Milyen az angolszász jogrendszer? Miben más pl. az USA-beli, mint a magyar?
Összefoglaló:
A jog precedensekre épül, tehát egy hasonló esetet húznak rá az ügyre.
Esküdtszékek vannak összesorsolt vagy összeválogatott emberekből, akik kötelesek esküdtként jelen lenni. Az esküdtszék meghozza a javaslatát, amit a bíró felülbírálhat.
Az előzőek szerint tárgyi bizonyíték kell, erről nem tudok.
14 év alattiakat is elítélhetnek, ott nincs olyan, hogy a kiskorú nem büntethető. Az alsó büntethetőségi korhatárról nem tudok, lehet talán 7 éves kor.
Az Amerikai Egyesült Államokban 18 év alattit nem ítélhetnek halálra.
Általánosságban van elterelésre lehetőség, de csak egy alkalommal. Ha valaki 17 évesen elkövetett hülyesége miatt elterelésen vett részt, akkor a következő hülyeségét már nem ússza meg.
A büntetett előélet teljes életre szól. Nem tanúskodhat, aki büntetett előéletű, és nem léphet jogi pályára, vagy azt a hivatását nem folytathatja.
A legfontosabb különbség az esküdtszék, illetve a precedens-rendszer. Ez a kontinentális modellben nem jellemző, bár az EU-ban, van, h a Tanács utal korábbi bírósági döntésekre, ám ez csupán tanácsadó-jellegű.
Másik érdembeli különbség a bíró szerepe. A kontinentális modellben a bíró kérdezget, megpróbálja kideríteni a részleteket, nagyobb befolyása és szerepe van. Az angolszász modellben - pont az esküdtszék miatt - inkább a háttérbe húzódik, bekéri az információkat, maga a bizonyítás jobban hárul a felekre.
A nemzetközi jogban inkább az angolszász rendszer él, azonban elterjedt az utóbbi 10 évben az a tendencia, hogy ezért "elárasztják" dokumentumokkal és bizonyítékokkal a bíróságot, így sokkal tovább húzódik a döntési procedúra, akár évekig is. Ezért kezdenek nyitni a kontinentális modell felé. Remélem segítség volt.
Szia Kérdező!
Nem tudom, hogy él-e még a kérdés, vagy hogy ide látogatsz-e, de itt az én válaszom.
A kontinentális jogrendszer főbb jellemzői:
-a jogot jogszabályok határozzák meg, melyek igen részletesen szabályoznak,
-törvénykönyvek léte, melyek tételesen tartalmazzák a magatartási szabályokat
-a bíróságok gyakorlatának sokkal kisebb jelentősége van, mint angolszász
országokban
-a jogászképzésben meghatározó az elméleti alapok oktatása.
Az angolszász főbb jellemzői:
-a jog az esetjogból levont analógia (tkp. hasonlóság) útján állapítható meg. Először azt kell kutatni,hogy hasonló ügyben hozott-e és ha igen, milyen döntést a bíróság, és ha létezik hasonló ügy, arra precedensként lehet hivatkozni
-a bírósági döntéseknek van meghatározó súlya a jogszabályokkal szemben a jogrendszeren belül
-nem minden bírói döntés képezi esetjog részét, a bíróság dönthet úgy, hogy egyes ítéletei a továbbiakban nem citálhatóak.
-vannak jogszabályok, de ezek nem részletesen szabályoznak, inkább alapelveket fektetnek le
-a jogászképzés erősen gyakorlat-orientált,
-esküdtszékek is részt vesznek az igazságszolgáltatásban.
Forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!