Irnátok negatív történelmi személyeket?
Hát Szálin, Lenin eléggé negatívak voltak...
Ott van Haynau, Windischgrätz is 48ból.
Még ide lehet sorolni néhány Habsburg uralkodót aki hozzánk nem volt a legjobb;
NEgatív lehet még 1. (Rettegett) Iván, orosz cár is.
Bcos,de nem tudom h mit akarsz a negatív jelzőveé pontosan
Hát Napóleon katonai zseni volt és szervezésben sem panaszkodhatott, a jogi kódexe talán még ma is él Franciaországban.
Egyébként meg: Néró, Caligula, Elegabal, 8. Ptolemaiosz, VI. Henrik angol király (bár ő egyszerűen csak bolond volt), huszadik században Bokassa, Francois Duvalier vagy szinte bármelyik véletlenszerűen választott afrikai diktátor.
Ha globális léptékkel kérdezed, akkor Hitler, Sztálin, Lenin, Marx, Musolini, Caligula, Timur Lenk, Rettegett Iván, Napóleon.
Ha magyar szempontból, akkor Windisch-Grätz, Haynau, II. József, Nagy Szulejmán szultán, Rákosi.
Az utolsó kivételével őket viszont külföldön nem tekintik negatív személyiségnek. (Vagy legalábbis a többség nem.)
Amúgy, kedves első, Rettegett Iván IV. Iván néven volt cár és nem I. Iván néven.
Még ha csak a cárokat számolod, akkor is II. Iván, mert az apja volt az első, aki felvette a "minden oroszok cárja" címet, III. Iván néven.
XX.századból:
Augusto Pinochet, Juan Perón, Fidel Castró, Mao Ce Tung, Pol Pot, Ho Chi Minh, Idi Amin Dada, Rákosi Mátyás, Tojo Hideki, Shiro Ishii, Joseph Mengele, Lázár Kaganovics, Heinrich Himmler, Joseph Göbbels, Hermann Göring, Lavrenti Berija, Ion Antonescu, Iulu Maniu, Nicolae Ceausescu, Münnich Ferenc, Gerő Ernő, Eduard Benes, Slobodan Milosevics, Francois Duvalier, Szaddam Husszein,
Szerintem Perónnak nem olyan rossz a megítélése. Bár nem egy egekig magasztalt valaki, de negatívnak sem nevezném.
Ami Mussolinit illeti... a kortársai mellett valóban nem volt egy nagy durranás, de attól még ő sem volt egy földre szállt angyal.
Ha nincs Hitler, talán tényleg jobban megússza, de szerintem Franconál nem szánt volna neki akkor sem jobb véget a sors. És a jó Caudillot sem kedvelik túlságosan mostanában.
Viszont az, hogy kiről neveznek el utcákat, nem mérvadó. Oroszország "fejlettebb" vidékies területein Lenint ma is egyfajta nemzeti hősként tartják számon. Nem dicsőítik úgy, mint a szovjet időszakban, de meg van a maga helye a nemzeti öntudatban. A világ nagy része viszont egy elvetemült diktátornak látja.
Ami pedig Marxot illeti, az, hogy valaki "gonosz" és hogy negatív a megítélése, két különböző dolog. Ezt mutatja az is, hogy II. Józsefet a magyar köztudat elnyomó zsarnoknak, az osztrákok tragikus sorsú, jóakaratú, de gyenge reformernek tartják.
Marx valóban jót akart, de a Pokolba vezető út is jószándékkal van kikövezve.
De meg kell jegyezni, hogy Marx se volt az a glóriás kisiskolás, akinek néha be akarják állítani. Ő is azt hirdette, hogy proletár forradalom kell, a nemességet el kell söpörni, az ellenállókat ki kell végezni. Nem épp egy "szeressük egymást, gyerekek!" hozzáállás.
Van sok ember a történelemben, aki korántsem nevezhető gonosznak, viszont a sors nem kedvezett neki és emiatt az utókor negatívan ítéli meg.
Pl. XVI. Lajos kora egyik legliberálisabb és legreformkészebb uralkodója volt, a forradalom propagandája és maguknak az eseményeknek a folyása miatt a világ gyengekezű, alkalmatlan uralkodónak, esetenként egyenesen zsarnoknak bélyegzi.
De vannak olyanok is, akik kimerítik a zsarnok, elnyomó és diktátor fogalmait, ma mégis istenítik őket, vagy legalábbis mérsékelten pozitív figuráknak tartják. Ilyen pl. Nagy Sándor, Julius Caesar, I. Edward angol király, Szent István és még jópáran.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!