Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miert vannak sokkal fejletlene...

Miert vannak sokkal fejletlenebb kulturak?

Figyelt kérdés

[link]

Miert van az, hogy nemelj kulturak sokkal de sokkal alulmaradottabbak technikai, vallasi es minden szinten, annak ellenere h 10 000 eve mondjuk azonos szinten voltak a mi kulturankal, azota viszont semmit sem fejlodtek szinte.

Igaz hogy elszigeteltek, de annak ellenere sok ido alatt apro fejlodest sem mutatnak.

Link egy BBC video... errol jutott eszembe


2011. febr. 20. 10:28
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Több ezer civilizáció van a világon. Ezek között vannak óriásiak (pl.: európai, dél-amerikai, kelet-ázsiai, indiai), meg egész kicsik (néhány tucat fős őserdei törzsek teljesen eltérő működésű társadalmai).


Nem mindegyik civilizáció tudott fejlődésnek indulni, pl. mert olyanok voltak a körülmények, hogy ez lehetetlen volt.


Nem az az érdekes kérdés, hogy miért nem fejlődött sok száz civilizáció, hanem érdekesebb, hogy miért emelkedett ki néhány mégis. A fejlődés elindulása egy érdekes pontja a történelemnek, amiről azonban csak spekulációk vannak, sosem fogjuk megtudni, pontosan hogyan történt.


Ha az emberek úgy élnek, hogy az erejükből, a munkájukból pont arra futja, hogy jóllakjanak, akkor nem lesz idejük és energiájuk fejlődni. Ha nem változik a létszámuk, mert ugyanannyian halnak meg közülük, mint ahányan születnek átlagosan, akkor is minden változatlan marad. Ebben az állapotban vannak a primitív törzsek évezredek óta.


Ezzel szemben bizonyos népekkel sokezer éve megtörtént az, hogy pl. kellemes éghajlaton, jó helyen éltek, és elszaporodtak. A szaporodás miatt sokan lettek. A megoldás az volt, hogy ilyenkor a felszaporodó törzs egy része elvándorolt. Így a nép terjedt. Ennek két hatása volt. Az egyik az, hogy viszonylag nagy területen elterjedtek egymással kapcsolatban lévő, vagy könnyen kapcsolatba kerülő embercsoportok. A másik, hogy az ember újabb és újabb területeket hódított meg, új éghajlatokat, új növényeket stb. talált. Ha ezeket elkezdték kicserélni egymás között, akkor elindulhatott egy olyan együttműködés, ami magasabb gazdasági hatékonyságot tett lehetővé. Egyúttal az, hogy sok ember állt egymással kommunikációban, tagoltabb társadalom kialakulásához vezetett. Már nem mindenki bogyót gyűjtött, hanem esetleg voltak kereskedők is. Aztán meg vezetők stb.


Ahhoz, hogy el tudjon indulni a fejlődés, nagy összefüggő lakható területek kellettek, kereskedelmi útvonalak, viszonylag jelentős népsűrűség (ahhoz pedig jó éghajlat).


Pl. Afrikában sok helyen éppen a területi összefüggés hiányzik, a bennszülöttek egymástól messzire elszigetelve éltek. Ausztráliában pedig a körülmények túl rosszak voltak ahhoz, hogy beindulhasson a civilizációs fejlődés.


Az egész világon csak néhány olyan pont volt, ahol a kedvező éghajlat, a jó talajviszonyok, és az, hogy nagy összefüggő lakott területek tudtak létrejönni, oda vezetett, hogy beindult a civilizációk kialakulása. Mára viszont az egész világot eluralták a fejlett civilizációk, és most már a primitív törzsek vannak kevesen.

2011. febr. 20. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!