Hogyan kell ezeket a verseket értelmezni, nekem egyikről se jut eszeme semmi? WEöres Sándor: Remetebál, Tojáséj, Liliomszörny, Szárnysötét
Weöres Sándor szerette a szójátékokat, és a lehetetlent kifejező szóösszetételeket. Pl: Remete-bál nem lehet, hiszen a remeték egyedül élnek valahol a természetben, és elkülönülve a világtól, lemondva mindenféle szórakozásról. Nyílvánvaló, hogy nem rendeznek bált. A Liliomszörny is hasonló, képes képtelenség. Képes, mert rögtön elképzelünk egy szép fehétr liliomot, amely egyben a szűzességnek, tisztaságnak, bájnak a jelképe, sehogyan sem lehet szörny. Vagy ha mégis, akkor az nem igaz.
A Tojás-éj is elgondolkodtató. Miféle ötletek a szavakkal! Célja egyrészt a játék, másrészt az elgondolkodtatás. A tojásban belül sötét lehet valószínöleg, azaz éjszaka, hiszen a nap nem süti át. Kivált, mikor a tyúkanyó rajta ül. Szóval, nem is lehet más, csak éj. De ha megszűnik a tojás lét, tehát mikor kikel a csibe, akkor vége az éjszakának, mert kijön a csibe a világosságra. Tehát a tojás éj a tojás megszűnéséig állandó, de a végén önmagát megszünteti.
Weöress nagyon elmélyült ember volt, a keleti vallásokat is ismerte, követte, valójában filozófus volt. Viszont szerette a szójátékokat és a filozófiai bukfenceket is.
Szia! Ezek olyanok, mint a japán haiku-k. Pár szavas kis mondanivalók, melyeknek nagy súlyuk van! A felsoroltjaidon kívül még sok-sok ilyen létezik, pl Áldott az első meztelenség. + Nézd meg a haikukat!
Értelmezni már nehezebb. szerintem lényege abból is fakad, hogy mindenki a saját gondolatvilága szerint teszi azt!
:)
21/l
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!