Mit dolgozhatok, ha elvégzem a bölcsészkart?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
"Mit dolgozhatok, ha elvégzem a bölcsészkart?"
Attól függ, mit végzel el, mert a bölcsészkaron rengeteg szak van.
Ha kommunikációt végzel, akkor pr-os vagy sajtós lehetsz, már ha nem jelentkeznek a helyre rajtad kívül még 100-an.
Pszichológusként dolgozhatsz iskolában, börtönben, szociális intézményeknél, rendőrségen, cégeknél, ezer helyen.
Ha mondjuk elvégzel egy szlavisztikát meg mellé egy germanisztikát és 5 nyelvből szerzel egy felsőfokút, akkor lehetsz tolmács, levelező, nyelvtanár, fordító stb. Ezzel is kereshetsz annyit, mint egy mérnök, viszont ugyanannyit is kell gürcölnöd hozzá, mint egy BME-s diplomához, ezt ne felejtsd el.
Ha elvégzel egy politológiát, akkor rosszak az esélyeid, de elvileg önkormányzati, közigazgatási területre bekerülhetsz.
Ha elvégzel egy szociológia szakot, akkor lehetsz szociálpolitikai szakember önkormányzati vagy állami vagy nonprofit területen, de bizonyos esetekben lehetsz piackutató, marketinges vagy menedzser is.
Ha történelmet végzel, akkor csak történész, levéltáros vagy történelemtanár lehetsz, ez behatárolt. Ugyanez a magyar szakkal, bár sok magyar szakos dolgozik a médiában is.
Nem lehet egy kalap alá venni a bölcsész szakokat.
Az sem igaz, hogy a mekiben fogsz hamburgert árulni. A bölcsészek kb. 20-30%-a kerül olyan munkahelyre, ami nem felel meg a végzettségének. De gondolom, egy ógörög vagy régészet szakosnak kissé mások az esélyei, mint mondjuk egy szociológusnak.
A bölcsész végzettség nem szakma, ki kell találnod, mihez kezdesz. Ez nem mindenkinek sikerül. Ezért van az, hogy vannak bölcsészek, akik tényleg egy mekiben vagy gépirónőként töltik az életüket, mások meg jó pozíciókba kerülnek. De az utóbbihoz kell némi talpraesettség, ez nem jön magától.
Ha bizonytalankodsz, ne menj bölcsésznek. Ha az érdekel már most, hogy mi lesz a munkád, akkor mérnöknek menj vagy közgazdásznak, mert nekik nem sokat kell gondolkodniuk az elhelyezkedés kérdésén, és többet is keresnek.
Egy biztos: bölcsész diplomával csak akkor számíthatsz sikerre, ha ugyanannyi munkát befektetsz, mint amennyit egy mérnökhallgató. Tehát mondjuk ha szlavisztika szakra mész, akkor a minimum, hogy 3-4 nyelvet magas szinten tudj, mire kijössz az egyetemről. Vagy ha elmész kommunikáció szakra, akkor egyrészt szintén nyelvtudást kell szerezned, másrészt érdemes egy másik szakot is kijárni. Most nem tudom, hogy van ez, de régen minimum két szakot kellett elvégeznie a bölcsészeknek, nyilván nem véletlenül.
Amúgy egy nem erősen specializált (pl. mérnöki) munkahelyen nemcsak a diploma számít, hanem két dolog hasonlóan fontos: a nyelvtudás és a szakmai tapasztalat. Meg persze a képességek. Sokféle szakmai tapasztalatot, gyakorlatot érdemes szerezni az egyetemi évek alatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!