Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi az igazság, melyik az igazi?

Mi az igazság, melyik az igazi?

Figyelt kérdés

Számtalan idézettel találkozom neten, bizonyára,hogy ti is találkoztok, de ha ellentétekre bukkanok közöttük, akkor vajon melyik lehet az igazabb?


1 idézet "páros"


"Csak a sekélyes emberek beszélnek a múltról; a bölcs emberek a jelen és a jövő bolondjai."

/Madame Marie du Deffand/


“Beszéld el nekem a múltat, s megismerem belőle a jövőt!” /Konfucius/


2 másik idézet "páros"


"Nagyon sok ember azt hiszi, hogy az elfogadás egyet jelent azzal hogy "hát nem tehetek mást, bele kell törődnöm a dologba". Ez azonban valójában nem elfogadás! Az elfogadás szó egy békés, mosolygós állapotot takar, amelyben nincs harag, nincs feszültség. Ott béke van. Belső béke és mosoly."

/Csernus Imre/


"Nincs hazugabb szó, mint az elfogadás! Egy kertet sem fogadok el ha gazos, ha teli van szeméttel. Egy kutyát sem, ha loncsos, bolhás, és büdös. Bármit és bárkit, ha szeretek: gondozom. Mert "fölfelé" látom! És oda akarom emelni, ahol látom. Ez nem örökös elégedetlenséget és bírálgatást jelent, hanem a szív szemének a természetes igényét."

/Müller Péter/


2012. júl. 25. 19:30
 1/3 anonim ***** válasza:

Az ilyen filozófiai, meg humán témában sok bölcsesség van, ami egymásnak ellent mond. Sun Tzu háború művészete c. könyvében is van asszem egy csomó egymásnak ellentmondó gondolat (sose harcolj éjjel, vs gerillaharcra a legjobb időpont az éjjel, vagy ilyesmi :P). A lényeg, hogy minél több ilyet ismerj, és így az adott helyzetben felismerd, hogy melyiket érdemes követni, vagy nem is követni, csak tudni ezekről a gondolatokról.


Filozófiában az "igazságot" elég nehéz szavakkal leírni. Hiába írsz 600 mondatot egy dologról, nehéz átadni hogy pontosan mire gondolsz, és annyi helyen félre lehet érteni őket. Sok filozófus egyébként azt csinálja, hogy ha valami új emberrel találkozik, és elkezd együtt filozofálni, hogy pár óráig csak ismerkednek egymással, nem kezdenek bele semmi komolyba. Megismerik egymás stílusát, ki hogyan használja a szavakat, és miket ért alatta, milyen a világképük kb, hogy tudják utána, hogy melyik mondat alatt mit értenek.

2012. júl. 25. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A filozófiai gondolatok nem az igazságot és a valóságot írják le, hanem az adott ember véleményét. Még akkor is, ha az egy híres ember, még akkor is, ha az adott mondat jól hangzik.

Pusztán a két mondat elolvasásával nem lehet eldönteni, hogy melyik "igazabb", vagy melyik fog többször beválni az életed során. (Sőt, van akinek az egyik jön be, van akinek a másik: ezért sem lehet abszolút igazságot kikiáltani.)

Filozófusnak lenni pont azért jó, mert bármit mondhatsz és annak az ellenkezőjét is, mindig "igazad" lesz (valaki mindig bólogatni fog).

2012. júl. 25. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A magyar az egyik leggazdagabb nyelv.

A szavak mögött mindig van tartalom, és ez adott embertől függően mást takar.

A nyelvészet egyik érdekes területe a szemantika (jelentéstan). Ha érdekel nézz utána.

Ezeket az "igazságokat" érdemes nem szó szerint felfogni, hanem picit mögé látni, és

felfedezni melyik hol lehet érvényes. Azt is érdemes megnézni, milyen szövegkörnyezetből

lett kivágva.

Például Csernus igazából a fájdalomról beszél, és arról, ha például valaki könnyebbnek véli feladni a dolgot, mint, hogy szembenézzen vele. Úgy amblokk az egész élethez való magatartásról szól ez az idézet.

Müller Péter idézete pedig a párkapcsoli témára vonatkoztatja a mondanivalóját.

A kettő idézetnek szerintem jelentésében és mondanivalójában csupán egy hajszálnyi köze van egymáshoz, noha ugynaúgy az elfogadás szó mindkettőben kulcs szó.


Az első két idézet 1 tagja, arra akar rávilágítani, hogy ha valaki folyton a múltal foglalkozik, az elszalasztja a jövőjét. Tehát mindenki jobban teszi, hogy amin nem lehet változtatni, azon nem rágjuk magunkat, és azzal foglalkozunk, amivel még kezdhetünk valamit.

A második tag (Konficius) a megismerést helyezi előtérbe, és a jövő "jóslását", miszerint az emberek igen nehezen változnak jellemben, vagyis ha valakinek tudod a múltját, akkor hellyel-közzel kiszámítható a jövője, mert úgyis mindig ugyanúgy cselekszik jelleméből fakadóan.

Ránézésre, megint csak hasonlítanak egymásra, mégis másról van szó.

2012. aug. 6. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!