Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért tekintették III. Andráss...

Miért tekintették III. Andrással kihaltnak az Árpád-házat?

Figyelt kérdés

Sok Árpád-házi király kifejezetten termékeny volt és rengeteg fiúk született, akik még a közelébe se kerültek a maguk idején annak, hogy trónra kerüljenek. Nehezen tudom elhinni, hogy az ő leszármazottaik is férfi ágon mind kihaltak 1301-re.

De, csak hogy a legkézenfekvőbbet említsem, pl. ott volt Géza herceg, II. Géza fia, III. István és III. Béla öccse, aki trónkövetelőként lépett fel és még Bizáncban született fiait, Alexioszt és Stephant is többször is megpróbálták behozni az országba és trónra ültetni, habár nekik ez nem volt kifejezett szándékuk. Viszont még II. András alatt is előkerülnek, amikor a Kis-Ázsiában tartózkodó királyra támadnak. Tehát nem is egy a múlt homályába vesző mellékágról van szó. Egyikük leszármazottai pedig, már amennyire most, pár perc alatt ki tudtam deríteni, férfiágon egészen a 18. század elejéig éltek és virultak.

Akkor miért nem merült fel egyáltalán, hogy őket ültessék a trónra III. András után?

Azt tudom, hogy Károly Róbertnek elég nagy volt a támogatottsága és elképzelhető, hogy így is úgy is ő került volna ki győztesen, de miért könyvelte el mindenki már 1301-ben, hogy ennyi volt fiúk, megholt az utolsó Árpád-házi férfi, kezit csókolom, vége?


2011. júl. 5. 17:19
1 2
 1/13 Draug ***** válasza:
Nem hinném, hogy ezt akkor könyvelték el... ez már az utókor "érdeme", mint ahogy általában minden korszakot csak utólag határoznak meg.
2011. júl. 5. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Ezt speciál már akkor elkönyvelték.

Már IV. László halálakor is azt írták róla, hogy "Ebben a királyban, mivel örökös nélkül halt meg, kihalt a szent királyok [az Árpád-ház] fiága.", mivel ugye III. Andrást nem mindenki ismerte el II. András unokájának.

III. András halála után két évvel, 1303-ban pedig egy hazai tartományúr, Ákos István nádor, akinek e-minőségében pedig pláne érdeke lett volna alternatívát találni a hatalmát fenyegető Károly Róbert ellen, kijelentette, hogy "Meghalt András, Magyarország jeles királya [...], az utolsó aranyágacska, amely atyai ágon Szent Istvánnak, a magyarok első királyának nemzetségéből, törzsökéből és véréből sarjadt."

Tehát már akkor is kihaltnak tekintették az Árpád-házat.

Csak azt nem értem, hogy miért hozattak be mindenféle Wittelsbach Ottót, Cseh Vencelt, meg Anyou Károly Róbertet, akik csak nőágon voltak rokonok, amikor pl. Géza herceg, II. Géza fia ágán még férfiágon is évszázadokig fennmaradt a vérvonal. És mivel továbbra is nemes emberek voltak nagy birtokokkal, az sem túl meggyőző válasz, hogy eltűntek volna szem elől.

2011. júl. 5. 17:44
 3/13 Draug ***** válasza:

Akkor rosszul tudtam, bocsi...

Így akkor viszont tippem sincs... tényleg jó kérdést tettél fel. Kíváncsi vagyok, lesz-e rá válasz :)

2011. júl. 5. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Sajnos annyira lelassult a gépem, hogy nem tudok utánanézni ennek az ágnak, de nem lehet, hogy vallási-politikai okai voltak? Említed, a fiai Bizáncban születtek, nem lehet, hogy őket végül elkönyvelték "bizánciaknak", és mint ilyeneket, fel sem merült, hogy ők a keresztényi Árpád-ház folytatásának tekintsék? Mondom, nem ismerem a család történetét kellő részletességgel, de ilyesmi nem kizárható.
2011. júl. 5. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Ennyire részletesen én sem tudom. Csak neveim vannak sorban. Géza fiai az Alexiosz és Sztephanosz név alapján lehet, hogy már ortodoxok voltak, de az utódaiknak franciás neve volt, ezért, feltételezem, Franciaországban éltek és ott voltak birtokaik. (De mindezt csak a nevükből gondolom.) Tehát ők jó eséllyel katolikusok voltak. Bár lehet, hogy az után, hogy Géza fiai áttértek az ortodoxiára, itthon leírták az egész ágat. Erről nincs infóm. (Mármint a vallásukról.)
2011. júl. 5. 18:09
 6/13 Pro Patria ***** válasza:

Nagyon érdekes kérdés!


Sajnos az Árpád-ház családfáját nem sikerült még egyszer sem igazán átlátnom, pedig sok energiát belefektettem, de úgy gondolom, azt tekintették hivatalosan Árpád leszármazottjának, aki férfiágon(!) egyenesen visszavezethető volt rá.

Tehát lehet, hogy később voltak még Árpád-házból való férfiak, de csak úgy, hogy csak az anyjuk volt Árpád leszármazottja, az apjuk nem. Hivatalosan a Habsburgok is ezért kerültek trónra.


Tehát. Az Árpád-házat azért tekintették kihaltnak, mert addig számították a jogfolytonosságát, míg (a névsor csak példa):

Árpád -> Béla -> Géza -> András -> Béla -> Károly -> László stb. akkor jogfolytonos.

Viszont úgy, hogy:

Árpád -> Béla -> Géza -> András -> Béla -> Erzsébet -> László stb.

