Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Római Birodalomban Rómáról...

A Római Birodalomban Rómáról nevezték el az országot Rómának és a népet rómaiaknak, vagy a népről és az országról nevezték el a várost Romának?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 16. 15:46
 1/10 anonim ***** válasza:
66%

A nép a latin volt, tehát arról bajosan lehet elnevezni egy várost Rómának. A hagyomány szerint a név Romulus nevéből származik, aki ugye az első királyuk volt, de a valós eredet a történelem homályába vész.

Rómaiak gyakorlatilag azok voltak, akik Róma területén éltek. (Eredetileg javarészt latinok és szabinok.)

A Római Birodalom a nevét onnan kapta, hogy a rómaiak építették ki és uralták. Amúgy, tudtommal, ezt a nevet abban a korban sosem használták. Vagy Rómáról beszéltek, vagy A birodalomról. Országról viszont nem beszélhetünk, mert, a mai értelemben, Róma sosem volt ország.


Amúgy azzal, hogy a kérdésed végén Rómát kis o-val írod, gondolom arra akarnál utalni, hogy a rómaiak romák lettek volna.

Ki kell hogy ábrándítsalak. A romák egy indiai eredetű népcsoport, akiknek első említése Európában a XIII. századra tehető, amikor a klasszikus Római Birodalom már hétszáz éve nem létezett.

2011. ápr. 16. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Bocs,félreírtam.Rómát akartam írni.

Azt hiszem,félreértetted a kérdést.

Volt Róma és a népet rómaiaknak nevezték.A városról nevezték el a népet rómaiaknak,vagy a római népről a várost Rómának.

2011. ápr. 16. 16:04
 3/10 anonim ***** válasza:

A nép a latin volt. Mint azt már mondtam. Rómát a latinok alapították. Ebből fakadóan nem nevezhették el róluk a várost Rómának. Az ő nevüket Latium neve őrzi.

A rómaiak gyakorlatilag azok voltak, akik Rómában éltek, tehát a városról kapták a nevüket.

Kb. ugyanaz a helyzet áll fenn Latium és Róma relációjában, mint Magyarországéban és Budapestében. A latinokról nevezték el Latiumot, ahogy a magyarokról Magyarországot. Róma pedig Latium kb. fővárosa, ahogy Budapest Magyarországé. Rómaiak pedig, mint nép, ugyanúgy nem léteznek, mint ahogy budapestiek sem.

2011. ápr. 16. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
65%

erre válaszolt az első, hogy nem volt római nép.

latinok voltak,szabinok,etruszkok.....

R óma városa alapjá a birodalmat nevezték rómainak és a lakosait (bármilyen népcsoporthoz is tartozzanak római polgároknak. Röviden rómaiaknak.

De a római továbbra se egy nép.

2011. ápr. 16. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Pontosítanék. Nem minden birodalmi lakos volt római polgár. Az viszont korrekt, hogy azok voltak a rómaiak, akik Róma városának polgárjogával rendelkeztek, származásra való tekintet nélkül. Bár általában (a jogi sallangot leszámítva) azt tekintették csak polgárnak (és ennek megfelelően rómainak) akinek az ősei generációkra visszamenőleg rómaiak voltak.
2011. ápr. 16. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Róma mindig is soknemzetiségű város volt latin többséggel. A római elnevezést is használták (Romanus), innen jön a román név. Leginkább Róma lakóit és a római polgárokat nevezték így.
2011. ápr. 16. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Használták. Azt nem vitatja senki. De a budapesti elnevezést is használják, budapesti nép mégse létezik.
2011. ápr. 16. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A "római" szó igazából sosem egy népet jelentett, sokkal inkább egy jogállást, vagy legfeljebb kultúrális örökséget.


A keletrómaiak (vagy ahogy helytelenül nevezik őket: bizánciak) még a 15. században is "romanoi"-nak, vagyis rómaiaknak nevezték önmagukat.


A Római Birodalom pedig sosem volt "ország", sőt, abban a korban egyetlen ország sem létezett, legfeljebb nemzetek, nemzetségek, nemzetségi területek, királyságok, birodalmak.


De olyan "országok", amik etnikai vagy nacionalista egységen épültek volna fel, egyáltalán nem voltak.

2011. ápr. 16. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ott a pont. Én is épp ezt magyarázom
2011. ápr. 17. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A Hagyomány szerint Róma alapítója és első királya, Romulus után kapt a nevét, aki asylumnak (menedék) nyilvánította a várost, így téve lehetővé annak mihamarabbi benépesedését és megerősödését az etruszk városállamok árnyékában. Ahogy Róma erősödött és terjeszkedett, úgy terjedt ki a pax romana, vagyis a 'római béke' a meghódított területekre. Ezen területek a Római Impérium részei lettek ugyan, de magát a római államot a rómaiak általában csak a Senatus Populusque Romanus névvel illették, melynek rövidítése (SPQR) a római légiók jelvény-zászlóján szerepelt ( [link]
2011. ápr. 17. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!