Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Valaki megtudná nekem "mondani...

Valaki megtudná nekem "mondani", a polgári demokrácia fogalmát?

Figyelt kérdés
2012. szept. 17. 14:32
 1/7 anonim ***** válasza:

Platon írta Kr. előtt 400 körül:

"Ha bölcs és becsületes polgárok lemondanak arról, hogy saját maguk irányítsák a közösség életét, akkor az lesz a büntetésük, hogy ostobák és gazemberek fognak uralkodni rajtuk."

2012. szept. 17. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Az előbbivel egyetértve, a demokrácia a lényege, hogy minden polgár részt vesz a közügyek működtetésében. Sok embernél ezt valahogyan, valamilyen eszmerendszer szerint szabályozni kell, ettől lesz többféle demokrácia. Ha a polgári értékrend elvei szerint, az ottani fogalomrendszerben és fontossági sorrend alapján működtetik, hozzák létre az intézményrendszerét, akkor polgári demokráciáról beszélünk.
2012. szept. 18. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!:))
2012. szept. 18. 21:45
 4/7 anonim válasza:

Például Platon demokráciájában minden görög családnak volt legalább egy rabszolgája.....

....az 1950-es években például "népi demokráciának" hívták Magyarországon a kommunista diktatúrát.....hát, ezekért is oly sokféle értelmezése lehetséges a "népuralomnak"...

2012. szept. 22. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
Szerintem csak elméletben létezik. Előbb- utóbb a politikai és gazdasági elit a saját érdekei és céljai érdekében átértelmezi. Magyarul az erősebb kutya b..ik
2012. szept. 23. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 KovA1963 ***** válasza:

Hát írta itt valaki a "polgári értékrendet" arra én kíváncsi lennék, hogy mi is az - illetve mennyire megszilárdult fogalom, avagy ki-ki azt álmodik/hazudik bele amit akar ?


A demokráciát - ami szó szerint népuralmat jelent - érdekes képződménynek tartom és egy kicit máhonnan vezetem le...


Tudvalevő, hogy közösségekben vannak nézeteltéreések sőt közösségeken belüli közösségek között is. Meg egyének között is.

Ennek ősi megoldása valamiféle verekedés, harc háború... illetve ez a végkifejlet.

Csakhogy - az állatvilágban is - vannak játékelméletileg ésszerű alternatív megoldások...

Pl. morgással fenyegetés, fogvillogtatás, gorilláknál melldöngetés fatördelés erőfitogtatás...

Azt a célt szolgálja, hogy a nézeteltérést minimális költséggel lehessen megúszni - mert lehet, hogy legyőzöm az ellenfelemet de nem biztos, hogy megéri, hogy leharapja a kisujjamat - ha nem muszáj, nem kockáztatom.

megpróbálom másképp meggyőzni...

Az emberek is hasonlóan viselkednek - pl hadgyakorlatot tartanak egymás határainál.

Vagy fenyegetőznek (mindenfélével) ... vagy keresnek olyan dolgot amin erejüket összemérhetik - pl. a tét rendőr és tüntető közt, hogy fel lesz--é gyújtva egy ártatlan kuka... ez mind erődemonstráció - a másik megrendítésére irányul, de úgy, hogy ne bonyolódjon test -test elleni összecsapásba. Ez az ösztönháttere.


Végsősoron a demokrácia sem más mint annak felmérése ki verne meg kit... A gyengébbnek bizonyuló belenyugszik mint ténybe, hogy összecsapás esetén alulmaradna. A többség meg megerősítve érzi magát. És megtakarítják maguknak a verekedést.

Tehát lényegében a demokrácia nem más mint verekedés nélküli megállapítása, hogy valószínűleg kik vernék be kinek a fejét.


Azonkívül persze széplelkek beleálmodnak mindenfélét - ami nemigen van benn.

2012. szept. 24. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
A jelenlegi demokrácia "Képviseletei Demokrácia" - "az, amikor a választópolgár négyévenként a politikai piacon valamelyik politikai pártra, annak hivatásos politikusára mint parlamenti képviselőre szavaz. A politikai pártok hivatásos politikusai és képviselő-jelöltjei a választási kampányban igyekeznek meggyőzni a választópolgárt, vagyis sikeresen eladni pártjuk politikáját. Arra persze nem gondol a választópolgár, hogy a megválasztott képviselő majd választóját képviselve elnyomja őt a parlamentben olyan törvények meghozatala során, amelyek az uralkodó osztály hatalmát biztosítják, érdekeit érvényesítik." Valódi Polgári Demokrácia jelenleg egyáltalán nem létezik a világban, néhány helyen közelítenek felé pl. Izlandon. E-Demokrácia formájában meg lehetne valósítani, de ezt a jelenlegi és mindenkori hatalom érthető okokból elutasítja, fel sem veti a lehetőségét. Polgári Demokráciában az állam szerepe a közigazgatásra korlátozódik, állami szervek fenntartására. A Magyar E-Demokrácia kezdeményezések már egy elterelő hadművelet részei, az egyáltalán nem az, amiről én írtam.
2018. okt. 30. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!