Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Lehetséges lenne olyan technik...

Skizotip kérdése:

Lehetséges lenne olyan technikai fejlettséget elérni, mint mondjuk amilyen száz évvel ezelőtt volt vagy akár amilyen most van, anélkül, hogy olyan erőforrásokat használnánk, amik komoly károkat tesznek a környezetben?

Figyelt kérdés
2011. jan. 2. 01:06
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem.
2011. jan. 2. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
65%

Bizonyára nem. Sőt a fejlődést, mindig a háborúk hozták, amik nagyfokú pusztítással járnak. Ipari forradalom is háborúkkal teletűzdelt időszak volt, de főleg a 20. század. I. világháború: kell kemény szerszámacél, hát kifejlesztik a "gyorsacélt", amivel sokkal időtakarékosabb az esztergálás. Békeidőben is remekül használható ötlet. Megcsinálják az első tengeralattjárókat, hogy hajókat lehessen lövöldözni, aztán még csak most kezdik velük a mély-tengerek élővilágát felfedezni. II. világháború: atombomba. Majd atomerőművek. Hidegháború: űrprogramok, mint fegyverkezési verseny. De mondhatnám, hogy víz alatti hegesztés, üzemanyagok, és ezer meg ezer példa, ami eredetileg pusztításra, vagy annak elősegítésére lett kitalálva.

A másik meg, hogy gyakorlatilag minden tevékenységed kárt okoz a környezetben. Még ha csak békésen pötyögsz a gép előtt és szendvicset falatozgatsz. A gépednek áram kell. Vízerőmű lópikulát nem termel, meg bántja a halakat (szélről, meg napról már ne is beszéljünk). Marad az olajégetés, és a sokat bántott atom. A szendvicsedhez kenyér kell, amibe a búza vetéséhez, aratásához, őrléséhez, és a szállításokhoz k.rva sok üzemanyag. Meg aztán a fűtésed miből van, hogy ne fagyj meg télen? A bútorod is nem az őserdők fájából van? Nincs környezetbarát módszer.

Olyan van, hogy elfogynak a fosszilis energiakészletek, és akkor ki kell találni valamit. Remélhetőleg a hidegfúziót. Vagy hogy feleannyi benzint egyen a kocsi, mindenféle új motort, meg elektromos rásegítést. Vagy passzívház technológia, hogy gyakorlatilag ne kelljen fűteni. Csak ez mind drága, mert megannyi extra műveletet kell végezni és több anyagot használni.

27f

2011. jan. 2. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem, a 100 évvel ezelőtti technika egyébként rendkívül környezetkárosító volt.
2011. jan. 2. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
57%

Elvben lehetséges.

Gyakorlatban viszont jelenleg nem ez az elsődleges cél.


@02:07

Szerintem a háború mint társadalmi cél váltotta ki a fejlődést, értsd: az állam több pénzt fordított a kutatásra (hadi célból). A holdraszállás is azért sikerült, mert politikai cél volt mögötte. Nagyban egyetértek veled, csak kiegészíteném azzal, hogy az emberek a valós vagy vélt céljaikat el tudják érni idővel. Ezt azért gondolom, mert bár a történelem ismétli önmagát, de a technológiák folyamatosan fejlődnek, ennek útjába pedig csak rövidtávon lehet akadályokat gördíteni. Visszakanyarodva az eredeti gondolathoz: az a nagy kérdés, hogy mi miatt lehetne cél a környezetünk védelme, az erőforrásainkkal való takarékoskodás?

(de sajnos erre nem tudok válaszolni)

2011. jan. 2. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Brain Storming ***** válasza:

"Olyan van, hogy elfogynak a fosszilis energiakészletek, és akkor ki kell találni valamit. Remélhetőleg a hidegfúziót."


Azt már kitalálták, és azt is, h nem működik.


A "környezetkárosítás" vhol szubjektív megítélés is, mivel az ilyenek nem ritkák a természetben sem.

2011. jan. 2. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Szerintem pedig igen. Mért lenne lehetetlen környezetbarát energiát használni? Sokba kerül átállni pl nap vagy szélenergiára, de ha egyszer már megvan, akkor utána már csak nyereség van belőle. Ha száz évvel ezelőtt átálltunk volna a napkollektorokra, vagy a szélmalmok energia termelő képességének kihasználására, akkor ma már csak fent tartani kéne a rendszert. Nem törvényszerű, hogy energiát csak egy-két helyen termeljenek, és onnan osszák szét a lakosságnak, alakulhatott volna úgy, hogy minden lakóház saját kis szélerőművel, vagy geotermikus energiát kiaknázva készül. A rendszer sokkal polarizáltabb lenne, de működhetne. Persze ehhez az kellett volna, hogy már akkor feltalálják ezeket a dolgokat. Mondjuk hogy Edison ne csak a villanykörtét találja fel, hanem hozzá az energiaforrást is. Teslának ment volna.
2011. jan. 3. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!