredményű változatot említeném: ha egy kérdésre adott válaszok közül kidobunk mindent, ami lehetetlen, hibás, csak az igazság marad.
Nos, a teremtő létezése max szubjektív, személyes vélemény alapján lenne kizárható válasz, objektív hozzáállással nem.
Szóval még jócskán ott a kiskapu. :)
Hááát, nem győztél meg éppen, kedves Wadmalac!
Lehet, hogy nem jól értettem meg a módszeredet, de számomra annyi azért világos belőle, hogy nem feltétlenül csak egy helyes megolgás marad - az egyébként soha nem teljesen tökéletes - logikai "gyomlálás" után.
Éppen a szóban forgó téma esetében is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!