A germán népcsoport valóban az átlagnál magasabb intelligenciájú? Ha igen, mi lehet ennek az oka, az elterjedt halfogyasztás, az éghajlat, a genetika?
A tudományos kategóriában szerzett Nobel-díjakból az egy főre jutó díjak számát tekintve az első tíz ország (ha nem nézzük a kis, pár lakosú szigeteket), majdnem mind germán eredetű, kivéve egyet, az USA-t, de az is csak a tizedik helyre tudott feljutni, ráadásul tudjuk, hogy az a világ minden pontjáról elszívja a nagy elméket.
Csak egy germán "ország" (igazából városállam) nem jutott be a Top10-be, Liechtenstein, de ott mindössze csak 30 ezren laknak. Szembeötlő, de mi ennek a magyarázata?
"Franciáknak 64 Nobel-díjuk van, németeknek 102, ez ha nem is pontosan, de nagyjából lakosságarányos."
- Franciaországnak a tudományos kategóriákban összesen 37 Nobel-díja van, Németországnak 87. Ez 10 millió főre számítva 5.223-as arány a franciáknak, és 10.679 a németeknek. Több, mint a kétszerese.
"A japánoknak 19 díjuk van, de ennek a felét 2000 óta kapták, és az elsőt is csak 1949-ben, fél évszázaddal azután, hogy elkezdték osztani."
- Azaz már a felétől ők is "beszálltak", mégis csak ennyiük van. Összehasonlításul: Magyarországnak 8 tudományos Nobel-díja van, ugyanez a szám a japánoknál 15. Magyarország lakossága 10 millió, Japáné 127 millió.
Magyarország első Nobel-díjasa ugyan már 1905-ben megkapta (Lénárd Fülöp) a kitüntetést, de utána van egy kis kihagyás, és az első őt követő, Magyarországon alkotó, magyar Nobel-díjas majd csak 1937-ben kap elismerést, Szent-Györgyi Albert. Azaz nagyjából "egy helyről" indultunk Japánnal.
"Szóval, vagy a japánok okosodnak rohamosan, vagy valami baj van a népek 'intelligenciáját' a Nobel-díjak számával mérésen."
- Szóval a Nobel-díj nem a tudományos nagyságot mutatja...?
A Nobel díjjal nem lehet egy nép intelligencia szintjét megmérni mivel szubjektív kritériumok alapján ítélik oda egyetlen személynek akiről fogalmunk sincs, hogy minek köszönhetően lett az aki. Másrészről a magyar Nobel-díjasok genetikailag igen sokszínűek. Rengeteg a német, zsidó és egyéb felmenőkkel rendelkező köztük. A japánoknál kétlem, hogy sok lenne a kevert nemzetiségű tudós.
Egyébként én úgy tudom, hogy az IQ teszteken egyébként az ázsiaiak teljesítenek a legjobban.
Nobelt nem adnak matematikára. Első hiba, a Nobel nem lehet reprezentatív, hiszen nem fedi le a tudomány összes területét. Te nem nézed a nem természettudományos díjakat, ha jól látom, ami megint szűkíti a statisztika alkalmazhatóságát.
A Nobel NEM a tudományos nagyságot mutatja, hanem azt, melyik ország milyen erős tudományos hátteret (anyagi, technikai és létbiztonság) képes felmutatni, illetve milyen az oktatás. Idehaza elmélet-orientált, szűkös keretekből gazdálkodó oktatásunk van, a Nobel egyértelműen a gyakorlati felhasználhatóságot mutató felfedezések díja. Kapásból fel lehet sorolni vagy hatvan hatalmas áttörést akárcsak a biológiából is, amik soha nem kaptak és már nem is fognak kapni Nobelt.
Probléma még, hogy a díj halál után nem ítélhető meg. Felfedezed az évezred legnagyobb áttörését, gyógyítod a rákot és az összes neurodegeneratív betegséget, eltűnik a szívroham - de elüt a vonat. Ennyi, ugrott a díj. És azért volt ilyen is szép számmal.
Illetve igaz, hogy Japán, Kína egyre több díjat kap. Most ők okosodnak? Nem hiszem.
"A germán népcsoport valóban az átlagnál magasabb intelligenciájú?"
Nemzetközi összehasonlítások szerint a legmagasabb IQ-val a koreaiak és japánok rendelkeznek, de ez is csak néhány ponttal van az európaiak eredménye felett. A germánok eredménye nem kimagasló.
"A tudományos kategóriában szerzett Nobel-díjakból "
Képzeld, zsidó is sok van a Nobel-díjasok között. Vajon ők germánok? :))))
Eleve el kellene döntened, hogy népekről, genetikai alapon megkülönböztetett csoportokról vagy országokról beszélsz, mert ez három külön dolog.
"Nobelt nem adnak matematikára. Első hiba, a Nobel nem lehet reprezentatív, hiszen nem fedi le a tudomány összes területét. "
Mivel a matemaikát nem sorolták sosem a tudományok közé. Kerseed meg a tudomány szót angol francia német vagy magyar vagy amerikai lexikonokban, a felsorolás között sokmindent találsz a tudomány címszava alatt, de a matematika nem tudomány. Vannak művészetek vanak tudományok, a matek az 1 külön kategória.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!