Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Át lehetne még alakítani a...

Át lehetne még alakítani a társadalmunkat, egy nem elektronikára épülő társadalommá?

Figyelt kérdés
Tegnap néztem egy dokumentumfilmet, ami arról szólt, hogy a jövőben kitört egy nagy járvány, ami a Föld kb. 80%-át kipusztította, és ebből adódóan mindennek vége lett. Teljesen leállt az egész világ, és sose lett olyan, mint azelőtt. Elektronika nélkül a mai emberek már nem képesek megélni, elektronika nélkül összeomlana minden. Ezt tudják a tudósok is, akik a dokumentumfilmben beszéltek, de akkor miért nem változtatnak ezen? Esetleg ha mindenki áttérne öntermelésre, valamilyen szinten? De felhoztak egy példát is, miszerint nem olyan rég, egy hurrikán alkalmával, 3 nap alatt teljesen kitört a káosz, nem volt áram, élelem, az emberek raboltak, és egymást ölték...ez elég gyenge társadalomra vall, ami felszínes, és ha jön egy kis hiba, összeomlik. Szerintetek ez ellen mit lehetne tenni (mi gondolom nem tudunk semmit, de mit kéne tenni szerintetek)?
2011. máj. 12. 08:30
 1/7 anonim ***** válasza:
58%

Miért kellene ez ellen bármit is tenni??? Ha megnézed az ember mindig is függött a technológiától:

-tűz

-vas

-szén

-gáz, olaj

-áram

-internet

Most képzeld el, hogy a gondolatmenetedet követve kiiktatjuk a tüzet is.


Az öntermelési ötleted is visszalépés. Gondolj bele, mindenki kicsiben termeli magának a dolgait, az egy farm, függetlenül attól ,hogy a disznón és tyúkon kívül termel-e áramot.

2011. máj. 12. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen, tudom, hogy visszalépés lenne, de pl. egy ilyen katasztrófa esetén nem állna le minden. Pl. ugyanúgy lehetne élelem termelés, ha csak saját magadnak is.
2011. máj. 12. 08:39
 3/7 anonim ***** válasza:
58%

Javaslom,hogy olvasd el Robert Merle:Malevil c. könyvét. Egy atomtámadás túlélőiről szól. Akkor rájössz,hogy ez miért nem lenne megvalósítható.

Senki nem tudna annyi élelmiszert termelni,és tartósítani,amennyire egy évben szüksége van. Honnan szerezne vizet,ruhát stb?

Az igaz,hogy lehetne csökkenteni a technikától való függőséget,de megszüntetni nem.

2011. máj. 12. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
63%

Erre vannak az államok stratégiai tartalékai. Ha mindenki elkezdene ön-gondoskodni, annyi felesleg keletkezne ami önmagában hordozhatná a katasztrófát, adott esetben egy olyat amire nincsen fölkészülve a társadalom.

Félre ne értsd nem arról van szó, hogy a kormány megvéd és ezért nekünk jó, hanem arról, hogy a társadalom rendezkedett be társas életre. Ezért tudott az emberiség ennyire elszaporodni (persze ez nem biztos, hogy jó). A lényeg, hogy a társas berendezkedés még mindig több előnnyel jár, mint hátránnyal.

2011. máj. 12. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Vree ***** válasza:
58%

^A stratégiai tartalék nagyon jó példa, ilyen minden országnak, még magyarországnak is van, annak ellenére hogy ez látszólag felesleges jószágfelhalmozás, pontosan arra hogy természeti katasztrófa, hirtelen beállt háborús helyzet stb. esetén ne legyünk teljesen meglőve. Az apokalipszis-filmekben nem azért állnak át a túlélők önnfenntartó termelésre mert az a jobb, hanem mert nem tudnak rögtön kapásból visszaállni a mai társadalmi célra, pedig ez lenne a céljuk, mert az önnfenntartó termelés sokkal kevésbé hatékony. Mint egyén persze elmondható hogy egy polihisztor aki mindent meg tud termelni magának nagyobb biztonságban él mint egy specializálódott valaki, de még az ilyen ember is csak azért tudja a saját önnfenntartó életmódját folytatni mert az állam garantálja az ő sérthetetlenségét. Reális, háborús helyzetben ő ugyanúgy nem tudja megvédeni magát egy társadalmi akarattal szemben ami valamilyen fajta közösségi termelést követel tőle, és így végső soron ugyanúgy atársadalom egészétől függ mint mindenk más.


