Az Emberi és Polgári Jogok Nyilatkozatában miként jelennek meg a felvilágosodás eszméi és gondolatai?
Néphatalom, minden ember egyenlő, természetes jogok,...
Az egész lényege az első pont:
I. „Minden ember szabadnak és jogokban egyenlőnek születik és marad; a társadalmi különbségek csakis a közösség szempontjából való hasznosságon alapulnak.”
Nagyon röviden összefoglalom Neked. Vegyük pl. az első pontot: I. Minden ember szabadnak és jogokban egyenlőnek születik és marad; a
társadalmi különbségek csakis a közösség szempontjából való hasznosságon
alapulnak.
-itt a hangsúly a "jogokban egyenlőn" van. A felvilágosodás és francia forradalom előtt létezett születési előjog, egy nemes család gyerekének meghatározó előjogai voltak ( ennek utánanézhetsz a részletekért ). Onnantól nincs, mindenki egyenlőnek születik, senki sem élvezhet kiváltásokat mert "jó helyre" született. Érthető ugye?
A következő legyen a VII. pont:
Vád alá helyezni, letartóztatni s fogva tartani bárkit is csak a törvény
által meghatározott esetekben s a törvény által előírt formák között lehet.(...)
-Magyarul, per nélkül valakit nem tarhatnak fogva, itélhetnek el és büntethetnek meg. Téged most elitélhetnek per nélkül? Nem. A felvilágosodás előtt elitélhettek? Igen. Ilyen egyszerű.
Hogy konkrétan az esszédhez is hozzájáruljak kicsit, ezekben a pontokban mutatott újat a felvilágosodás: törvényhozás, végrehajtás, igazságszolgáltatás, szólás- és vallásszabadság. Ha elolvasod a nyilatkozatot és olvasol kicsit a felvilágosodásról, akkor menni fog az az esszé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!