Hogyan lehetnék bölcsebb?
Szemlélődj a világban, légy figyelmes, olvass és tanulj sokat, sok irányból. Sokat figyelj, de csak keveset beszélj, ha beszélsz, annak legyen alapja. Egy adott dologról vagy személyről körültekintően, sok szempontot figyelembe véve alakítsd ki a véleményedet, ne ítélkezz gyorsan és elhamarkodottan. Ne csinálj olyasmit, amiről tudod, hogy hülyeség. És nyugodtan kérj tanácsot, útbaigazítást olyantól, akiben megbízol.
A bölcsesség nem igazán tanulható dolog, de azért fejleszteni lehet.
A bölcsesség a butaság ellentéte. A butaság egy komplex dolog, nemcsak, vagy nem elsősorban az intelligencia hiányát jelenti, hanem inkább olyan jellemhibákat, amelyeknek köszönhetően hülyeségeket csinál az ember, akármilyen intelligens is legyen vagy akármennyit is tudjon.
A bölcsesség így nemcsak azt jelenti, hogy valaki sokat tud és intelligens, hanem azt is, hogy nem mond, gondol és követ el ökörségeket. Leginkább ezeket tedd meg:
1) Csak akkor állíts valamilyen tényt, amikor alá tudod támasztani bizonyítékokkal. Ne írj le olyan tényállítást, ami nem állná meg a helyét egy cikkben. Ezenkívül ne hagyatkozz mendemondákra, legendákra, mítoszokra ("mindenki tudja, hogy..."), hanem csak ellenőrzött információkra és szakértői véleményekre.
2) Meg kell szabadulni a gondolkodással kapcsolatban minden hiúságtól. Főleg értelmiségiekre jellemző, hogy a gondolataikkal azonosítják magukat, és ha valamelyik véleményüket támadás éri, azt életveszélynek fogják fel és mindenáron "győzni" akarnak, mert vitában "veszteni" számukra a legborzalmasabb, ami történhet. A helyes hozzáállás ezzel szemben az, hogy ha valamelyik véleményünk hibás, kidobjuk és jobbra cseréljük. Ha hiú vagy, legyél hiú bármire, csak ne az eszedre, mert az egyenes út a hülyeségbe.
3) Gondolkodási hibák elkerülése az alapvető logikai hibáktól a gondolkodás legkülönfélébb finom torzulásaiig.
4) Tudomásul venni, hogy attól, hogy valamihez értesz, nem értesz automatikusan máshoz is. Tudomásul venni, hogy amihez nem értesz, mások esetleg értenek, és őket megkérdezni nem szégyen.
Nagyon röviden összefoglalva a bölcsességben talán az a lényeges, hogy az ember ne csak minél többet tudjon, hanem tudja azt is, hogy mit nem tud, és ha valamiről, amiről azt hitte, hogy tudta, kiderül, hogy rosszul tudja, akkor azt rögtön felül is vizsgálja. Ehhez egy alapvetően elégedett és kiegyensúlyozott ember kell, aki nem retteg a tényektől, hanem a tények érdeklik, nem megnyerni akarja a vitákat, hanem a tényeket akarja kideríteni a vitákban, és a tudásra vágyik, nem pedig "győzelmek" besöprésére és népszerűségre.
16:16
Egy csomó idős, nagytudású, tapasztalt és ostoba ember van.
A bölcsességet nem lehet csak úgy megtanítani valakinek.
Tanulj meg a tudományokból leszűrni hasznos információkat, gondolkozz csak racionálisan, próbálj beleolvadni a környezetedbe, és fékezd meg az érzéseidet(még ha ez mérsékelten a szociális és párkapcsolati életedbe is kerül)
Ha tudatosan gondolkozol, a bölcsesség jön magától.
De nagyon kevés ilyen ember létezik. Viszont annál több álbölcs.
Nem tudom, de nem is itt fogsz erre választ kapni az 100%.
Nekem amikor ilyet kérdeztem tanár ismerősömtől azt mondta: Volt egy író-bölcs (már nem tudom a nevét, bocsánat) aki a fél életét átitta, átdugta, háboruskodott és gyilkolt, majd azután bölcsült meg ;) És nevezzük őt 'Bölcsnek'. Szal a bölcsesség krvára nem azt jelenti, hogy te nem csinálsz semmit, csak ami szerinted 'jó' -Így sosem vonsz le semmilyen következtetést semmiről, ha így élsz- hanem valami más, átfogóbb jelentése van, amire kétlem, hogy itt fognak neked választ adni. Legyen elég annyi, hogy az bölcs akit ma annak tartanak.
Szerintem a bölcsesség forrása az, hogy fejlődni akarsz. Folyamatosan fejleszteni önmagadat, minél többet megtudni a világról és tudni helyes döntéseket hozni.
Be kell vallanod magadnak, ha valamihez nem értesz, vagy valamit nem tudsz, de nem szabad megmaradni a tudatlanságban, akarni kell fejlődni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!