A filmekben imádják azt mutatni, ahogyan egy társadalom felbomlik, és még ezt se mondanám hogy ennek nincsen meg a valós veszélye, de ennek nem a technikai berendezkedésünk az oka. Természetesen át lehetne állni egy primitívebb életmódra, de a reális katasztrófákból gyakorlatilag olyan gyorsan talpra tudunk állni, hogy még az ötlet sem merül fel hogy hosszú távon el lennénk vágva olyasmitől mint pl. az elektronika. Ha ilyesmi, amire nagyon kicsi esély van, mégis bekövetkezne (bár az ilyen "szuperintelligencia meghackelte az összes számítógépet, számítógép nélkül kihalunk" forgatókönyv tömény baromság - egyrészt lehetetlen, másrészt nem vagyunk -ennyire- függők egyetlen dologtól), akkor sem az lenne a probléma hogy nem tudunk átállni (egy zűrzavaros időszak után) másfajta életmódra, hanem pont az, hogy ez visszalépés lenne a mai termelékenységhez, életszínvonalhoz stb. képest.

2011. máj. 12. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Át lehetne még alakítani a társadalmunkat, egy nem elektronikára épülő társadalommá?"


Mivel korábban több ezer évig elvoltak az emberek elektronika nélkül, ezért nyilván igen. Csak nincs kedvünk hozzá, mert nincs értelme.


"a jövőben kitört egy nagy járvány, ami a Föld kb. 80%-át kipusztította, és ebből adódóan mindennek vége lett."


Ha kihalna az emberiség 80%-a, akkor maradna 1,5 milliárd ember, kb. annyi, mint 1900-ban. Kétlem, hogy "mindennek" vége lenne.


"Elektronika nélkül a mai emberek már nem képesek megélni, elektronika nélkül összeomlana minden."


Na de az elektronika nem tud csak úgy elpárologni. Az emberek fejében ott van a tudás az elektronikáról, újra létre tudják hozni. Egy járvány meg nem tudom, hogy jön ide, a betegségek nem ölik meg az elektronikus eszközöket.


" Esetleg ha mindenki áttérne öntermelésre, valamilyen szinten?"


Önellátással, gépek nélkül kb. annyi embert tarthat el Európa, mint a 13. vagy 18. században, azaz kb. 100 millió embert.


Enyhén szólva egyébként túlzás, hogy a 18. századi Európában "semmi" sem volt.


"nem olyan rég, egy hurrikán alkalmával, 3 nap alatt teljesen kitört a káosz, nem volt áram, élelem, az emberek raboltak, és egymást ölték"


A nagy éhínség és a nagy pestisjárvány idején is volt káosz meg öldöklés. Katasztrófahelyzetekben ez nem ritka.


"Szerintetek ez ellen mit lehetne tenni"


Mi ellen? Mondjuk ha az egész világon egyszerre hurrikán lenne (ami képtelenség), az ellen nem sokat tudnánk tenni, de ilyen úgysem lesz.

2011. máj. 14. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

16:12


"a reális katasztrófákból gyakorlatilag olyan gyorsan talpra tudunk állni, hogy még az ötlet sem merül fel hogy hosszú távon el lennénk vágva olyasmitől mint pl. az elektronika."


Egy valós példa pl. Budapest, 1945. A város romhalmaz volt 1945 januárjában, megszűnt a víz, villany és gázszolgáltatás, tömegközlekedés, meg minden.


Márciusban már a város jelentős részén visszaállították a gáz- és áramszolgáltatást, már januárban (Budán még folytak a harcok) elindult 1-2 villamos és busz, márciusban már újságok jelentek meg tele olyan hirdetésekkel, mint "újra kinyitott X. Y. boltja".


Az ember meg társadalmi lény, nem tud csak úgy "felbomolni" a társadalom, ha egy helyen van egy csomó ember, akkor gyorsan megszerveződnek.

2011. máj. 14. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!