A gondnokság alatt álló személyt a kinek a feladata halála esetén eltemetettni?
A gondnoké.
Az ügyintézést is neki kell végigvinnie.
A temetési költségek természetesen nem őt terhelik, hanem az örökös(öke)t, már ha van egyáltalán örökség, és ha van(nak) örökös(ök).
Tehát a gondnok tőlük kérheti a költségek kifizetését vagy megtérítését számla ellenében; amennyiben tárgyalóképtelenek, akkor a közjegyző előtti hagyatéki eljáráson hagyatéki teherként kell meghagyni a költségeket.
Ezt nem tudom sajnos, hogyan rendezik a jogszabályok. Még az is lehet, hogy sehogy, azaz nincs erre törvény. Ha az elhunytnak is ez volt a kívánsága, akkor mindenképp illik figyelembe venni. Vagy ha ott célszerűbb, mert pl. közelebb van, így nem ütközik nehézségekbe a sírgondozás, a későbbi ügyintézés stb. De mindenképp az lenne a legjobb, ha meg tudnának egyezni normálisan a felek.
Én azt javaslom, a helyi önkormányzat szociális osztályán kellene megkérdezni, ott mégiscsak jobban értenek az ilyen ügyekhez. Az elhalálozást így is, úgy is be kell jelenteni, tehát nem pluszteher. Vagy egy jogászt megkérdezni esetleg. Pl. a Jogifórum.hu-n néhány nap alatt válaszolni szoktak.
Én (sajnos) nem vagyok jogász, csak voltam már gondnok, és intéztem temetést is, hagyatéki tárgyalást is meg ilyesmiket.
Még egy ötlet: A GYK-n is szoktak jogászok vagy joghallgatók írni, csak nem ebben a kategóriában, hanem a Politikában. Szerintem írj ki egy kérdést a Törvények, jog alkategóriában, hátha szerencséd lesz, és hamar válaszolnak. :)
Szerintem mindenképp ott kell lenni, ha van átadandó hagyaték. Ez független a gyámhivatali végelszámolástól, pontosabban a végelszámolás alapján történik a hagyaték átadása.
Nekem is ott kellett lennem, a közjegyzőtől kaptam az idézést vagy felhívást, már nem emlékszem, mi a pontos neve.
Örökség volt az ingatlanon kívül egy nagy összegre szóló betétkönyv is, amit vinnem kellett, és ott átadni. Az is szerepelt az idézésben, hogy vinni kell a közjegyzői eljárás díját is, de azt mindig az örökösöknek kell rendezni, tehát az engem nem érintett.
Abszolút nem a gondnok feladata. A gondnokság, mint jogviszony legkésőbb a gondnokolt haláláig tart.
A gondnokok pusztán becsületből segítenek ebben.
Ha a gondokoltnak van vagyona, akkor abból állják a költségeket.Ha nincs, de nem temetteti el senki, a polgármesteri hivatalhoz kell fordulni (ezt a gondok általában megteszi) és az utolsó lakóhelye, vagy elhalálozás helye szerinti hivatal eltemetteti (lásd köztemetés), de a költségeket követelheti az eltemettesére kötelezettől (örökös).
Az első állításod ellentmond az én tapasztalatomnak; pedig pont ez a fő kérdés... :O
Úgyhogy én most arra lennék nagyon kíváncsi, hogy ha valóban nem a gondnok feladata, akkor anno...
1. Miért engem értesített a szoci az örökösök helyett;
2. Törvényes kötelezettségemnek tettem eleget az ügyintézéssel vagy csak nagyon becsületes voltam (esetleg nagyon h.lye...);
3. Miért kaptam idézést a hagyatéki tárgyalásra.
Esetleg változtak a jogszabályok az utóbbi években?
Kedves Berta Wooster!
Hivatalos gondnok voltál?
Igen. Azt hiszem. Bocs, már régen volt, és most nincs kedvem előkotorni az őrizgetett hivatalos papírokat.
Annyira emlékszem, hogy először ideiglenes gondnok voltam kb. fél éven át, mert még nem lehettem állandó. (Lehet, hogy ez még így is szabálytalan volt, nem tudom). Aztán amikor betöltöttem a 18-at, akkor lett végleges a dolog. Rendesen pénzkezelés, elszámolás évente a gyámhivatalban, ügyintézések (szociális otthoni elhelyezés kérelmezése, később áthelyezés kérelmezése, még egy bírósági polgári pert is indítottam).
Szóval ha ez a hivatalos gondnokság, akkor az voltam. Önként, nem kötelezett rá senki.
Egyébként bocsánatot kérek, hogy az alapvető udvariasságról is megfeledkeztem így nagy meglepetésemben, meg akkor estem haza elég fáradtan. :(
De azóta már lehiggadtam. :)
Meg különben tudom, hogy sokkal becsületesebben (vagy h.lyébben) csináltam, mint kellett vagy lehetett volna. (Pl. egyetlen forintot nem számoltam el költségként soha, pedig a jogszabályok megengedtek jó néhány dolgot, úgymint utazási költség és csomag költsége a látogatásokkor stb.)
Simán el tudom képzelni, hogy valaki mondott nekem valamit csak úgy, én meg rábólintottam, hogy az biztos úgy is van, aztán csináltam, amit kellett, akár az én feladatom volt, akár nem.
A válaszodat előre is köszönöm. :)
Semmi gond :)
Igazából hivatalos gondnok az, aki a gyámhivatalban, polgármesteri hivatalban dolgozik és nem egy gondnokoltja van. Nálunk pl. egy gondnokra jut 100-150 gondnokolt, ami eleve szabálytalan, de most pontosan nem tudom, hogy mennyi gondnokolt lehet maximum. De nincs pénz több hivatalos gondnokra sajnos.
De akkor megvan mi hibádzik :)
A hivatalos gondnok nem köteles eltemettetésről gondoskodni. Egyéb gondnok esetén ez lehet kötelezettség.
Akkor már csak az a kérdés, kedves Kérdező, hogy kinek a gondnoksága alatt áll az illető, vagyis állt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!