Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Van ebből az ördögi körből...

Van ebből az ördögi körből kiút? /közgazdaságtan/

Figyelt kérdés

A vállalkozások nem vesznek fel újabb munkaerőt, mert nincs piac/kereslet ahol el tudják adni a terméket.

Piac/kereslet azért nincs, mert nincs az embereknek pénze megvenni a terméket.

Az embereknek azért nincs pénze, mert nincs munkája.


Van megoldás?



2012. okt. 29. 11:20
 1/7 anonim ***** válasza:
53%

Egyik megoldás lehetne, ha a munka (termék) értéke javulna, és többet tudnánk exportálni, ahol meg tudnák venni. Sajnos régóta nem fizetik meg sem itthon a munkát, sem külföldön a magyar munkával előállított termékeket. Ehhez szaktudás kellene (ami még meglenne), és minőségi alapanyag és technológia, ami viszont megintcsak pénzbe kerül.


A másik, ha a fizetéseket nem a magyar vállalkozások fizetnék, hanem a külföldiek. Ezért próbálnak (már akinek nem mosták át az agyát a politikai lőzungok) külföldi beruházásokat behozni. Sajnos ahhoz stabil, megbízható politikai háttér kellene, ami most nagyon nincs.

2012. okt. 29. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
51%

Van kiút. Az ördögi kör kiagyalójának felvilágosítása.


A vállalkozások sok ok miatt nem vesznek fel új munkaerőt. Egy, hogy kevés a pénzük a vállalkozás hatékonnyá tételére, és a rossz pénzügyi feltételek miatt nem vehetnek fel hitelt. Kettő, a vállalkozás nem is felel meg valójában a piaci feltételeknek (tőke, hozzáértés, igény a termékre). Három, kevés az ismeretük, vagy az adott szakmához, vagy a pénzügyi irányításához, vagy a vállalkozás szervezéséhez, vagy az üzletkör kialakításához, vagy közülük többhöz. Négy, nem találnak az igényeknek megfelelő munkaerőt.


Kereslet van, csak rossz a szerkezete. Ezt onnan tudni, ha megnézzük Magyarország egy éves összfogyasztását. Az emberek ismerete kevés. Ezért - reklám hatására - olyasmit vesznek, amire nincs szükségük. Így kiszámíthatatlan a megtermelendő áruk szerkezete. A befolyásolás ellenőrizetlen, ezért kiszámíthatatlan, és nincs felmérés a fogyasztás szerkezetének alakulására. A reklám hatására gyorsan változnak a szokások, ezt semmiféle termelés nem tudja követni, következésképp itt koordinálás szükséges.


Az embereknek a fentiek miatt sincs munkájuk. De alapvetően tér el a munkaerőkínálat tudása tényleges igényektől. Kevés a műszaki tudás. Kevés a szakismeret. Sok korszerű gyár nem talál munkaerőt, az elemi betanítás nem az ő feladata. Az iskolák rossz hatékonysága, a hibás oktatáspolitika óriási elhelyezhetetlen embertömeget hozott létre. Ezek a tömegek korszerű körülményeknél nem alkalmazhatók, mert elemi képességeik hiányoznak. Ugyanakkor nem teremtenek - pedig lehetne - olyan valós, hasznot hajtó munkalehetőséget, ahová ezek a tömegek elhelyezhetők.


Tehát az egyetlen lehetséges megoldás a kiváltó okok fokozatos felszámolása, ehhez a megfelelő, ezt akaró vezetés megválasztása. Két kulcs van. Az egyik a tömeg kezében, a másik a szakemberek kezében. A titok az, hogy a kettőt egyszerre kell használni. Külön nem nyitnak semmiféle zárat.

2012. okt. 29. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Attól is függ, hogy milyen jellegű a gazdaság irányítása, tehát hogy hol vagyunk a totális vadkapitalizmus és a tervgazdaság közötti skálán. Tervgazdaságunk már volt, és nagyon nem jött be a KGST. (Itt lehetne jól irányítani a reklámokat, termelést, elosztást.) A szabad piac meg nem igazán megy nekünk, így 20 év után sem. (Itt csak kis részben szólhatunk bele a működésbe, viszont a lehetőségek is nagyobbak, ha értünk hozzá.) Persze ez csak a két véglet, de mi valahogy folyton a kettő között imbolygunk. Ez is lehet egy ok.
2012. okt. 29. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 kalmj ***** válasza:
A kitörést az export jelenti. Ezt már az '50-es években is tudták vezetőink. A keményvaluta! Sajnos Bokros után megszűnt acsúszó leértékeés, miközben az infláció maradt. Ennek következménye, hogy a magyartermék teljesen versenyképtelen külföldön. De legalább már nem 235az euró. Egy vállalkozó két dolgot tehet, ha a csőd szélén van. Vagy bezár, vagy beruház. (Beruház gépbe, reklámba, termékfejlesztésbe.)
2012. okt. 29. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha a termelőgazdaságot nézed, akkor azért van ez, mert től sok az import. Ráadásul olyan cikekből, amiket a hazai gazdaság is meg tudna termelni, legalábbis egy jelentős részét, ha teljesen nem is. Rengeteg az import gyümölcs, rengeteg a kínai közhasználati cikk. Amíg ezeket külföldről hozzák be inkább, s nem a hazai termelőket támogatják, addig a kis és közép-vállalkozónak nem sok esélye van növelni az üzletét, pláne a mai globalizált üzletvilágban, ahol a nagyvállalatok mindent maguknak követelnek a folytonos gazdasági növekedés illúziójában. A sok elsikkasztott közpénzt a hazai termelőknek kellene adni, nem a kereskedőknek!!!, mert azok inkább a nyugati olcsóbb cikket hozzák be, hanem a termelőknek.
2012. nov. 3. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

igen: az emberiség (nagyrészének) kipusztítása


"csak a halott indián jó indián"


úgy vannak vele: ha nincs emberiség, probléma sincsen


azok, akik lenyúlták a Földet, csak erőforrás-zabálóknak tekintik azokat, akiket lenyúltak

2012. nov. 12. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

VAN.


légy önellátó

Csányi Sándor fizetését ne te add össze.

A magas fizetések beépülnek a termékek árába!!!

2013. jan. 7. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!