Szerintetek mi a különbség a tanár és a pedagógus között?
Szerintem a pedagógus egy végzettség. A tanár meg az aki tanít. Így vannak olyan pedagógusok akik tanárok is, de nem minden tanár pedagógus.
A pedagógus tanul pedagógiát (hogyan tanítsunk), mint tudományt. Enélkül is lehet valaki tanár, pl. az egyetemek oktatóinak elenyésző számban van pedagógusi végzettsége. Ez néha kisebb probléma, de nem ez a baja a magyar felsőoktatásnak.
Véleményt tudok csak mondani.
A tanár az, aki tudást tud közvetíteni.
A pedagógus az, aki a tanításhoz ért.
A kettő nem következik egymásból. Lehet valaki mindkettő, tanár de rossz pedagógus, pedagógus de rossz tanár, vagy egyik sem.
Köszönöm a válaszokat. Sok véleménnyel tudok azonosulni. Aki egyetemen tanári szakot is felvesz annak tanítanak módszertant. De ez nem egyenlő azzal, hogyan kell bánni egy kamaszgyerekkel, hogyan ismerjük meg lelkivilágát, tettének mozgatórugóit, milyen viselkedésminták épülnek be a tudatába. Aki nyelviskolában vagy egyetemen tanít, annak szerintem nem feltétlenül szükséges, hogy kiváló emberismeretre tegyen szert, hiszen felnőttekkel foglalkozik, akik nyilván mások, mint a mai kamaszok. Ám ha igaznak vesszük azt az állítást, hogy a felnőttek is nagyra nőtt gyerekek, akkor ez tromfolja az állításomat. Annyi igaz, hogy minden felnőttben maradt valami gyermeki énjéből, van aki sosem nő fel. De egyáltalán mit jelent felnőttnek lenni? Erre nem tudjuk a választ, illetve ahogy azt írtam nem biztos, hogy éles határvonal húzódik a gyermeki világ és a felnőttlét között.
Visszatérve a kiindulóponthoz. Szerintem egy tanár nem feltétlenül érez rá a gyermeki vagy kamaszkori világra, ellenben egy pedagógus jó esetben igen.
Először is: "hivatalosan" a pedagógus tanár vagy tanító, ill. óvodapedagógus. A szó a görög "paidagógosz" (=gyerekvezető) szóból származik.
Esetleg érdemes elolvasni a Wikit:
Magyarországon a pedagógusképzés főiskolákon és egyetemeken folyik. A tanárképzésről nem tudok pontosan nyilatkozni, de valószínűleg hasonló a tanítóképzéshez; ez elvileg főiskolánként minimálisan eltérhet, de a szaktárgyakban nem.
A leendő tanítók az egyes tantárgyak tantárgypedagógiáján kívül (melyik tantárgyból mit és hogyan kell/lehet tanítani az általános iskolák 1.–4. osztályában) főleg a "fontosabb" tudományokat tanulják felsőoktatási szinten (matematika, magyar nyelv, természetismeret), és van néhány "tölteléktantárgy" is (filozófia, informatika, könyvtárismeret, etika stb.).
(Plusz a választott műveltségi területnek megfelelő tantárgyak második félévtől.)
Ami a kérdés szempontjából fontos: négy féléven át tanulnak pedagógiát: Bevezetés a pedagógiába, Neveléstörténet, Didaktika, Neveléselmélet; ezekből a féléves vizsgákon túl szigorlatozni is kell. Szintén négy féléven át van pszichológia: Bevezetés a pszichológiába - ez a kb. 900 oldalas Atkinson és társai könyv anyagát jelenti(!); Pedagógiai szociálpszichológia, Fejlődéslélektan (születéstől a kamaszkorig), A személyiségfejlődés zavarai; a féléves vizsgákon túl szintén kötelező szigorlat.
Külső és belső pedagógiai gyakorlatokon is részt vesznek.
További pedagógiai tantárgyak: játékpedagógia, pedagógiai kutatásmetodika, differenciáló pedagógia, reform- és alternatív pedagógia, alkalmazott pedagógia.
Mindez pedig azt jelenti, hogy _elméletben_ a 8 féléves képzés, a szakdolgozat megírása és megvédése, ill. az államvizsga (plusz a diploma megszerzéséhez kötelező nyelvvizsga) letétele után egy tanítónak képesnek kell(ene) lennie az _oktatásra és a nevelésre_ is. Azaz tudnia kell(ene) a különböző tanítási módszereket alkalmazva és _differenciáltan_ tanítani, plusz a gyerekeket életkori sajátosságaiknak megfelelő módon kezelni; és a problémás gyerekek (diszesek, magatartás- és figyelemzavarosak, beszédhibásak, pszichés problémákkal küszködők stb.) tüneteit felismerni, és szükség esetén a megfelelő szakemberhez irányítani őket (logopédus, nevelési tanácsadó, pszichológus, fejlesztőpedagógus, pszichiáter).
A tanároknak ugyanígy ismerniük kell annak a korosztálynak az életkori sajátosságait, testi és lelki jellemzőit, amellyel foglalkoznak (felső tagozat, ill. középiskola), mert ennek megfelelően kell(ene) tanítaniuk és nevelniük a tanulókat.
" De ez nem egyenlő azzal, hogyan kell bánni egy kamaszgyerekkel, hogyan ismerjük meg lelkivilágát, tettének mozgatórugóit, milyen viselkedésminták épülnek be a tudatába. "
Ez viszont elsősorban a szülők feladata lenne, nem az iskoláé. Hány ostoba szülő gondolja azt, hogy majd a jó suliba járatják a gyereküket, ahol aztán jól megnevelik őket, pedig nekik kellett volna!
"Annyi igaz, hogy minden felnőttben maradt valami gyermeki énjéből, van aki sosem nő fel. De egyáltalán mit jelent felnőttnek lenni?"
Felnőtt = felnőtt a nagybetűs Élethez, vagyis el tudja látni saját magát és a (leendő) családját, valamint megfelelő létbiztonságot tud teremteni minden tagjának hosszú távra is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!