Hogy lehet elhelyezkedni humán végzettséggel? /részletek lent/

Figyelt kérdés

Például az egyik egyetem tájékoztatója szerint történelem alapszakkal el lehet helyezkedni múzeumban, levéltárban, könyvtárban.


A muzeológus, levéltáros állásajánlat kb 0 vagy csak nagyon magas végzettséggel lehet betölteni. Könyvtárosnak pedig nem tudom milyen munkakörbe vennék fel az illetőt, (ha egyáltalán felveszik és tegyük hozzá, hogy még a könyvtáros végzettségűeket se biztos, hogy felveszik) hisz bizonyos könyvtári munkafolyamatokhoz elvileg nem is ért.


Ott a közművelődés, vagyis művelődési házak/központok de ott csak elvétve szoktak meghirdetni állást (és akkor is ismerősének a vkije, vkijének a vkije alapon) és ugyanez a helyzet a tömegkommunikációval is.


Akkor kérdem én X humán (szabad bölcsész, magyar, kommunikáció, andragógia, könyvtár) alapszakkal, hogy is lehet elhelyezkedni? Hol dolgoznak majd ezek az emberek, milyen jövő vár rájuk?


2009. szept. 22. 14:26
 1/7 anonim ***** válasza:
64%
Csak részben tudok válaszolni a kérdésedre. Könyvtárakban - normális esetben - a náluk szakmai gyakorlatot teljesítő könyvtárszakosokból szoktak felvenni. Felteszem, a többi helyen, múzeum, levéltár, stb. is így veszik fel a friss munkaerőt, vagy pedig ismerettségen keresztül. Viszont jelen pillanatban ezekbe na szférákban is nagy leépítések vannak, úgyhogy bíztató dolgot nem igazán tudok mondani :s
2009. szept. 22. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Bölcsésznek nem az megy, aki gennyesre akarja keresni magát klasszika-filológiával vagy egyiptológiával, hanem az, akit annyira érdekel a klasszika-filológia vagy az egyiptológia, hogy ezt akarja tanulni még akkor is, ha így nem lesz belőle milliárdos. Úgyhogy hibás az a hozzáállás, amely igazságtalanságot lát abban, hogy a történész mondjuk nem kap jó ajánlatokat. Nem kötelező történésznek menni.


A bölcsészszakok nem kapcsolódnak szorosan egy-egy munkakörhöz. Pl. a villamosmérnök elég egyértelmű, hogy milyen munkakörökbe kerülhet. Egy történésznél ez nem egyértelmű, mert az a munkakör, hogy történész , ritkaságszámba megy. Éppen ezért aki bölcsészként végez, annak szüksége van némi kreativitásra. Vannak persze sokan, akik elmennek tanítani, ez kézenfekvő. Mások viszont újságoknál, tévéknél, fordítóként, reklámszakemberként stb. helyezkednek el.


Bevett mítosz, hogy a "piacképtelen diplomák" munkanélküliséghez vezetnek. Valójában a diplomátlan munkanélküliség így is sokkal magasabb, mint a diplomás munkanélküliség. Nagyon sok munkakör van, ahova nem kell szakirányú diploma, a diplomás jelentkező azonban előnyt élvez, mert (1) a diplomája azt bizonyítja, hogy képes az odafigyelésre és rendszeres munkára, (2) mivel van diplomája, kevés az esélye, hogy munka közben tanulni kezd és "továbblép".

2009. szept. 22. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Vitaindítónak szántam kicsiny írásomat és a kiváncsiság is vezérelt, mi lesz ezzel a sok emberrel, nem mellesleg én is érintett vagyok:( Ha valaki tud, egy jó receptet, hogy hogyan hasznosítható a humán papíros, az írja meg nekünk!
2009. szept. 22. 16:42
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Én még azt is el tudom képzelni, hogy egy egyiptológus nem ebből akar majd megélni, pusztán azért tanulja, mert érdekli. A másik szakjának pedig mondjuk médiát vagy valamilyen tanári szakot választ, amit szívesen folytatna szakmaként. Emiatt nem úgy megy be minden órára, hogy mikor lesz már vége, hanem tényleg várja az új órákat, ami szerintem nagyon jó.
2009. szept. 22. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Én magyar szakos bölcsész vagyok irodalomtudomány szakiránnyal. A mesterképzés és a Phd-képzés után bent szeretnék maradni az egyetemen tanítani.
2009. szept. 22. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Ha valaki tud, egy jó receptet, hogy hogyan hasznosítható a humán papíros, az írja meg nekünk!"


Mint mondtam, a fontos különbség egy humán és pl. egy mérnöki végzettség között az, hogy a humán esetében nincs recept, hanem az embernek fel kell találnia magát.


Aki ezt nem érti meg, abból lesz az árufeltöltő, vagy az mondogatja, hogy a bölcsész az árufeltöltő lesz. Holott általában nem: én ismerek egy csomó bölcsészt, és tolmácstól és szakfordítótól tévésig meg managerig mindenféle van közöttük. Tény, hogy jogász, mérnök vagy orvos nem leszel bölcsész végzettséggel, de kb. minden más lehetsz.

2009. szept. 23. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Önmagában egy bölcsész alapképzéssel, pályakezdőként valóban nehéz szakmán belül elhelyezkedni, bár vannak olyan szakok, melyek kifejezetten keresettek, illetve lesznek éveken belül, ha felismerik fontosságát.


Sokkal nagyobb hátrány a szakmai gyakorlat vagy 1-2 éves jártasság hiánya. Nem a diplomának kell piacképesnek lenni, hanem a tudásnak, az egyéni potenciálnak, amivel a munkavállaló rendelkezik, Lehetsz elől-hátul doktor, ha nem érted amit csinálsz.


Véleményem, aki teheti tanuljon tovább, mesterképzésen vagy más szakirányú továbbképzésen, mert most nem csak bölcsészként nehéz elhelyezkedni, hanem más képzési területről jövőknek is.

2009. szept. 23. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!