A világ egyetlen igazi törvénye a kauzalitás?
Akció-reakció, ok-okozat.
A döntés joga csupán illúzió?
Illúzió akkor lenne, ha mögé látnál. De nem látsz mögé. A döntés illúziója, ha nem tudod előre mit fogsz dönteni, azt ugyanúgy döntésnek fogod megélni. A Mátrix című filmben van is erre egy idevágó idézet: „Nem azért vagy itt, hogy a döntésedet meghozd. Azt már meghoztad. Azért vagy itt, hogy a döntéseid megértsd.”.
Én így fogom fel. Amúgy ha tudományos alapon nézzük, akkor az ok-okozati összefüggésen nem annyira erősek, mint egy évszázada. A matematikai is, a fizika is megtalálta azokat a pontokat, amikor a világ nem a naiv determinisztikus módon működik.
Persze ha legyőzted ezt az illúziót, és előre tud mondjuk csak egy dobókocka esetén, hogy mit fogsz dobni, akkor szólj, mert megyek veled Vegasba. :-)
Ha már felhoztad a mátrixot (kedvenc filmem), akkor:
Az összes fizikai folyamat absztrakciója: van egy rendszer és annak a pillanatnyi állapota (tárgyi ok), majd egy kölcsönhatás (ható ok) miatt a rendszer egy másik állapotba kerül (okozat). A rendszer kölcsönhatások által folyamatosan vándorol a lehetséges állapotai terében. De ez nem azt jelenti, hogy ez a fizikai törvény, hanem a meglévő alapvető fizikai törvényekből egy makroszkopikus közös minta megfogalmazása.
De pl. ha te egy elektron pillanatnyi helyzetét megmérve kapsz egy eredményt, annak nem igazán van oka. Úgymond: a mért, konkrét éréket semmiből nem tudod levezetni.
"Viszont ez azt jelenti, hogy nem hozunk önálló döntést, a sorsunk meg van "írva", az ok okozati elv szerinz."
De nem feltétlenül jelenti. Pont az a lényeg, hogy nem létezik vegytisztán, önállóan olyan, hogy ok-okozati elv. Kölcsönhatások vannak, amik bizony néha teljesen random adnak eredményt. Pl. az, hogy egy radioaktív atom (vagy akár egy szabad neutron) mikor bomlik el, az teljesen véletlenszerű. Nincs mód a megjóslására és nem is következik semmiből. Minden, ami atomi szinten működik, az végül is ilyen. Az agy pedig némiképp kaotikus (ld. pillangó-effektus). Erősen nemlineáris, tele van visszacsatolásokkal (pozitív és negatív), a működése pedig időfüggő térbeli mintázatokkal. Ez persze nem jelenti a szabad akaratot úgy, ahogy a naiv elképzelés gondolja, de minden esetre elviekben némiképp megjósolhatatlanná teszi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!