Azt is jelenti, "végtelen". Az olasz finito (vége) szó a legismertebb talán, ami erre a tőre megy vissza. Ez elé tesszük az in- fosztóképzőt, így lesz infinito, infinitiv, latinosan infinitivus. Arra utal, hogy a főnévi igenév általában nem fejez ki személyt, mivel általában nem tartalmaz személyragot, így minden személyre utalhat, szemben a személyragot tartalmazó igealakokkal, ami csak az adott személyre utalhat. Ezért nevezik az igeneveket verbum finitumnak, a ragozott igealakokat (személyraggal) verbum infinitumnak.
2012. okt. 17. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
4/12 anonim válasza:
Egyfajta főnévi igenév. A magyarban csak ez a fajta van. A latinban van még gerundium és supinum is.
2012. okt. 17. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
5/12 webnyelv válasza:
Fordítva írtam.
Szóval, a ragozott igealak = verbum finitum, az igenév = verbum infinitum.
2012. okt. 17. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
6/12 A kérdező kommentje:
Azért kérdeztem ezt, mert Pilinszky Jánosnak van egy verse, aminek a címe Infinitívusz, és miért pont ez a címe a versének? Ott mit jelöl az Infinitívusz szó?
2012. okt. 22. 15:10
7/12 anonim válasza:
végtelenség vagy végtelen (?)
2012. okt. 22. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
8/12 webnyelv válasza:
Nem ismerem a verset sajnos (mondhatni szégyen), vagy nem emlékszem már rá, de ahogy a 3. hozzászólásban írtam, nem csak főnévi igenevet jelent ez a szó.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!