Jászok Kunok vagy a Németek járultak hozzá jobban a magyar kultúrához?
A németek az államalapítás óta jelen voltak és vannak Magyarországon. Míg a jászok kunok csak saját területeiken voltak jelen, addig a németek szinte mindenütt a középkori magyarországon. A középkorban és az újkorban is a nyugati kultúra közvetítői voltak, ezáltal hozzájárultak Magyarország európaizálódásához és a nyugati kultúrkörhöz való csatlakozáshoz. Az évszázadokon át tartó, békés és termékeny együttélés a németeket a magyar történelem részesévé tette.
Magyar királyság városai, a katedrálisok, közékori és kora-újkori valamint újkori belvárosaink túlnyomó többsége őrzi a németség és építészeik keze nyomát.
Magyarországra történő betelepülésük a 10. század végétől bizonyított. Szent István felesége, Gizella bajor hercegnő német lovagokkal, papokkal és parasztokkal érkezett az országba. Az ország kereszténnyé tételében, a királyi hatalom központosításában, valamint a nyugati mintájú egyházi és világi közigazgatási rendszer, azaz az egyházmegyék és a vármegyék kiépítésében nagy mértékben részt vettek.
A magyar településhatár folyamatos bővülésével egyre nagyobb lakatlan gyepű-területek álltak rendelkezésre, amiket a hazai népesség már nem tudott benépesíteni. A politikai hatalom és a gazdagság viszont nem a néptelen földterületek birtoklásától, hanem a földterület megmunkálásához szükséges munkaerőtől függött. Ez az alaptörvény az érett középkorban, és a koraújkorban sem vesztette el érvényét. Ezért vált a német hospesek bejövetele a 12. század második felében, II. Géza uralkodása alatt egyre intenzívebbé, és alakultak ki a 13. század elejéig a gyepű-rendszerből kiváló, határmenti régiókban az erdélyi és a szepességi szászok településterületei. A 13. század közepétől kezdve IV. Béla király és utódai a tatárjárás következményeként számos, fallal megerősített, német jogú várost alapítottak, többek között Budát és Pestet, továbbá az alsó- és felső-magyarországi bányavárosokat, melyek nemesfém- és rézbányászatuk által nagyban hozzájárultak az ország gazdasági felvirágzásához, sőt ezek távolsági kereskedelme hatással volt a cserekereskedelemről a pénzkereskedelemre való áttérésre is.
Magad leírtad. Mit vársz még? Minden nép kölcsönhatással van a környezetére. A felsoroltak hozták a saját kultúrájukat, amiből egyes részeket mi átvettünk, magunkhoz idomítottunk. Ők meg tőlünk a miénket, hasonlóan. Az átadás átvétel aránya bizonyos mértékig a népesség nagyságával arányos, továbbá a népesség átadó erejével, átvételi hajlandóságával is összefügg. A németek sokkal nagyobb létszámúak voltak a jászoknál, kunoknál, és volt utánpótlásuk.
A hajlandósághoz és hozzáálláshoz kis színes adalék. Van máig élő szerves adalékként Jászság, Kunság (és népdalok), de nincs "Németség".
A hajlandósághoz és hozzáálláshoz kis színes adalék. Van máig élő szerves adalékként Jászság, Kunság (és népdalok), de nincs "Németség".
Ság Ség jelent valamit? Szerb vajdaSÁG?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!