Vajon ha az ember merőben más gondolkodási sémákkal rendelkezne, akkor lenne olyan természeti vagy társadalmi jelenség ami homlokegyenest másként ítélnénk meg?
Figyelt kérdés
Értem ez alatt azt, hogy nem csak az érzékszerveink, de az észlelési folyamataink, valamint a kognitív képességeink is korlátokat szabnak a megismerések. Vajon az emberi elme kreálja a rendszereket, mintegy szisztémába foglalva az ismereteit, vagy a világban megfigyelt jelenségek rendszerszerűsége tényleg létezik?2012. júl. 6. 09:06
1/2 anonim válasza:
A felvilágosodás kora előtt valóban az agyunk jellemzői határozták meg a világképünkte, de a tudomány egyik fő feladata, és legnagyobb erénye, hogy ezen változtatni igyekszik. A matematika pl. akárhogy nézzük, egy működő "rendszer". Embertől függetlenül, gépekben is jól működik. Vagyis elvileg amit matematikai módszerekkel írunk le (márpedig sok esetben ezt használjuk), akkor abban is meg kell jelennie a logikának. Ugyancsak a megfigyelőtől függetlenül.
2/2 anonim válasza:
Olyan persze lehet, hogy egy elmélet elég jól illeszkedik a jelenségekre, számítani, előrejelzni is lehet vele, de valóságot csak analógia szintjén jellemzi. Például a részecskefizikában: a részecskéket vettük már golyóknak, hullámoknak, húroknak, és mind egy fajta megközelítés, de ki tudja, a valóságot talán soha nem fogjuk felfogni. (Ha így érted a kérdést.)
(Első voltam.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!