Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan kell szakdolgozatban...

Hogyan kell szakdolgozatban hivatkozást készíteni, ha nem szó szerint idézek, csak a gondolatot használom fel?

Figyelt kérdés
Természetesen tudom, ha szó szerint idézek, akkor pontos hivatkozás kell a lábjegyzetbe. De ha tegyük fel elolvasok 3 mondatot egy könyvből, és átfogalmazom, 2-3 szót felhasználva, bizonyos szavakat más szavakkal helyettesítve, akkor azt hogyan kell lehivatkozni? Hallottam már a Harvard módszerről, de azt elfogadják?
2012. febr. 16. 09:00
 1/4 anonim ***** válasza:

Olvasd el a szakdolgozati követelményeket, de a bevett eljárás általában az, hogy valamilyen formában megjelölöd a hivatkozást, és a végén irodalomjegyzékben megadod a pontos fellelhetőségi helyet, azaz például:


A szövegben így írod:

Egy tanulmány szerint a búza egészségesebb az árpánál (Kovács J 1995).


A dokumentum végén pedig ABC rendbe veszed a szerzők szerint a hivatkozásokat, és megadod a teljes hivatkozást, cikk esetében kb így:


Kovács J.: A búza hatásai (1995) Búzatermesztők lapja 30 pp. 15-20

A "30" az adott lap azévi száma (tehát 1995 évi 30. lapszám), a pp az olalszám.


A másik mód a számozott, ott annyi a különbség, hogy a szövegben sorszámmal jönnek a hivatkozások:


Egy tanulmány szerint a búza egészségesebb az árpánál [1].


ÉS a végén is sorszámmal jönnek:


1. Smith, J A búza hazásai (1995) Búzatermesztők lapja 30 pp. 15-20

2012. febr. 16. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
ÉS egy kis szóvicc is neked. ;)
2012. febr. 16. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ:) Igazából csak attól tartok, hogy tele lesz hivatkozva a szakdolgozatom:(
2012. febr. 22. 07:44
 4/4 anonim ***** válasza:

Attól pont hogy ne tartsál! Nem tudom milyen hely az, ahola hivatkozás hátrány, vagy egyáltalán hogyan fordulhat meg ez a fejedben. Én a múltkor írtam egy 5 oldalas dokumentumot, másik 5 oldal lett a hivatkozáslista (kb 60 hivatkozás).

A hivatkozás nem bűn, nem plágium, hanem annak jele, hogy te tájékozott vagy a témában, éppen ezért a mondanivalód releváns és megalapozott. Nyilván ehhez hozzá kell tenned a saját szellemi tőkédet, tehát mit szűrsz le, mi újat mondasz, stb, de újat mondani is csak úgy tudsz, hogy megmondod, hogy mit mondtak a régiek, és ehhez képest te mi újat mondasz. De az egy nagyon hibás nézet (nem tudom milyen helyre jársz ahol nem tanították meg), hogy a szakdolgozatot kisujjból szopjuk ki minden alap nélkül, tartalom nélküli mondatokat puffogtatva.


Szóval ha azt mondom, hogy "a szerelem a legfontosabb téma a filmekben", akkor ez egy közhely, amivel lehet hogy sokan egyetértenek, de közel sem biztos, hogy igaz. Egy elböffentett állítás, amire bárki azt mondhatja, hogy "szerintem meg nem". Ha mögé tudok tenni valakit, aki valaha megmérte, akkor ez egy tudományosan használható érvvé válik, de hivatkozni kell.

2012. febr. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!