A szerzői jog alanyi jog?

Figyelt kérdés

Egy író a művének minden szerzői jogát annak megírásától alanyi jogon birtokolja, vagy külön kell miatta eljárnia? Ha igen, pontosan hogyan?

Konkrétan arra gondolok, hogy kell-e attól tartania egy írónak, hogy a művét valaki ellopja és más nevével publikálja?


2012. jún. 25. 05:33
 1/9 A kérdező kommentje:

Wikipédián ezt találtam:

"Ez a jog (szerzői jog, tulajdonjog) akkor keletkezik, amikor a mű megszületik, és nem függ a mű publikálásától. (Általában az a szokás, hogy a megfelelő hivatalt erről a tényről értesíti a szerző, amely a mű eredeti példányát átveszi megőrzésre, hogy jogviták esetén legyen bizonyíték. Magán a művön pedig feltüntetik a jogtulajdonos nevét, és a jogviszony időbeli hatályának kezdőévét.)"

Ez alapján alanyi jognak tűnik számomra. Mi az a megfelelő hivatal, amit értesíteni kell, és ami átvesz egy eredeti példányt megőrzésre, és milyen költségei vannak ennek?

2012. jún. 25. 05:36
 2/9 anonim ***** válasza:
Nos röviden tömören. Ha írsz pár verset és felteszed pl a netre akkor publikáltad. Ha valaki lopja perelhető, mert onnantól a te neveden van h feltetted. Igen ez alapból járó jog. Ha van két ugyanolyan kiderül melyik a korábbi. Ha írsz és csak otthon van, más ugyanazt megírja és megjelenik, akkor gyanus h buknád hiába korábbi a tiéd. Ha kiadod könyvben isbn számmal bekerül a rendszerbe onnantól tiszta ügy. Igazából ahogy megírtad téged illet a szerzői jog, csak mint látod lehet benne bukta is. Érdemes nem csak tartogatni valahol. Az hogy megírod, hivatalba pénzen levédeted nem tom hogy van, de biztos lehet olyat is. Gondolom nem éri meg. Mondjuk ha megvan az örökmozgó arra érdemes :)
2012. jún. 25. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm a választ!
2012. jún. 25. 06:23
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem esküdnék meg, de szerintem ha egy írói pályázatra benevezel vele, akkor már jó vagy.
2012. jún. 25. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
2012. jún. 25. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Na igen, a link alapján már a mű létrejöttekor megillet a szerzői jog, csak azt hagyták ki, hogy azt bizonyítani is kell. Szóval ha közreadod, akárcsak valami pályázatra (ahogy már írtam), akkor már bizonyíthatod, hogy ekkor és ekkor már létezett a te neved alatt.
2012. jún. 25. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Amennyiben a mű jellege miatt erre nincs lehetőség, mert nincs erre vonatkozó pályázat, akkor hová érdemes fordulni hitelesítésért?
2012. jún. 25. 16:28
 8/9 anonim ***** válasza:
Megintcsak nem esküszöm meg, de ha egy közjegyző vagy ügyvéd ír egy papírt hozzá, talán elég egy utólagos bizonyításhoz. De valahol csak van egy ilyen oldal a neten, ahol közzé lehet tenni írásokat.
2012. jún. 25. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ha csak simán közzéteszed a neten (akár saját oldalt készítesz neki), már publikáltad. Legfeljebb IT-problémák merülhetnek fel (elszáll a szerver, elvész az adat, nem lesz megtaláható - nem bizonyítható, hogy publikáltad).
2012. jún. 25. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!