Azt már nem tekintették Árpád egyenes leszármazottjának.

Miután az utolsó, egyenesági férfi is meghalt, utána tekintették az Árpád-házat kihaltnak, és onnantól a női ágaknak férfi leszármazottjai lettek a trónörökösök.


De ezt csak én gondolom így.


Az valóban elgondolkodtató, hogy például egy másodszülött fiúnak a fiának a fia meddig élt még...

Viszont amint bekerült egy lány a "képbe", máris megszakadt a szál.

2011. júl. 5. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

"de úgy gondolom, azt tekintették hivatalosan Árpád leszármazottjának, aki férfiágon(!) egyenesen visszavezethető volt rá. "


Miért? Géza hercegnek, II. Géza fiának a férfiági leszármazottai nem vezethetők vissza apai ágon Árpádra?


"Tehát lehet, hogy később voltak még Árpád-házból való férfiak, de csak úgy, hogy csak az anyjuk volt Árpád leszármazottja, az apjuk nem."


Ja. Pl. Károly Róbert is ilyen volt. (Pontosabban az apja, ugyanis az apai nagyanyja volt Árpád-házi hercegnő, de ez részletkérdés.)

Viszont én nem hiszem el, hogy nem volt olyan korábbi mellékág, ami ne maradt volna fenn férfiágon is 1301-ig. Pl. Géza herceg ágáról konkrétan tudom, hogy nem hogy 1301-ig, de 1701-ig is fennmaradt.


"Árpád -> Béla -> Géza -> András -> Béla -> Károly -> László stb. akkor jogfolytonos.

Viszont úgy, hogy:

Árpád -> Béla -> Géza -> András -> Béla -> Erzsébet -> László stb.

Azt már nem tekintették Árpád egyenes leszármazottjának. "


És az Árpád -> II. Géza -> Géza herceg -> Stephanos (István) -> András de Hongrie de Crouy-Chanel -> Márk de Hongrie de Crouy-Chanel -> Guillaume de Croÿ -> Jacques de Croÿ -> Jacques de Croÿ -> Guillaume de Croÿ vonalat miért nem? (A lista II. Gézától kezdve apa -> fiú -> unoka -> dédunoka stb. alapú és az utolsó említett bőven túlélte III. Andrást.)


"Miután az utolsó, egyenesági férfi is meghalt, utána tekintették az Árpád-házat kihaltnak"


A jelek szerint ezt nem volt türelmük kivárni. :)


"De ezt csak én gondolom így."


A logika tökéletesen helytálló. Csak a valóság mást mutat.


"Az valóban elgondolkodtató, hogy például egy másodszülött fiúnak a fiának a fia meddig élt még...

Viszont amint bekerült egy lány a "képbe", máris megszakadt a szál."


Csakhogy, mint a fentebbi lista is mutatja, Géza herceg ágánál III. András haláláig biztosan nem került be lány.

2011. júl. 5. 21:40
 8/13 anonim ***** válasza:
az okot Politikának hívják. Érdekek nem kívánták többé az Árpád-ház továbbvitelét. Valahol a bárók érdekrendszereiben keresném a választ.
2011. júl. 6. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Pedig a báróknak pont az lett volna az érdeke.

Itt volt egy a Károly Róbert, aki egyértelműen le akart számolni velük és megtörni a hatalmukat. Ellene miért ne lett volna érdekük valaki mást behozni? És ki lenne alkalmasabb, mint Árpád leszármazottja? Az pedig, hogy régen külországba szakadt és semmi kapcsolata az országgal, még jó is, mert így teljes mértékben a báróktól függ, akik úgy rángathatják kötélen, mint tették azt IV. Lászlóval és III. Andrással. Ez számomra, az érdekeiket nézve, tökéletes megoldásnak tűnik. Mégse jutott senkinek sem az eszébe.

2011. júl. 6. 13:06
 10/13 Pro Patria ***** válasza:
57%

Talán el is felejtkeztek már erről az ágról.

Csak akkor tudod meg, mennyi rokonod van, ha megnyered a lottó 5öst...

Vagyis a sok "én is Árpád leszármazottja vagyok" akkor kerül csak elő, ha meghal a király - a hazai nemesség nem is tudott róluk korábban. Minek tartanák nyilván őket? Őket nem érdekli, csak a trónkövetelők tudják magukról ezt.


Géza esetében: szerintem azért nem lépett fel, mint trónigénylő, mert úgy gondolta, "már rég átsiklott feje felett az egész ügy".


De egyébként így volt ez máskor is. Például Károly Róbertnek három fia is volt, az egyik volt Lajos, a másikat megölték Nápolyban, a harmadik Szlavónia hercege volt. Miért nem került Lajos halála után ő, vagy fia trónra?


Ezért tartanám sokkal ésszerűbbnek, ha maradt volna a szeniorátus. Nem kerültek volna be a képbe mindenféle külföldi királyok, akik csak tartományként tekintettek az országra, és még a "népük" nyelvén sem értettek.


Egyébként mire odáig eljutott a család, már nagyon felhígult "Árpád" vére. Nem tudok olyan magyar királyról, akinek ne külföldi hercegnő lett volna az anyja, kezdve István feleségével. Csak 0,0001%-ban voltak "Árpádok", hiszen a végére már a vegyes házasság vegyes házasságának szülötte kötött vegyes házasságot...

Ilyen alapon a nemrég elhunyt Habsburg Ottó is Árpád leszármazottja volt - noha én nem tekintettem annak.

2011. júl. 6. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!